• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-2290-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

راه اندازی سامانه هواشناسی «تهک» در رفسنجان برای نخستین بار در کشور

سامانه توسعه هواشناسی کاربردی «تهک» برای نخستین بار در کشور در رفسنجان رونمایی شد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، رئیس اداره شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور عصر امروز 15 اسفندماه در مراسم رونمایی از سامانه هوشمند تهک و پروژه نخستین ایستگاه هوشمند آب و هواشناسی کشور در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان اظهار کرد: انسان‌ها هرساله دمای کره زمین را افزایش می‌دهند به طوری که در ایران طی سال‌های اخیر 0.5 تا 1 درجه افزایش دما داشتیم.

مسعود حقیقت بیان کرد: یکی از جنبه‌های تأثیرگذار بر کشاورزی گرما است که نباید دمای زمین افزایش یابد اطلاعات هواشناسی در باغبانی، اصلاح نباتات، جنگل‌ها، مراتع و ... که در امر تولید مواد غذایی نقش دارند اثربخش است.

وی با اشاره به اینکه در ایران 5 هزار ایستگاه وجود دارد که میزان گرمایش زمین در سطح کشور را رصد می‌کنند، عنوان کرد: می‌توان با هم‌افزایی به سمتی برویم که دانش کشاورزی را بسط و گسترش دهیم و از بروز خسارت‌ها و نابهنجاری‌هایی که سال‌هاست به این بخش کشاورزی وارد می‌شود جلوگیری کرد.

رئیس اداره هواشناسی کشاورزی سازمان هواشناسی کشور عنوان کرد: می‌توان 97 درصد از مواد غذایی و پروتئینی را با مدیریت صحیح و هم‌افزایی در کشور خودمان تولید کرد، سازمان هواشناسی مرجع تولید دانش و سازمان جهاد کشاورزی متولی بخش کشاورزی است که هم‌افزایی در این دو فرایند می‌تواند به نفع جامعه باشد.

حقیقت افزود: در سطح ملی و استانی در بخش‌های کشاورزی اقداماتی جهت بهبود وضعیت کشاورزی در دست است که 409 ایستگاه هواشناسی کشاورزی در سطح کشور فعال است.

وی با اشاره به رونمایی از سامانه تهک در رفسنجان یادآور شد: برای رفع مشکلات حوزه کشاورزی از سال 93 نیز سامانه  تهک در استان‌های کشور راه‌اندازی شده که تا کنون به صورت دستی بوده و امروز سه شنبه این سامانه هوشمند تهک به صورت پایلوت در رفسنجان رونمایی شد.

رئیس اداره هواشناسی کشاورزی سازمان هواشناسی کشور خاطرنشان کرد: کشاورزان می‌توانند در سامانه تهک اطلاعات خود و اراضی کشاورزی خود را ثبت کنند، با ثبت این اطلاعات در زمان بحران‌هایی نظیر سرمازدگی، گرمازدگی، باد، طوفان خدماتی از جمله ایجاد دود در زمین‌ها، مه پاشی و دیگر خدمات را جهت جلوگیری از بروز خسارات ناشی از این بحران‌ها دریافت کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: