• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-2190-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رئیس اداره شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور:

افزایش 80 درصدی انتشار گاز دی اکسید کربن در جهان

رئیس اداره شبکه پایش اداره هواشناسی کشاورزی سازمان هواشناسی کشور گرمایش جهانی در زمین را ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای دانست و تصریح کرد: مقدار انتشار دی اکسیدکربن بین سالهای 1970 تا 2004 مقدار 80 درصد رشد داشته و از مقدار 21 گیگاتن در سال به 31 گیگاتن در سال رسیده است که مقدار عظیمی را نشان می دهد که گسیل این مقدار گازهای گلخانه ای به جو و همچنین سوختهای فسیلی عامل تهدیدکنده گرمایش جهانی می باشند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، مسعود حقیقت عصر امروز 15 اسفندماه در نشست خبری در رفسنجان اظهار کرد: برخلاف اینکه تصور می شد پاییز پربارشی را داشته باشیم بدترین پاییز را از لحاظ بارندگی در 30 سال گذشته در بسیاری از مناطق کشور تجربه کردیم.

وی با بیان اینکه نظم طبیعی الگوهای طبیعی هواشناسی در خاورمیانه بهم خورده است، افزود: دو دلیل را برای این موضوع دخیل می دانند، یکسری معتقدند تغییر اقلیمی صورت گرفته که به قطعیت نمی توان گفت و یکسری دیگر ناهنجاری اقلیمی را بیان می کنند.

وی گرمایش جهانی در زمین را ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای دانست و تصریح کرد: مقدار انتشار دی اکسیدکربن بین سالهای 1970 تا 2004 مقدار 80 درصد رشد داشته و از مقدار 21 گیگاتن در سال به 31 گیگاتن در سال رسیده است که مقدار عظیمی را نشان می دهد که گسیل این مقدار گازهای گلخانه ای به جو و همچنین سوختهای فسیلی عامل تهدیدکنده گرمایش جهانی می باشند.

رئیس اداره شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور به پیامدهای گرمایش زمین پرداخت و یادآور شد: تغییر الگوها و مقدار بارش در سراسر جهان از جمله این پیامدها است، وقتی الگو بهم بخورد تبخیر نیز بیشتر شده و رویه سطحی خاک خشک می شود و در نتیجه به سمت کویری شدن پیش می رویم.

حقیقت تصریح کرد: نابهنجاری‌های دمایی در بدترین حالت می تواند موجب افزایش 4.5 درجه ای دما در کره زمین شود و تراز آبهای دریا بالا خواهد آمد، طوفانهای حاره ای شدیدی خواهیم داشت و اگر فکری به کمتر شدن گازهای گلخانه ای نکنیم باید منتظر پیامدهای این تغییر اقلیم باشیم.

رئیس اداره شبکه پایش سازمان هواشناسی کشور در خصوص سامانه تهک نیز گفت: کار بر روی این سامانه را از سال 93 شروع کردیم برای اولین بار سامانه خودکار تهک را راه اندازی کردیم که در کوتاه ترین زمان ممکن اطلاعات بدست کاربران کشاورزی می رسد و برای اولین بار در کشور این سامانه در رفسنجان رونمایی شد.

حقیقت با بیان اینکه این سامانه در همه زمینه ها می تواند کمک حال کشاورز باشد، افزود: کشاورز با ثبت نام رایگان در این سامانه می تواند اطلاعات هواشناسی و توصیه های هواشناسی را داشته باشد. در واقع در این سامانه پیش بینی های هواشناسی را به صورت توصیه هایی که برای کشاورز قابل فهم باشد را داریم.

وی از اعطای مجوز تاسیس ایستگاه هواشناسی در جوادیه فلاح رفسنجان خبر داد و بیان کرد: با توجه به اقلیم های متعدد استان کرمان باید امکانات و تجهیزات هواشناسی استان افزایش یابد و باید به سمت گسترش شبکه در استان باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: