• یکشنبه ۱۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9612-1590-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان رفسنجان:

30 درصد مساحت شهرستان رفسنجان را بیابان تشکیل می دهد

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان رفسنجان تصریح کرد: 201 هزار و 690 هکتار یعنی حدود 30 درصد از مساحت شهرستان رفسنجان را بیابان تشکیل می دهند، ضمن اینکه مساحت جنگلهای مخروبه شهرستان نیز چیزی حدود 40 هزار هکتار است و 413 هزار و 610 هکتار در شهرستان رفسنجان مرتع داریم که 80 درصد آنها مرتع فقیر و مخروبه هستند و 20 درصد مرتع متوسط هستند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، مسعود حیدری پور عصر امروز 13 اسفند ماه در نشست خبری به مناسبت هفته منابع طبیعی اظهار کرد: همه ساله از 15 تا 23 اسفندماه به نام هفته منابع طبیعی نامگذاری شده است که در این راستا اقدامات خوبی رخ داده و توجه مردم به منابع طبیعی بیشتر جلب می شود. در این حوزه سه کار اساسی انجام می دهیم که حفظ، احیاء و بهره برداری از منابع طبیعی است.

وی با بیان اینکه کشور ما در کمربند خشک جهان قرار گرفته و متوسط بارندگی سالانه کشور کمتر از یک سوم میلیمتر بارندگی جهان است، افزود: استان کرمان نیز با قرار گرفتن در عرض 30 درجه یکی از مناطق خشک ایران است و در این میان متوسط بارندگی بلندمدت شهرستان رفسنجان نیز 90 میلیمتر است.

وی بیان کرد: پوشش گیاهی بستگی تام به بارندگی دارد و امسال متاسفانه بارندگی در رفسنجان نداشتیم و یک صدمه جبران ناپذیری به پوشش گیاهی شهرستان وارد خواهد کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان در ادامه اظهار کرد: مساحت حوزه استحفاظی شهرستان رفسنجان حدود 830 هزار هکتار است که از این تعداد تمام آن عرصه های منابع طبیعی است چرا که هر کاری روی زمین اعم از صنعت، کشاورزی، خانه سازی و ... انجام می شود کار در عرصه منابع طبیعی محسوب می شود.

حیدری پور افزود: از 830 هزار هکتار مساحت شهرستان، حدود 770 هزار هکتار اراضی ملی است که از این مقدار 100 هزار هکتار از اراضی ملی که در حریم شهرها و روستاها بوده را به عنوان طرحهای هادی محدوده شهری و روستایی تعریف کردیم و تحویل دستگاه ذیربط از جمله راه و شهرسازی دادیم.

وی بیان کرد: بدین ترتیب در مجموع حدود 654 هزار هکتار در شهرستان رفسنجان را در قالب حفظ، احیاء و بهره برداری از منابع طبیعی باید مدیریت کنیم.

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان تصریح کرد: 201 هزار و 690 هکتار یعنی حدود 30 درصد از مساحت شهرستان رفسنجان را بیابان تشکیل می دهند، ضمن اینکه مساحت جنگلهای مخروبه شهرستان نیز چیزی حدود 40 هزار هکتار است و 413 هزار و 610 هکتار در شهرستان رفسنجان مرتع داریم که 80 درصد آنها مرتع فقیر و مخروبه هستند و 20 درصد مرتع متوسط هستند.

حیدری پور خاطرنشان کرد: 200 هزار واحد دامی در مراتع رفسنجان وجود دارد در حالی که ظرفیت مراتع رفسنجان 80 تا 90 هزار دام است و حدود سه برابر ظرفیت مراتع رفسنجان دام وجود دارد و مقدار کل علوفه تولیدی مراتع شهرستان 19 هزار و 100 تن به مدت 100 روز می باشد، ضمن آنکه 955 تن گوشت نیز در عرصه های منابع طبیعی شهرستان تولید می شود.

وی خاطرنشان کرد: دو کار اصلی در عرصه های حفاظت از منابع طبیعی انجام می شود که یکی حفاظت در قالب فرهنگ سازی، شفاف سازی، اطلاع رسانی و استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد است که در سه سال گذشته جلسات و بازدیدهای مختلفی این گروهها برای ما انجام دادند.

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان با بیان اینکه حفاظت فیزیکی از عرصه های منابع طبیعی ممکن نیست، افزود: یک شبکه حفاظتی داریم که 850 نفر از مردم عضو آن هستند که کارت قرقبان افتخاری و همیار طبیعت برای آنها صادر می شود. این افراد به صورت محرمانه تصرف در عرصه های منابع طبیعی را گزارش می دهند و این موضوع خیلی به ما کمک کرده است.

حیدری پور اضافه کرد: شرکت تعاونی بهره برداری رویش سبز را سه سال پیش تاسیس کردیم و اعضای آن شرکت بهره برداران منابع طبیعی هستند که حدود 250 نفر در بدو تاسیس عضو آن بودند. در کنار آن مجمع خیرین منابع طبیعی را تشکیل می دهیم که در فرهنگ سازی و کمکهای مردمی در این امر بسیار موثر است و در حال ثبت نهایی است.

وی به یگان حفاظت از منابع طبیعی شهرستان اشاره کرد و گفت: فرمانده این یگان از سوی نیروی انتظامی تعیین می شود و ضابط دادگستری به شمار می روند که وظیفه آنها حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی است و با جرم مشهود که تصرف عرصه های منابع طبیع است برخورد می کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان با اشاره به اینکه در سال جاری حدود 45 هکتار از اراضی ملی در شهرستان رفع تصرف شد، عنوان کرد: خوشبختانه مردم به اهمیت حراست از منابع طبیعی پی برده اند و این راه روشنی را برای آینده نشان می دهد.

وی افزود: شعار هفته منابع طبیعی «منابع طبیعی، با مردم برای مردم» است و مردم را باید حتماً در عرصه های منابع طبیعی بیاوریم چرا که عرصه های منابع طبیعی وسیع هستند.

حیدری پور به اقدامات انجام گرفته در حوزه احیاء و بیان زدایی اشاره و بیان کرد: سال 49 اولین نهال تاغ در رفسنجان در جاده نوق و جاده داوران برای جلوگیری از فرسایش بادی کشت شده و تاکنون حدود 17 هزار هکتار جنگل دست کاشت ایجاد شده است.

وی با بیان این مطلب که در رفسنجان باد غالب باد جنوب غربی است که از سمت سرچشمه می وزد، یادآور شد: تپه های ماسه ای نیمه فعال شهرستان 64 هزار و 500 هکتار است که دو کار بایستی انجام می دادیم یکی بیابان و یکی منشأ آن را را کنترل کنیم.

وی اظهار کرد: از سال 77 از سمت مرز رفسنجان با کرمان و مرز رفسنجان با یزد را با ایجاد خاکریزهای هلالی شکل به نام گوراب که داخل آن بذرکاری شد کار آغاز شد که چندصدهزار هکتار کاشت نهال تاغ انجام گرفت که سازمان جنگلها این کار را انجام داده که کار بسیار بزرگی است.

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان تصریح کرد: در سال جاری 2000 هکتار کنترل هرزآبها برای کنترل بیابان زدایی را انجام می هیم، در بخش آبخیزداری با مشارکت شرکت نفت در رودخانه احمدآباد کانال انحرافی و بندها را اصلاح کردیم.

حیدری پور اظهار کرد: سال گذشته 24 میلیون مترمکعب آب را ذخیره کردیم و در اصلاح مراتع امسال 900 هکتار کار ذخیره نزولات را داشتیم که این کار با مشارکت 100 درصدی مرتعداران و در راستای اقتصاد مقاومتی انجام دادیم.

وی بیان کرد: در بخش جنگلکاری مشارکتی پیشرو بودیم و امسال 400 هکتار را برنامه ریزی کردیم که در هفته منابع طبیعی انجام می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: