• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-1587-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کرمان اعلام کرد:

اجرای طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه استان/ لزوم جهت دهی به نیات مردم در وقف

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با بیان اینکه طرح آرامش بهاری در کنار بقاع متبره و امامزادگان از 25 اسفندماه جاری تا 15 فروردین سال آینده برگزار می شود، گفت: 90 بقعه در سطح استان آماده ارائه خدمات هستند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر،
حجت الاسلام"محمد قاسمی زاده" پیش از ظهر امروز 20 اسفندماه در نشست خبری با اشاره به اجرای طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه استان کرمان اظهار کرد: این طرح برای هشتمین سال در کشور انجام می شود و سال گذشته بیش از 40 میلیون بار سفر در حوزه بقاع متبرکه و امامزادگان و حرم های مطهر مشهد و قم انجام شده است.

وی افزود: در ایام نوروز دستگاه های فرهنگی نیمه تعطیل و یا تعطیل هستند اما بقاع متبرکه از جمله اماکنی هستند که طی سال تعطیل بردار نیستند و به عنوان اماکنی هستند که بخشی از نیازهای مردم را در حوزه سفرهای خودشان تامین می کنند و در این میان شاید بقعه نباشد اما یک مسجد بین راهی و بخشی از امامزادگان باشد.

قاسمی زاده تصریح کرد: نکته مهم در طرح آرامش بهاری، ضرورت انجام کارهای فرهنگی مناسب در کنار سفر و دید و بازدید و سنت نوروز است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به 40 میلیون مسافرتی که صورت می گیرد، بیان کرد: افرادی که به مسافرت می روند بخشی از نیاز جسمانی و روحانی آنها در حوزه تفریح و تفرج برآورده می شود و  مطمئنا نیازهایی هم دارند که باید در آن تامل و یا شرایطی فراهم کرد که نیازشان را برطرف کند، لذا طرح آرامش بهاری تدوین شده و هر سال باشکوه تر برگزار می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با بیان اینکه طرح آرامش بهاری در کنار بقاع متبره و امامزادگان از 25 اسفندماه جاری تا 15 فروردین سال آینده برگزار می شود، گفت: 90 بقعه در سطح استان آماده ارائه خدمات هستند و در 22 بقعه به صورت شاخص برنامه های متنوع فرهنگی و مذهبی برگزار می شود.

وی افزود: امسال در طرح نوروزی آرامش بهاری 175 نفر روحانی همکار ما هستند که بخش قابل توجهی از آنها از قم اعزام می شوند و بخشی هم روحانیان بومی هستند در طی سال با بقاع همکاری دارند.

قاسمی زاده با اشاره به اینکه در اعزام های معمولی در طول سال حداکثر 100 روحانی داریم اما این طرح 175 نفر را برای همین منظور دیده است، اظهار کرد: در 68 بقعه متبرکه استان یک روحانی حداقل و در پنج بقعه شاخص ما به عنوان ممتازهای کاری، پنج روحانی و در هفت بقعه سه روحانی و در 10 بقعه هم دو روحانی مستقر هستند.

وی تصریح کرد: این روحانیون علاوه بر اقامه نماز جماعت در بقاع، پاسخگویی به مردم و طرح موضوعات فرهنگی و دینی، موظف به اجرای طرح خیمه های معرفت هستند که در این خیمه ها شامل غرفه های کودک و نوجوان، مشاوره و پاسخگویی به سوالات، تبلیغ چند رسانه ای، عفاف و حجاب و محصولات فرهنگی می شوند.

قاسمی زاده در ادامه افزود: در سال های گذشته در سیرجان کار مشترک و ویژه ای با همکاری اوقاف، دفتر امام جمعه و شهرداری صورت گرفت و با توجه به اینکه جمعیت قابل توجهی از مسیر پارک مسافر سیرجان عبور می کنند، در طرح امسال برنامه کلا با اوقاف بسته شده و 25 روحانی و 10 نفر خواهر طلبه و مبلغ در این پارک کار اساسی انجام می دهند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با بیان اینکه در طرح آرامش بهاری 600 نفر از خدمام افتخاری با مراکز فرهنگی همکاری دارند، اظهار کرد: بومی سازی اقلام فرهنگی را در دستور کار داریم و تفاهمنامه هایی با صدا و سیما برای پوشش برنامه های طرح آرامش بهاری منعقد شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره اهمیت وقف در موضوعات روز و مبتلا به جامعه تاکید کرد: ترویج فرهنگ وقف به این است که مردم اطلاع داشته و امید در آنها زنده و ایجاد شود و در این صورت اهمیت فراوانی به وقف می دهند.

قاسمی زاده تصریح کرد: بعضی از مردم ما هنوز ظرفیت های استان خود را به خوبی نمی شناسند و اطلاع رسانی در آن سطح انجام نشده و علی رغم اینکه کارهای فراوانی در حوزه موقوفات انجام می دهیم، اما اطلاع رسانی آن ضعیف است و نیروهای کمی داریم.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم آرامش و امنیت را بیشتر ضمانت کنیم، مردم باید به صحنه بیایند و در این راستا وقف در حوزه امنیت مطرح است و مواردی داریم مانند رفسنجان که مردم خودشان پاسگاه ساخته اند و باید به این نیت ها جهت داده شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان اظهار کرد: اساس و رکن دین، نماز است اما در این زمینه وقف نداریم و باید مردم به این حوزه بیشتر توجه کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: