• یکشنبه ۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-387-5
  • خبرنگار : 8
  • منبع خبر : پوششی

پس از گذشت 230سال از حمله آقامحمدخان قاجار به کرمان:

مقرنس سر در ورودی کاروانسرای گنجعلیخان کرمان مرمت شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از مرمت مقرنس سر در ورودی کاروانسرای گنجعلیخان شهر کرمان پس از گذشت 230سال از حمله آقامحمدخان قاجار به این شهر خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "محمود وفایی" با اشاره به اینکه در حال حاضر مقرنس سر در ورودی کاورانسرای گنجعلیخان کرمان مرمت و جای گذاری شده است، افزود: این مقرنس يكي از زيباترين و بزرگترين مقرنس هاي موجود در بناهاي تاريخي است که در١٤ قطار اجرا شده  و آلات تخت آن شامل شمسه هاي ٤-٥-٦-١٠ضلعي است.

وی با بیان اینکه مقرنس سر در کاروانسرای گنجعلیخان کرمان مزين به نقوش گچبري پركار مي باشد، اظهار کرد: اصل اين مقرنس كه قسمت هایی از آن همچنان در گوشه ها و بخش هایی  ديده مي شود، داراي تزيينات گچبري و نقاشي فوق العاده اي بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان تاکید کرد: عملیات مرمت مقرنس سر در ورودی کاروانسرای گنجعلیخان کرمان پس از مطالعه و مشاوره با متخصصان و كارشناسان خبره محلي و كشوري از اواسط سال 1395 آغاز گردید.

وفایی خاطرنشان کرد: این عملیات مرمت با تهيه نقشه و طرح با ساخت آلات تخت ادامه و پس از مرمت قطار هاي باقيمانده از اصل مقرنس ٧ قطار آن با نصب حدود یکهزار قطعه گچي توسط استادكاران بومي و تحت نظر كارشناسان فني اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در اسفند ماه سال 1396 پایان یافت و پس از سال های متمادی داربست های مرمت مقرنس این بنای با ارزش برداشته شدند.

گفتنی است بخش های قابل توجهی از مقرنس سر در ورودی کاروانسرای گنجعلیخان بر اثر شلیک سربازان آقامحمدخان قاجار در حمله به کرمان در سال  1209 هجری قمری تخریب شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: