• دوشنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-3390-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفسنجان خبر داد:

افزایش هزار نفری ورود گردشگر خارجی به رفسنجان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رفسنجان با بیان اینکه ورودی گردشگر خارجی تا قبل از سال 92 به رفسنجان کمتر از 50 نفر بود، گفت: ورودی گردشگر خارجی به شهرستان رفسنجان در سال 95 به یک هزار نفر افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، حسن حسینی ظهر امروز 16 بهمن ماه در نخستین نشست هم‌اندیشی خانواده گردشگری شهرستان رفسنجان اظهار کرد: امسال با اتفاقاتی که در حوزه گردشگری رخ داده، نوروز متفاوتی در شهرستان رقم خواهد خورد.

وی افزود: در حال حاضر 300 نفر به طور مستقیم در حوزه گردشگری شهرستان مشغول به کار هستند و 2 تا 2.5 برابر آن به طور غیر مستقیم مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: این 300 نفر در سه هتل، یک مهمانپذیر، 12 دفتر خدمات گردشگری، پنج سفره‌خانه درون‌شهری، سه واحد پذیرایی بین‌راهی، سه واحد تفریحی و جاذبه مصنوعی و دو اقامتگاه بوم‌گردی مشغول به کار هستند که با افتتاح خانه حاج‌آقاعلی این رقم افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفسنجان از در حال ساخت بودن هفت مجموعه و مجتمع گردشگری با 100 میلیارد تومان اعتبار در شهرستان رفسنجان خبر داد و افزود: دهکده آرامش، خانه تاریخی هرمزیار جمشیدی و ... از این مجموعه‌ها هستند.

حسینی بیان کرد: در این مجموعه‌ها هم تعدادی نیرو در محل ساخت و احداث مشغول به کار هستند و مجموعه‌ها در بازه زمانی متوسط سه ساله به بهره‌برداری می‌رسد و آمار اشتغال حوزه گردشگری شهرستان را افزایش خواهند داد.

وی در عین حال ابراز داشت: اگر جاذبه و نو‌آوری خاصی باشد که تنوع را در جاذبه‌های گردشگری شهرستان ایجاد کند، امکان‌سنجی کرده و پیش‌بینی می‌کنیم از واحدهایی که درخواست دادند تعدادی با رویکردهای جدیدتر و مدرن‌تر مجوز بگیرند که تا سال آینده به انجام خواهد رسید.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفسنجان خاطرنشان کرد: دو واحد بوم‌گردی در شهرستان راه‌اندازی شده که یک واحد فردا سه شنبه در منطقه منصورآباد افتتاح و یک واحد هم به زودی در روستای تاریخی اودرج افتتاح می‌شود چرا که معتقدیم صنعت گردشگری امروز به عنوان یک صنعت پول ساز و پیشرفته خواند در دنیا مطرح است که باید یکی از ارکان اصلی اقتصاد شهرستان رفسنجان باشد و از گردشگری برای خروج از رکود اقتصادی استفاده شود.

حسینی از فعالیت 12 آژانس فعال گردشگری در رفسنجان خبر داد و یادآور شد: از آنها می‌خواهیم در حوزه ورود گردشگر وارد شوند و امسال 20 نفر راهنمای گردشگری آموزش دیدند و مجوز یک دوره آموزشی دیگر هم گرفتیم که افراد بیشتری برای این امر تربیت شوند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفسنجان با بیان اینکه ورودی گردشگر خارجی تا قبل از سال 92 به رفسنجان کمتر از 50 نفر بود، گفت: ورودی گردشگر خارجی به شهرستان رفسنجان در سال 95 به یک هزار نفر افزایش یافته و با افتتاح هتل هیلان و مجموعه حاج آقاعلی آمار افزایش چشمگیری داشته است.

حسینی دره شگفت‌انگیز راگه، خانه‌ حاج‌آقاعلی، موزه ریاست‌جمهوری، موزه مردم‌شناسی، بازار بزرگ رفسنجان، درختان کهنسال پسته که در شرف ثبت ملی است، سایت گردشگری اودرج، تپه‌های ماسه‌بادی، دریاچه شور، بقاع متبرکه و ... را از جاذبه‌های گردشگری شهرستان اعلام کرد که می‌توانند به ورود گردشگر کمک کنند.

وی ادامه داد: دو موضوع مس و پسته در شهرستان وجود دارد که از منظر گردشگری به آن کمتر توجه شده در حالی که در جهان به عنوان گردشگری کشاورزی و گردشگری صنعتگری اهمیت دارند.

وی همچنین توجه به جاذبه‌های فرهنگی شهرستان را مهم دانست و افزود: دهستان خنامان و راویز اگرچه دو منطقه محروم هستند، اما بافت‌های بکر معماری و اجتماعی دارند که آداب و رسوم سنتی خود را حفظ کردند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رفسنجان با اشاره به اهداف ترسیم‌شده حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در پایان خاطرنشان کرد: توسعه این صنعت با توجه به جاذبه‌های منحصر به‌فرد، مرمت ابنیه تاریخی، توسعه اکوتوریسم با توجه به ظرفیت‌های موجود و شناسایی مناطق جدید، توسعه گردشگری صنعتی با استفاده از ظرفیت مس و منطقه ویژه اقتصادی، توسعه گردشگری کشاورزی، توسعه گردشگری ورزشی با استفاده از پرورش اسب و ... دیگر اهداف ما در این حوزه خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: