• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-3290-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان:

1220 نفر تحت پوشش بهزیستی رفسنجان/ مناسب سازی تنها 10 درصد از محیط شهر برای معلولین

رئیس اداره بهزیستی شهرستان رفسنجان از تحت پوشش بودن 1220 نفر مستمری بگیر در بهزیستی شهرستان رفسنجان خبر داد و افزود: 30 نفر بیمار صرعی، 36 نفر افراد ضایعه‌نخاعی، یک هزار و 333 نفر معلول جسمی حرکتی، یک هزار و 59 نفر معلول ذهنی،  425 نابینای مطلق، 300 بیمار روانی مزمن و 211 نفر سالمندان زیرپوشش بهزیستی شهرستان رفسنجان هستند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، محمود حیدری عصر امروز 15 بهمن ماه در نشست خبری با تبریک ایام الله دهه فجر، اظهار کرد: واحدهای توانبخشی، اجتماعی، پیشگیری از آسیبهای اجتماعی و معلولیت ها را از جمله واحدهای اداره بهزیستی هستند و در مجموعه سازمان بهزیستی، مهمترین چیزی که در بحث معلولیت ها هدف غایی سازمان است، پیشگیری از معلولیت‌ها است که از چند سال پیش در قالب اجرای طرح پیشگیری آغاز شده کارهای خوبی انجام شده است مانند بیماری فلج اطفال که ریشه کن شده است.

وی با اشاره به اینکه از سال گذشته سازمان بهزیستی کشور، استان کرمان را پایلوت بحث ژنتیک کرده است، افزود: آزمایشات ژنتیک با وجود هزینه های بالایی که دارند تا 90 درصد از سوی سازمان بهزیستی بصورت رایگان انجام می گیرد و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان موفقیت ها خوبی نیز در این زمینه کسب کرده ایم.

اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم برای 11 هزار کودک رفسنجانی

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان به برخی خدمات این اداره اشاره و بیان کرد: طرح آمبلیوپی یا پیشگیری تنبلی چشم هر ساله از مهرماه با شروع سال تحصیلی به مدت یک ماه و نیم اجرا و تنبلی چشم در رده سنی 3 تا 6 سال شناسایی می شود که این طرح قطعاً از بیماری نابینایی جلوگیری می کند.

حیدری عنوان کرد: هر ساله در اجرای این طرح نزدیک به 50 نفر دارای تنبلی چشم تشخیص داده می شود و این به این معنا خواهد بود که از نابینایی آنها پیشگیری می شود.

وی خاطرنشان کرد: از 11 هزار و 500 نفر برش استانی ما تاکنون 10 هزار و 600 نفر بعد از معاینه، ثبت نهایی شدند و مسلماً تا ثبت نهایی نیز بیش از 11 هزار نفر خواهند بود.

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان ابراز کرد: در بحث ژنتیک سال گذشته حدود 600 پرسشنامه توسط همکاران ما با حضور در مراکز بهداشتی و مدارس دبیرستانی پر شده است و این پرسشنامه‌ها نزد متخصصین مورد بررسی قرار می‌گیرد که بنا به نظر آنها هر کدام از افراد نیاز داشته باشد به مشاوره و برخی نیز در صورت نیاز آزمایش ژنتیک می شوند.

اعطای وام اشتغالزایی به 60 معلول رفسنجانی

حیدری ارائه ویلچر، تشک، تخت، عصا و … را از دیگر خدمات بهزیستی عنوان کرد و گفت: کلیه این وسایل حتی بصورت امانتی بدون دریافت یک ریال هزینه در اختیار افراد قرار می گیرد. یک معلول حداکثر تا دو سال تحت پوشش بهزیستی قرار دارند و پس از آن باید با کمک مددکاران بازتوان شوند.

وی تصریح کرد: وام اشتغال به معلولین برای اشتغالزایی به مبلغ 15 میلیون تومان و بدون سود و با کارمزد 4 درصد به آنها اعطا می شود که در این رابطه امسال 150 نفر برای دریافت این وام به بانک‌ها معرفی شدند که قریب به 60 نفر معلولین یا خانواده انان و مابقی بهبود یافتگان مراکز ترک اعتیاد هستند.

حیدری به اعطای بیمه کارفرمایی به معلولین نیز اشاره کرد و گفت: هرجا که نیاز به نیروی کاری بوده و معلولین مشغول بکار شدند در قبال ایشان 23 درصد از 30 درصد حق کارفرما توسط سازمان بهزیستی پرداخت می شود.

وی به حمایت بهزیستی از بیماران روانی اشاره و بیان کرد: این بیماران هم بعد از کمیسیون پزشکی و سوابق بستری از یکی از بیمارستان‌های روانپزشکی، با بعد خانوار تحت پوشش قرار می‌گیرند.

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان اظهار کرد: در بحث پیشگیری از اعتیاد 4 مرکز اقامتی میان‌مدت(کمپ) زیر نظر بهزیستی داریم که سه مرکز ویژه آقایان و یک مرکز ویژه خانم‌هاست به علاوه این مراکز به همه مردم خدمات می‌دهند.

حیدری خدمات مشاوره ای را از دیگر خدمات بهزیستی برشمرد و یادآور شد: خدمات مشاوره‌ای تلفنی رایگان از سوی سازمان بهزیستی با خط مشاور 1480 در سراسر کشور ارائه می شود.

25 مورد کودک آزاری در رفسنجان در سال جاری

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان به مأموریت‌های اورژانس اجتماعی رفسنجان در سال جاری اشاره و مطرح کرد: کاهش آسیب‌های اجتماعی، کودک آزاری، سالمندآزاری، همسرآزاری و فرزندان و دختران در معرض آسیب و دختران فراری از جمله ماموریت‌های اورژانس اجتماعی است.

حیدری بیان کرد: در شش ماه نخست امسال 47 مورد کودک‌آزاری در شهرستان داشتیم که از این تعداد همه مهاجر و حاشیه‌نشین بودند و در مسائل اجتماعی و فرهنگی حضور نداشتند و بیشتر دلیل آن هم اعتیاد والدین بوده است.

وی افزود: در بحث دختران فراری از ابتدای امسال 4 مورد و 8 مورد همسرآزاری داشتیم که با مداخله کارشناسان با خانواده ها صحبت شده و این موارد برطرف و به زندگی برگشتند.

رئیس اداره بهزیستی رفسنجان در پاسخ به خبرنگاری که از وی در خصوص آخرین اخبار از ستایش سه ساله که مورد آزار ناپدری و مادر معتادش قرار گرفته بود، گفت: ستایش در بهزیستی کرمان در وضعیت خوبی به سر می‌برد و مادر ستایش پس از اینکه کودک آزاردیده‌اش به بهزیستی کرمان تحویل داده شد دو فرزند دیگر هم به دنیا آورده است.

مناسب‌سازی تنها 10 درصد از محیط شهر برای معلولین

رئیس اداره بهزیستی شهرستان رفسنجان از تحت پوشش بودن 1220 نفر مستمری بگیر در بهزیستی شهرستان رفسنجان خبر داد و افزود: 30 نفر بیمار صرعی، 36 نفر افراد ضایعه‌نخاعی، یک هزار و 303 نفر معلول جسمی حرکتی، یک هزار و 59 نفر معلول ذهنی،  425 نابینای مطلق، 300 بیمار روانی مزمن و 211 نفر سالمندان زیرپوشش بهزیستی شهرستان رفسنجان هستند.

حیدری از روند مناسب سازی محیط شهری برای معلولین اظهار نارضایتی نمود و تصریح کرد: معلولان در رفسنجان نمی‌توانند از عابر بانک‌ها استفاده کنند و یا سوء ‌استفاده‌هایی از آنها توسط برخی سودجویان که از آنها برای گرفتن پول از عابربانک کمک می‌شود، شده است.

وی خاطرنشان کرد: جلسات زیادی در این خصوص داشته‌ایم، فرماندار، شهردار و دیگر مسئولان در بحث مناسب‌سازی محیط برای معلولان حمایت کنند چرا که تاکنون تنها 10 درصد در این زمینه کار شده که جوابگو نیست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: