• چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-3914-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : پوششی

کاشت درخت و آموزش و هنر به جای حبس در زندان

رئیس شعبه 108 دادگاه  کیفری دو کرمان در حکمی جالب توجه پنج متهم قتل غیر عمد را که معلم و مهندس می باشند را به جای تحمل یکسال حبس بر اساس ماده 616 قانون مجازات اسلامی به آموزش رایگان و کاشت درخت محکوم کرد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، رئیس شعبه 108محاکم کیفری 2 کرمان  گفت: اعضای هیات مدیره یک مجتمع مسکونی علاوه بر محکومیت به پرداخت 70 درصد دیه کامل در حق اولیاء دم به کاشت درخت و آموزش و هنر به جای حبس در زندان محکوم شده اند.

 محمد اطمینان در تشریح جزئیات این خبر اظهار کرد: در سال گذشته بر اثر سهل انگاری و عدم نظارت کافی در یک واحد مسکونی در شهرکرمان، کارگر نگهبان این مجتمع به داخل چاله آسانسور سقوط می کند که متاسفانه در این رابطه کارگر مذکور فوت می نماید.

وی عنوان کرد: پس از تحقیقات تکمیلی و رسیدگی به پرونده ،اعضای هیات مدیره مجتمع مسکونی بدلیل عدم رعایت نظامات دولتی در حین انجام وظیفه، بر اساس گزارش کارشناس رسمی در رشته حوادث ناشی از کار به میزان 70 درصد در مرگ یک کارگر قصور داشته اند و علاوه بر محکومیت به پرداخت 70 درصد دیه کامل در حق اولیاء دم از جنبه عمومی به یک سال حبس محکوم شده بودند که مجازات حبس آنها تبدیل به موارد جایگزین شد.

این مقام قضائی اعلام کرد: بر اساس دادنامه متهمان ردیف اول تا سوم که هر سه مهندس می باشند  به جای حبس  هر کدام به کاشت 100 اصله درخت با جانمایی اداره کل منابع طبیعی در حوزه کرمان محکوم شده اند.

وی افزود: متهم ردیف چهارم که دبیر آموزش و پرورش می باشد به 100 ساعت تدریس درس ادبیات به دانش آموزان بی بضاعت در شهر کرمان با هماهنگی اداره آموزش و پرورش به جای حبس محکوم شده است و متهم ردیف پنجم نیز که معلم می باشد به 100 ساعت آموزش سیاه قلم به هنرآموزان بی بضاعت کرمان زیر نظر اداره فنی و حرفه ای کرمان محکوم شده است.
 
وی تصریح کرد: ضرورت دارد نگرش جامعه نسبت به مجازات حبس تغییر کند زیرا در بسیاری از موارد علاوه بر اینکه حبس از کارآمدی لازم در جهت اصلاح و تربیت مجرم برخوردار نیست بلکه باعث بروز آسیب های اجتماعی متعدد دیگری برای فرد زندانی و خانواده وی می شود واثرات سوئی برای اجتماع و خانواده ها دارد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: