• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-2090-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

سرپرست اداره کل هواشناسی استان کرمان خبر داد:

راه اندازی سامانه هواشناسی تهک در شهرستانهای پسته خیز استان کرمان

سرپرست اداره کل هواشناسی استان کرمان عنوان کرد: با توجه به بازخورد خوبی که در سال 95 داشتیم و در سال جاری این موضوع را به سایر شهرستانهای پسته خیز استان شامل زرند، سیرجان، شهربابک، انار و راور سامانه تهک را در بحث سرمازدگی با همکاری جهاد کشاورزی شهرستان تسری دادیم.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، امیرحسین ذهبی نژاد عصر امروز 15 اسفند ماه در نشست خبری در رفسنجان اظهار کرد: چهارمین جشنواره کشاورزی با مدیریت دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان با حضور همکاران هواشناسی استانهای سیستان و بلوچستان، یزد و کرمان از 15 تا 21 اسفندماه در حال برگزاری است.

وی افزود: در بخشی از این جشنواره به ارائه خدمات هواشناسی به نحو بهتر و آشنایی کابران هواشناسی در امور مختلف فعالیتهایی را انجام دهیم.

وی بیان کرد: در خصوص محصول استراتژیک پسته در رفسنجان در سالیان گذشته خدمات مستمری را در خصوص هواشناسی کشاورزی از طریق همکاران در اداره کل داشته و داریم و در رفسنجان با پیگیری های مستمر رئیس اداره هواشناسی رفسنجان و همکاران وی توانستیم کارهای خوبی را در خصوص سامانه تهک پیشرو، منعطف و کاربردی داشته باشیم.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان کرمان خاطرنشان کرد: در رفسنجان با محوریت محصول پسته کارهای خوبی را در استان و کشور داشته ایم با سامانه تهک در رفسنجان از سال 94 و سال 95 در چند سال پی در پی به طور ویژه در سرمازدگی های بهاریه اطلاعات مان را مستقیم در اختیار کشاورز گذاشتیم و توصیه ها را دادیم و کشاورز را تا پایان بحران هدایت کردیم و خدمات دادیم.

ذهبی نژاد عنوان کرد: با توجه به بازخورد خوبی که در سال 95 داشتیم و در سال جاری این موضوع را به سایر شهرستانهای پسته خیز استان شامل زرند، سیرجان، شهربابک، انار و راور سامانه تهک را در بحث سرمازدگی با همکاری جهاد کشاورزی شهرستان تسری دادیم.

وی عنوان کرد: امسال امیدواریم سرمازدگی و ناهنجاریهای دمایی را نداشته باشیم اما موضوع را رصد می کنیم و پیش بینی ها را داریم و کار ویژه ای که در رفسنجان در منطقه جوادیه انجام می دهیم در بحث پیشگیری از سرمازدگی راهکارهای مختلفی از جمله دودزایی، مه پاشی و محلول پاشی را برای اولین بار در کشور داریم.

وی بیان کرد: در شهرستان رفسنجان سه ایستگاه خودکار هواشناسی، یک ایستگاه سینوپتیک سطح زمین، یک ایستگاه سینوپتیک فرودگاهی و یک اداره تحقیقات هواشناسی کشاورزی را داریم و این شهرستان جزو دو شهرستان استان است که هر سه نوع ایستگاه هواشناسی فعال را دارد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان کرمان خاطرنشان کرد: اگر خدای ناکرده با سرمازدگی مواجه باشیم پا به پای کشاورزان و دستگاههای ذیربط جلو می رویم و ارائه خدمات خود را انجام می دهیم و امیدواریم کشاورزان استفاده خوبی از این خدمات داشته باشند و وظیفه خود می دانیم که در راستای رسالت اجتماعی خود خدمات خود را به نحو احسن انجام دهیم. همچنین این اقدام در راستای اقتصاد مقاومتی و راهکارهایی که افزایش ارزش افزوده برای کشاورزان داشته باشد، می باشد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان کرمان در خصوص تغییرات اقلیمی نیز گفت: جو و اتمسفر یک کلیت است و عمومیت دارد، یکسری گردشهای جوی و ورود و خروج به این جو داریم در طول سالها و قرنهای گذشته جو کنشها و واکنشهای خود را داشته است و در دوره هایی یخبندان های طولانی را تجربه کرده ایم.

ذهبی نژاد ادامه داد: تغییرات در این کنش و واکنشها در نقطه دیگری از زمین اثر خود را نشان می دهد. در چند سال اخیر بخصوص پس از انقلاب صنعتی افزایش دی اکسید کربن و آلاینده های جوی افزایش داشته و این چرخه متعادل جو و ناهنجاریهای اقلیمی به وجود آمده است.

وی عنوان کرد: اخیراً در ناهنجاریهای جوی سبب شده که در اروپا سیستم پرفشار سیبری در هفته گذشته دما از قطب شمال پایین تر برود و به سمت ناهنجاریهای جوی شدید پیش می رویم نه تغییر اقلیم.

ذهبی نژاد خاطرنشان کرد: کشور ایران به طور کلی کشوری با آب و هوای خشک است اما در کشور تغییرات اقلیمی داشته ایم سالها ترسالی و سالهای متمادی خشکسالی را داریم که جزو ماهیت اقلیمی است اما کشور ما کم بارش تر و دما گرمتر شده است و این موضوعات سبب شده فرآیندهای طبیعی جوی را مشاهده نکنیم.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان کرمان اضافه کرد: الگوها نشان می دهد اسفندماه با سامانه های رطوبتی مواجه هستیم و امیدواریم در پایان اسفند و در فروردین بارش داشته باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: