• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-7914-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : تولیدی

همچنان از محرومیت جنوب کرمان می‌گوییم/

"بی‌شناسنامگی دروغ نیست"

با گذشت 4 دهه از انقلاب اسلامی و علی رغم تلاش هایی که برای سازندگی و رفع محرومیت صورت گرفته، اما هنوز وسعت فقر و محرومیت در جنوب استان کرمان زیاد است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر،
با گذشت 4 دهه از انقلاب اسلامی و علی رغم تلاش هایی که برای سازندگی و رفع محرومیت صورت گرفته، اما هنوز وسعت فقر و محرومیت در جنوب استان کرمان زیاد است.

گاهی با خودم می گویم در حیطه کاری خودم چه کار خاصی می توانم انجام دهم که واقعا دردی از مردم دوا کند و به معنی واقعی کلمه به رسالت حرفه ام عمل کرده باشم؟

بارها و بارها درباره محرومیت و فقر در جنوب استان شنیده بودم اما در سفرهای مکرری که به همراه استاندار(آقای رزم حسینی) به شهرستان های جنوبی داشتیم، این مسئله را به چشم خود دیدم.

به عنوان نمونه در یکی از این سفرها که در منطقه زهکلوت رودبار انجام شد، پس از طی کردن مسیر 70 کیلومتری جاده خاکی به روستایی رسیدیم که مردم به جز یارانه 45 هزار تومانی درآمد دیگری نداشتند و به علت خشکسالی، کشاورزی و دامداری خود را از دست داده بودند.(در این سفر استاندار قول داد طرح جابه جایی روستا را بررسی و با در نظر گرفتن همه جوانب، کار را انجام دهد).

و حالا بار دیگر تلاشی آغاز شده تا توجه را به این منطقه جلب کند که امیدواریم این صدا به جایی رسیده و بخشی از مشکلات منطقه جازموریان حل شود.

"سروش صلواتیان" فعال اجتماعی است که کار خود را با شعار "جازموریان تنها نیست" آغاز کرده و از حدود پنج ماه قبل در جنوب کرمان کار می کند.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر اظهار کرد: در ابتدا یک هفته برای کمک آمدم اما تا حالا ماندم و باورم نمی شد در ایران هنوز جایی باشد که مردم از امکانات اولیه زندگی برخوردار نباشند.

صلواتیان گفت: در این منطقه روستاهای کنار جاده برق دارند و دولت قبل برای آنها منزل مسکونی ساخته، اما بسیاری از این خانه ها سرویس بهداشتی ندارند.

انتقال بیماران به تهران برای درمان

وی تصریح کرد: بنده از حدود 5 ماه قبل در این منطقه حضور دارم و یکی از کارهایی که انجام می دهیم، بیماران بحرانی را برای درمان به تهران می بریم و با ارتباطی که با یکسری از پزشکان در تهران گرفتیم، درمان این افرا رایگان انجام می شود و 4 نفر را تاکنون برای درمان برده ایم و در بیماران زیر 18 سال دستمان بازتر است و حتی اگر شناسنامه نداشته باشند، درمان آنها رایگان انجام می شود.

این فعال اجتماعی بیان کرد: برای عید نوروز بسته های غذایی به مبلغ حدود 250 هزار تومان، 500 دست لباس نو و کمک های مادی در بین خانواده های ضعیف که با کمک دهیاران شناسایی کردیم، توزیع شد.

وی افزود: کار دیگر ما که محور اصلی فعالیت بود، دریافت شناسنامه برای کسانی است که شناسامه ندارند.

بی شناسنامگی دروغ نیست

صلواتیان با تاکید بر اینکه بی شناسنامگی دروغ نیست، گفت: خیلی از رسانه ها به خاطر کتمان کردن این مسئله اخباری درج کردند که کذب است و به اعتقاد من این اقدامات حاصل بدفهمی است.

وی با اشاره به اینکه بی شناسنامگی در این منطقه دو مقوله دارد، اظهار کرد: یکسری از افراد فاقد هر گونه سند ثبتی هستند و هیچ مدرکی ندارند و این ها فرزند افرادی هستند که شناسنامه نداشته اند.

این فعال اجتماعی ادامه داد: گروه دیگر کسانی هستند که سند ثبتی و یا شناسنامه زمان پهلوی داشته و نرفته اند آن را عوض کنند و برخی دیگر نیز شناسنامه شان را گم کرده و یا در کپر آتش گرفته و سوخته است.

وی با اشاره به اینکه 35 نفر در روستای توریگ بدون شناسنامه هستند، بیان کرد: حتی یکسری به این افراد تهمت زده می زنند که بیزینس شناسنامه می کنند اما در واقع همین شناسنامه برای آنها، یارانه است و می توانند با آن یارانه نقدی بگیرند.

این فعال اجتماعی گفت: برای دریافت شناسنامه نامه ای به همسر وزیر کشور دادیم و ایشان به آقای وزیر رساندند و وزیر به سازمان ثبت احوال کشور نامه زده و از آنجا به ثبت احوال استان و شهرستان های قلعه گنج و رودبار نامه زده شده که با ما همکاری می کنند و برای پنج نفر داریم شناسنامه می گیریم که شناسنامه سه نفر از این افراد گم شده بود و سند ثبتی دارند.

وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات در منطقه جازموریان گفت: اگر قرار است کسی به این منطقه خدمت کند، باید در حوزه آموزش تلاش کند و آموزش درست به مردم بدهد.

وی افزود: معلمان این منطقه قراردادی و با حقوق های پایین هستند.

جازموریان تنها نیست

صلواتیان گفت: منظور ما از "جازموریان تنها نیست" این است که تالاب جازموریان و مردم حاشیه تالاب تنها نیستند و تلاش می کنیم توجهات را به این منطقه جلب کنیم تا مشکلات کمتر شود.

وی ادامه داد: راه های این منطقه مشکل دارد و از آسفالت برخوردار نیست و یک روستا در این منطقه کاملا کپرنشین است و برق ندارد و آب از فاصله دو کیلومتری با موتورپمپ از چاه کشیده می شود.

همچنین "محمد خوبیاری" دهیار روستای توریگ از توابع شهرستان قلعه گنج در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، گفت: منطقه توریگ و سولان حدود 2 هزار نفر جمعیت دارد که در جنوب تالاب جازموریان واقع شده و شغل مردم کشاورزی و دامداری است.

وی افزود: چند خانوار ساربان در این منطقه مشکل شناسنامه دارند و این افراد در ریگزارهای جازموریان زندگی می کنند و از امکانات اولیه زندگی برخوردار نیستند.

خوبیاری که از معلمان این منطقه است، در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلاتی که دامنگیر مردم منطقه است، سند اراضی مسکونی و کشاورزی است و شاید بیش از 50 سال سکونت و کشاورزی در اینجا دارند، اما از سوی منابع طبیعی اراضی، ملی اعلام شده و مردم دچار مشکل شده اند.

وی تصریح کرد: مردم در آبیاری مارع کشاورزی نیز به روش های سنتی عمل می کنند و اگر آبیاری تحت فشار اجرا شود، صرفه جویی و موجب رونق کشاورزی شود البته این مسئله نیز به مشکل سند اراضی برمی گردد و زمانی که مردم سند ندارند، خیلی از کارها را نمی توانند انجام بدهند.

خوبیاری با اشاره به دیگر مشکلات منطقه اظهار کرد: مدارس امکانات سرمایشی و گرمایشی ندارند و کمبود فضای آموزشی داریم و با توجه به اینکه کلاس ها چند پایه است، دانش آموزان دچار افت تحصیلی می شوند.

گفتنی است در پی تماس های مکرر با فرماندار قلعه گنج، موفق به گفت و گو با ایشان نشدیم.

گزارش از "فاطمه افضلی" خبرنگار ایسنا منطقه کویر


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: