• پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-4190-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

معاون وزیر بهداشت خبر داد:

ابتلای 50 درصد ایرانیان به چاقی و اضافه‌وزن

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در جامعه ما بیش از 50 درصد مردم یا چاق هستند و یا اضافه‌‌وزن دارند و ریشه بسیاری از بیماری‌ها چاقی است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، سید محمدهادی ایازی صبح امروز 19 بهمن ماه در حاشیه افتتاح مرکز خدمات جامع سلامت شهری با تقدیر از خانواده آقای حجتی خیّر نیکوکار، اظهار کرد: رفسنجان از جمله شهرهای کشور است که اقدامات خیرخواهانه و نیکوکارانه توسط مردم فوق العاده زیاد انجام می‌شود.

وی مسأله سلامت را یک دغدغه جدی برشمرد و گفت: با توجه به اینکه جامعه ما به سمت میانسالی و سالمندی پیش می‌رود، قاعدتاً مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی افزایش پیدا می‌کند، بنابراین باید تلاش کنیم، زیرساخت‌های نظام سلامت افزایش پیدا کند.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: محدودیت‌های منابع مالی بخصوص در حوزه عمرانی زیاد است و راهی نداریم، جز اینکه از ظرفیت‌های مردمی استفاده کنیم و کمبودها را جبران کنیم.

ایازی تصریح کرد: پیشگیری مقدم بر درمان است و شرط آن این است که مردم سبک زندگی درستی انتخاب کنند که کمتر بیمار شوند. در گذشته مردم تحرک، نوع غذا و ... را رعایت می کردند و امروز به ویژه نسل جوان نیز باید این مسائل را بیشتر رعایت کنند.

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت بیان کرد: در جامعه ما بیش از 50 درصد مردم یا چاق هستند و یا اضافه‌‌وزن دارند و ریشه بسیاری از بیماری‌ها چاقی است، همچنین حدود 5 میلیون نفر از افراد در جامعه ما دیابت دارند و همین تعداد در آستانه دیابت هستند.

ایازی تأکید کرد: خیلی مهم است که مردم به فکر سلامت خود باشند، قبل از طرح تحول نظام سلامت در هر سال 600 هزار نفر در کشور به واسطه بیماری فقیر می‌شدند، اما اکنون اجرای این طرح مشکل را تا حدی برطرف کرده است.

وی به کاهش هزینه‌های پرداختی برای درمان از سوی مردم در اجرای طرح تحول سلامت اشاره و عنوان کرد: گرچه این خدمات ارائه شده است، اما باید کاری کرد که افراد بیمار نشوند، اجتماعی‌ شدن نظام سلامت به این معنا است که مردم مراقب سلامت خود باشند.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: پنج درصد از مردم ایران نیاز به اقدامات درمانی دارند، اما حدود 80 درصد اعتبارات ما برای این پنج درصد هزینه می‌شود، باید تا می‌توانیم، این تعداد را کاهش دهیم و این مهم جز با مشارکت مردم میسر نمی‌شود و مردم باید مراقب سلامتی خود باشند.

ایازی با بیان اینکه ریشه بسیاری از بیماری‌ها در مصرف دخانیات، مواد مخدر و مصرف قلیان است، خاطرنشان کرد: لذا باید تا آنجا که می توانیم فرهنگ سازی کنیم، مراکز جامع سلامت و خانه‌های بهداشت در تعامل با مردم باید این نکات را متذکر شوند و فرهنگ‌سازی کنند.

وی در پایان از خدمات دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان قدردانی کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: