• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-4085-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : تولیدی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد:

تفویض اختیارات به استان‌ها، آغاز تحولات اساسی در رویکرد تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم موضوع تفویض اختیارات به استان ها و تشکیل کمیته ای در این راستا از سوی رییس جمهور، آغاز تحولات اساسی در رویکرد تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور و ظرفیت بسیار خوبی برای استان کرمان باشد که باید از آن نهایت استفاده کرد.

دکتر"محمدرضا پورابراهیمی" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، پیرامون صحبت رییس جمهور برای واگذاری اختیارات به استاندار کرمان به صورت پایلوت اظهار کرد: شاید بیش از دو سال است که موضوعی را در سطح کشور پیگیری می کنیم و بحث این است برای اینکه رویکرد توسعه ای را در استان ها دنبال کنیم، نیازمند تغییر نگاه هستیم.

وی افزود: متاسفانه رفتاری شکل گرفته و نتیجه تصمیماتی بوده که در طی فرآیند قبل از انقلاب شکل گرفته و تا امروز ادامه یافته و آن، ادبیات تمرکز در حوزه فعالیت های توسعه ای کشور بوده و جنس کار در امورات کشور با رویکرد تمرکز اتفاق می افتد.

پورابراهیمی تصریح کرد: منظور این است تمام تصمیمات در حوزه فعالیت‌ها به درون سازمان‌های مرکز منتقل می‌شود و براساس این نگاه حوزه تصمیمات در بخش هایی که در استان است، فاقد هویت، ماموریت و رویکردی است که بتواند آثار ناشی از توسعه را ایجاد کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نگاه متمرکز در توسعه فعالیت ها موجب شده شاهد عدم توازن در توسعه اقتصادی باشیم و برخی کلانشهرها روند کاملا غیرمنطقی پیدا کرده و تاثیر خود را در مسائل اعتقادی، فرهنگی، حوزه های اقتصادی و اجتماعی گذاشته و برخی استان ها فاقد توسعه و کمترین حد برخورداری هستند که این عدم توازن را ایجاد کرده است.

وی افزود: برای خروج از این وضعیت نیازمند هستیم جنس تصمیمات را متفاوت بکنیم زیرا وضع کنونی، نتیجه چهار دهه ادبیات متمرکز است. لذا از پایان مجلس قبلی نامه ای به رییس جمهور نوشتیم و هدف این بود بخشی از تفویض اختیاراتی که می تواند در استان ها جنس فعالیت را از ساختار متداول متفاوت بکند، انجام و در کشور نهادینه شود.

پورابراهیمی با اشار ه اینکه برخی از ظرفیت های این تفویض اختیار براساس اصول قانون اساسی است، تصریح کرد: طبق اصول 127 و 138 قانون اساسی این امکان در کشور وجود دارد که برخی اختیارات هیئت وزیران و رییس جمهور تفویض شود تا استان ها بتوانند محدودیت های در مسیر اداری را رفع و کار را جلو ببرند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: استاندار کرمان در این زمینه خیلی تلاش کرد تا بحث تفویض اختیار با شرایط خاصی پیگیری شود و یکی از مسائل اصلی که در ادبیات دولت شکل گرفت، پیگیری های با منشاء استان کرمان بخشی در دولت و بخشی در مجلس بود.

وی افزود: آخرین پیگیری ها منجر به این شد وزارت کشور جنس فعالیت ها را با مسائل استانی گره بزند و با ادبیات اقتصاد مقاومتی و پایلوت شدن سه استان از جمله کرمان در این حوزه بود و تاکید ما این است که برای پیشبرد توسعه و اقتصاد مقاومتی، باید لوازم را در اختیار بگذاریم و یک بخشی که به این امر خیلی کمک می کند، تفویص اختیار به استان هاست و یک ضرورت است.

پورابراهیمی اظهار کرد: با توجه به تلاش های قبلی، رییس جمهور در سفر به استان کرمان اعلام کرد کمیته ای را برای بررسی روند تفویض اختیار به استان‌ها تشکیل می دهیم که امیدواریم این کمیته به زودی تشکیل بشود که ابعاد و ماموریت ها و حدود تفویض اختیار را جمع بندی کنند و این مهم یک گام به جلو محسوب می شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم موضوع تفویض اختیارات به استان ها و تشکیل کمیته آغاز تحولات اساسی در رویکرد تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور و ظرفیت بسیار خوبی برای استان کرمان باشد و از آن استفاده کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: