• سه شنبه ۱۵ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-1990-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

79 درصد، متوسط خشکسالی امسال در رفسنجان

کارشناس هواشناسی کشاورزی اداره کل هواشناسی استان کرمان تصریح کرد: شهرستان رفسنجان به طور کلی در سال جاری 79 درصد خشکسالی متوسط را با شاخص SPEI داشته است و در این شهرستان 13 ایستگاه باران سنجی داریم که اطلاعات را از این ایستگاهها دریافت می کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، مریم سلاجقه بعدازظهر امروز 15 اسفندماه در نشست خبری در رفسنجان اظهار کرد: یکسری الگوهای ثابت جوی در هر فصل سال داریم که وارد کشور می شوند و هر الگو خصوصیت خاص خود را دارد. قبل از پاییز امسال یک سیستم پرفشار حاره ای را داشتیم که در جنوب کشور تشکیل شد معمولاً این سیستمهای پرفشار در اوایل پاییز تضعیف شده و سبب می شود سامانه های بارشی اجازه بارندگی داشته باشند ولی امسال این سامانه دیر تضعیف شد و مانع عبور سیستمهای جوی به کشور شد و نه تنها در کرمان بلکه در بیشتر نقاط کشور با کمبود بارش مواجه بودیم.

وی بیان کرد: یکی از مهمترین دلایل کمبود بارش امسال در فصل پاییز پایدار بودن سیستم پرفشار حاره ای بود، ضمن اینکه دورپیوندها نیز اثر خود را درازمدت بر بارش ها خواهند گذاشت.

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان با اعلام میزان بارندگی سال جاری در رفسنجان گفت: در فروردین ماه 28 میلیمتر، اردیبهشت 20 میلیمتر، آذر 4 دهم میلیمتر، دی 4 میلیمتر و در مجموع بارندگی سال جاری در رفسنجان 6/52 میلیمتر بوده است.

سلاجقه با بیان اینکه میزان بارندگی سال زراعی 96-95 مقدار 71 میلیمتر و سال زراعی جاری 4 میلیمتر در رفسنجان بوده است، تصریح کرد: از هفته آخر اسفندماه تا اواسط اردیبهشت بارندگی را در استان داریم اما میانگین دما بالاتر از نرمال پیش بینی شده البته بدین معنی نیست که نوسانات دمایی نخواهیم داشت و احتمال سرمازدگی و گرمازدگی برای محصولات کشاورزی وجود دارد.

وی عنوان کرد: شهرستان رفسنجان به طور کلی در سال جاری 79 درصد خشکسالی متوسط را با شاخص SPEI داشته است و در این شهرستان 13 ایستگاه باران سنجی داریم که اطلاعات را از این ایستگاهها دریافت می کنیم.

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان خاطرنشان کرد: میانگین دما برای شهرستان رفسنجان 18.7 درجه، جهت باد غالب جنوب غربی و حداقل دمای مطلق ثبت شده در بلندمدت این شهرستان 17 درجه زیر صفر بوده که امسال 6.7 درجه زیرصفر در آذرماه ثبت شده است.

سلاجقه ادامه داد: حداکثر دمای ثبت شده در بلندمدت رفسنجان نیز 43 درجه است که امسال بیشترین دما به 41.5 درجه در خرداد رسید. میانگین بارش نرمال نیز در رفسنجان 84 میلیمتر بوده است.

وی عنوان کرد: با محاسباتی که صورت گرفته نیاز سرمایی در رقم کله قوچی تا پایان سال تامین می شود و کشاورزان نیازی به محلول پاشی ندارند ولی در بقیه ارقام اکبری و احمدآقایی این نیاز سرمایی تامین نشده است.

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان با بیان اینکه سرمازدگی در دو نوع تابشی و جبهه ای تقسیم بندی می شود، گفت: در سرمازدگی تابشی صبح زود هوای سرد را داریم و بخاطر گرم نبودن زمین معمولاً خسارت زیادی به درخت نمی زند. اما وقتی سرمازدگی جبهه هوای سرد وارد شود باید مدیریت شود که درخت کمترین خسارت را ببیند.

سلاجقه بیان کرد: سرمازدگی درختان بستگی به این دارد که درخت در چه مرحله ای باشد، اما معمولاً سرمای دیررس پاییزه و زودرس بهاره ایجاد خسارت می کند چرا که درخت بیدار شده و در حال جوانه زدن است. برای گیاه دمای صفر درجه دمای یخبندان نیست و ممکن است دمای 4 درجه دمای یخبندان باشد و به بافت گیاه آسیب بزند.

وی افزود: برای این مدیریت چندین روش را می توانیم انجام دهیم که یکی آبیاری از شب تا صبح است، ایجاد دود با خاشاک نه با پلاستیک و لاستیک و مه پاشی که آب را به صورت مه در محیط آزاد می کنند از جمله این روشها است.

سلاجقه عنوان کرد: بهترین روش برای جلوگیری از سرمازدگی آبیاری، ایجاد دود و مه پاشی تلفیق آنها است و البته جهت باد در شب سرمازدگی خیلی مهم است که حاشیه های باغ تحت تاثیر سرما قرار می گیرند.

وی در خصوص بارورسازی ابرها در استان کرمان اظهار کرد: بارورسازی ابرها در هر شرایطی قابل انجام نیست، باید مشخص شود آب قابل بارش ابر چقدر است، بارش تولید شده چقدر است و ارتفاع ابر چقدر است چون بارورسازی یک فرآیند هزینه بردار است. فعلاً وزارت نیرو این کار را انجام می دهد و امسال در مجموع از اول پاییز تاکنون در رفسنجان 7 روز ابرای را داشتیم و بیشتر ابرها نیز ارتفاع بالا بودند که امکان باروری آنها وجود ندارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: