• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 971-2590-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خبر داد:

حیوان گزیدگی در رفسنجان 1.5 تا 2 برابر بیشتر از میانگین کشوری

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بیان کرد: ميانگين مجروحيني كه بعلت حيوان گزيدگي جهت دريافت واكسن هاري به مركز درمان پيشگيري هاري رفسنجان مراجعه می کنند يك و نيم تا دو برابر بیشتر از میانگین كشوری است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، دکتر احمد جمالی زاده صبح امروز 28 فروردین ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کارگروه کنترل بیماریهای زئونوز(بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان) روز دوشنبه با حضور دکتر عرفانی رئیس اداره زئونوز وزارت بهداشت و آقای پور مظفر کارشناس این برنامه به همت واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان برگزار شد.

وی افزود: این کارگاه برای بخشداران بخش های مختلف شهرستان رفسنجان، نمایندگانی از ادارات فرمانداری، شهرداری، محیط زیست، دامپزشکی و نیروی انتظامی برگزار گردید.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان با اشاره به مصوبات این جلسه اظهار کرد: تاکید به ساماندهی سگهای ولگرد در شهرستان و اطلاع رسانی به مردم در خصوص شستشوی آسیبهای ناشی از حیوان گزیدگی، مراجعه به موقع جهت پیشگیری با سرم و واکسن هاری از جمله مصوبات این جلسه بود.

جمالی زاده به وظایف محوله به دهیاران در این خصوص اشاره کرد و ادامه داد: مشخص کردن وضعیت سگها در روستاها به صورت قلاده زدن سگهای صاحب دار و جمع آوری و دفع بهداشتی پسماندهای خانگی بخصوص در روستاها در این جلسه مصوب شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با تاکید به واکسیناسیون سگهای صاحبدار در شهرستان، خاطرنشان کرد: در این جلسه لزوم اطلاع رسانی به جامعه در موارد پیشگیری از بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان از جمله عدم مصرف لبنیات سنتی و غیر پاستوریزه و استفاده از گوشتهای مورد تائید دامپزشکی و خردکردن آنها پس از ۲۴ ساعت مصوب شد.

جمالی زاده تأکید کرد: شهروندان محترم لازم  است در صورت هرگونه گاز گرفتگي توسط پستانداران و حتي چنگ زدن حيواناتي مثل گربه، محل آسيب ديده را بلافاصله به مدت ١٥ تا ٢٠ دقيقه با آب پرفشار و صابون شستشو داده و فوراً به نزديكترين مركز بهداشتي و يا درماني مراجعه نمايند.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان در پایان تصریح کرد: بیماری هاری اگر چه صد درصد كشنده است ولي با شستتشو و دريافت به موقع سرم و واكسن هاري كاملا قابل پيشگيري است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: