• شنبه ۱۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-6014-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان خواستار شد؛

تعطیلی جمعه بازار پرندگان کرمان

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان گفت: جمعه بازار پرندگان کرمان باید تعطیل شود و کارشناسان و ماموران مستقر در سطح شهرستان های استان در صورت مشاهده عرضه مرغ زنده و سایر پرندگان توسط مراکز غیر مجاز ضمن برخورد با عاملان و متخلفان به پلمب اماکن عرضه غیر مجاز اقدام خواهند نمود و به شهروندان توصیه نمود حتی از خرید پرندگان زینتی در این ایام خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر،
دکتر "حسین رشیدی" هفتمین نشست ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در راستای  مدیریت هرچه بهتر این بیماری و راه های کنترل و پیش گیری آن با ارایه گزاریش از آخرین وضعیت بیماری در کشور و استان ارائه نمود و گفت: استان کرمان از  معدود استان هایی است که علی رغم هم مرزی  با استان های درگیر و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بیش از 21 استان و مشاهده بیش از 500 کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان عاری از این بیماری و مخاطرات ناشی از آن بوده است.

وی در ادامه گفت: اهمیت این بیماری در حال حاضر تنها در مبحث خسارات اقتصادی به صنعت طیور کشور خلاصه نمی گردد بلکه بحث امنیت زیستی  و بهداشت عمومی آن (مشترک بودن این بیماری با انسان)در درجه با اهمیت تری قراردارد.

این مقام مسئول در ادامه با مطرح کردن این بیماری به عنوان تهدیدی بر امنیت غذایی کشور اعلام کرد: امسال 25 میلیون  قطعه طیور در اثر ابتلا به این بیماری در کشور معدوم گشته، که خسارت اقتصادی  ناشی از آن بالغ بر 3000 میلیارد تومان بوده که افزایش قیمت تخم مرغ، بیشتر بدلیل معدوم سازی مزارع مرغ تخم گذاردرگیر با این بیماری بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: جمعه بازار پرندگان کرمان باید تعطیل شود و کارشناسان و ماموران مستقر در سطح شهرستان های استان در صورت مشاهده عرضه مرغ زنده و سایر پرندگان توسط مراکز غیر مجاز ضمن برخورد با عاملان و متخلفان به پلمب اماکن عرضه غیر مجاز اقدام خواهند نمود و به شهروندان توصیه نمود حتی از خرید پرندگان زینتی در این ایام خودداری کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اعلام اینکه وجود این بیماری درپرندگان آبزي وحشي که ناقل ویروس‌ آنفلوآنزا هستند، ثابت شده است گفت: استان کرمان بدلیل وجود دریاچه ها و استخرهای مصنوعی خصوصا در شهرستان های رفسنجان و انار که محل مهاجرت پرندگان آبزی شمال کشورمی باشند پتانسیل این نوع انتقال ویروس (آسمان به زمین)را دارد لذا خواستار همکاری بیش از پیش دستگاه های متولی بخصوص محیط زیست شد.

رشیدی ساماندهی و تعیین تکلیف واحدهای مرغداری غیرمجاز را از تصمیمات اصولی این ستاد مطرح کرد که اجرای آن را منوط به بسیج همه جانبه کلیه دستگاه های متولی به خصوص جهاد کشاورزی دانست.

وی با بیان اینکه در سراسر دنیا بلافاصله با مشاهده این بیماری اقدام ضربتی جهت جلوگیری از انتشار بیماری حتی با همیاری ارتش صورت می پذیرد افزود: یکی از مشکلات اصلی درکنترل این بیماری تنوع گونه های میزبانی ویروس(به عنوان مثال سویه H5N8 در بیش از114 گونه پرنده باعث تلفات می گردد )و تغییر سریع ویروس و تبدیل آن به ویروسی با بیماری زایی خطرناک ترمی باشدکه سبب پاندمی های کشنده می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان از اقدامات موفقیت آمیز در راستا کنترل این بیماری که سبب عدم مشاهده بیماری در این استان شده است را انجام بیش از 5000 مورد پایش و مراقبت فعال و غیر فعال آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نمونه برداری از واحد های مختلف(روستایی، پرنده فروشی، باغ پرندگان، مزارع پرورش مرغ اجداد و مادر گوشتی،تخم گذار و ....) و همچنین ایجاد پست های قرنطینه فعال و تشکیل کلاس های آموزشی جهت بهره برداران اعلام کرد و افزود: برای حفظ و تداوم عدم بروز بیماری و انجام عملیات های مبارزه و پیش گیری خواستار تأمین به موقع اعتبار از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هستیم.

این مقام مسئول ابتلا طیور بومی به این بیماری را سکوی پرتاب ابتلا طیور صنعتی عنوان کرد و افزود: نگه داری طیور بومی و صنعتی با یکدیگر از اقدامات مخاطره امیز مرغداران می باشد .

وی عدم رعایت اصول امنیت زیستی توسط مرغداران از جمله عدم ضد عفونی خودروهای حمل دان و کود، جابجایی شان و کارتن حامل ویروس بین واحدهای مشترک، استفاده ازنهاده های طیور وکود مرغی آلوده و مدیریت همزمان چندین واحد و کارگران مشترک مرغداری ها و ...را از عوامل ورود بیماری به مزارع پرورشی اعلام کرد و خاطر نشان کرد: به کلیه شهروندان این اطمینان را می دهیم که در صورت خرید گوشت مرغ و تخم مرغ از مراکز معتبر که تحت نظارت دامپزشکی باشند هیچ خطری در صورت مصرف این فراورده ها آنها را تهدید نخواهد کرد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: