• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-6714-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : پوششی

رییس کانون وکلای دادگستری استان کرمان:

کانون وکلای کرمان مطابق قانون 50 نفر کارآموز وکالت پذیرفته است

رییس کانون وکلای دادگستری استان کرمان گفت: کانون وکلای دادگستری استان کرمان در آزمون ورودی وکالت سال 96 مطابق قانون 50 نفر کارآموز وکالت پذیرفته است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر،
"مجید شعبانی" در رابطه با اعتراض تعدادی از داوطلبین و اظهارنظر برخی نمایندگان مجلس در خصوص نحوه جذب وکیل و سهمیه ایثارگران اظهار کرد: مطابق قانون کیفیت اخذ پروانه مصوب ۱۳۷۶ تعیین میزان جذب وکیل در هر استان به عهده کمیسیونی متشکل از رییس کانون وکلا، رییس کل دادگستری استان و رییس دادگاه انقلاب است که هر سال قبل از برگزاری آزمون با توجه به نیاز، سهمیه آن سال را در محدوده کل استان تعیین می‌کنند.

وی با اشاره به برگزاری کمیسیون تعیین ظرفیت پذیرش در محل کانون وکلا با حضور اعضاء و معین کردن میزان نیاز وکیل در سال جاری به تعداد 50 نفر تصریح کرد: در سال ۹۶ قانون مربوط به نحوه جذب ایثارگران مطابق بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه که در فروردین ماه ۹۶ ابلاغ شد، تغییر کرد و مطابق این بند، کانون وکلا موظف است 30 درصد از سهمیه صدور پروانه وکالت را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل 10 درصد، آزادگان با داشتن حداقل سه‌ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل 6 ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل 12 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند.

شعبانی تاکید کرد: بنابراین قانون جدید از یک سو میزان سهمیه را به 30 درصد افزایش داد و از سوی دیگر دامنه شمول ایثارگران به همسر و فرزندان جانبازان، آزادگان و رزمندگان توسعه داد و طبیعی است که تعداد ایثارگران شرکت کننده در آزمون وکالت تا 6 برابر افزایش پیدا کرد.

وی یادآور شد: پس از اعلام نتایج اولیه از سوی سازمان سنجش، کانون وکلای دادگستری کرمان مطابق قانون و با احترام به حقوق ایثارگران، تعداد 50 نفر شامل سهمیه آزاد و ایثارگران(به میزان 30 درصد) به عنوان پذیرفته شده در آزمون وکالت اعلام کرد.

رییس کانون وکلای دادگستری استان کرمان اظهار کرد: در آگهی ثبت نام منتشره در روزنامه اطلاعات و سایت کانون و سازمان سنجش به صراحت قید شده که تعداد پذیرش با در نظر گرفتن سهمیه ایثارگران است که مطابق مقررات جذب خواهند شد.

وی با اشاره به برخی گفته‌ها حاکی از اینکه کانون‌های وکلا موجب بدبینی متقاضیان سهمیه آزاد به ایثارگران شده‌اند، عنوان کرد: این مسئله به هیج وجه صحیح نیست ‌بلکه کانون‌ها ضمن احترام به حقوق ایثارگران، قانون مصوب مجلس را اجرا کرد‌اند لذا اگر قانون اشکال دارد، صراحت ندارد و یا ابهام دارد خود مجلس باید مبادرت به تفسیر یا اصلاح آن نماید.

وی با انتقاد از اینکه گفته شده کانون باید مازاد بر سهمیه ایثارگران را جذب نماید، گفت: این مستند به چیست؟ سخن حقوقدان باید مستند و متقن باشد چرا که ماده صراحت دارد و 30 درصد از سهمیه صدور پروانه وکالت را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان، آزادگان، رزمندگان، فرزندان جانبازان، فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان در صورت واجد شرایط بودن اختصاص داده است از این رو هیچ شبهه‌ای در برداشت از قانون وجود ندارد.

رییس کانون وکلای دادگستری کرمان در پایان افزود: کانون‌های وکلا هر ساله مطابق قانون بدون هیچ گونه تحمیل هزینه و بودجه مبادرت به اشتغال‌زایی از بین فارغ التحصیلان حقوق می‌کنند و صحیح نیست که کمبود و نقصان بخش‌های دیگر به گردن کانون‌ها انداخته شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: