• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-6784-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

رئیس انجمن ملی خرما:

با خرید تضمینی خرما مخالف هستیم

رئیس انجمن ملی خرما به خرید تضمینی خرما توسط دولت اشاره و خاطرنشان کرد: همه اعضای انجمن و دلسوزان این صنعت با خرید تضمینی مخالف هستند زیرا معتقدند بازار این محصول را باید به عرضه و تقاضا واگذار کرد تا قیمت خرما را بازار تعیین کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، "محسن رشیدفرخی" در نشست انجمن خرمای استان کرمان افزود: در بازدید از بندر صحار و نشست با مسئولان این منطقه، تفاهمنامه‌ای را با مسئولان مربوطه برای همکاری فعالان این صنعت در شش استان خرماخیز کشور به امضا می رسانیم تا همه بتوانند از شرایط سهل و مناسب ایجاد شده در عمان برای ثبت شرکت، گشایش حساب های بانکی، امکان صادرات دوباره محصول و... استفاده کنند.

وی ادامه داد: معتقدیم در کشور عمان به خوبی می توان محصولات را بسته بندی و در صنایع تبدیلی فعالیت کرد و در این صورت زمینه صادرات خرما به برخی کشورها مانند چین، ایالت متحده و ایالت های جنوبی آمریکا از طریق عمان راحت‌تر فراهم می شود.

رشیدفرخی اظهار کرد: کشور امارات متحده عربی به ویژه دبی به دلیل مشکلات بسیار در صدور روادید، فعالیت های بانکی و... از مدار صادرات خرمای کرمان و ایران خارج شده و بنابراین چاره‌ای جز شناسایی بازارهای جدید نداریم.

رئیس انجمن خرمای استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود به مسائلی مانند قیمت ارز، مسائل مالیاتی و... اشاره و بیان کرد: عدم شفافیت این موارد در سازمان ها و نهادهای وابسته، قدرت رقابت را از بخش خصوصی گرفته است.

وی در ادامه به خرید تضمینی خرما توسط دولت اشاره و خاطرنشان کرد: همه اعضای انجمن و دلسوزان این صنعت با خرید تضمینی مخالف هستند زیرا معتقدند بازار این محصول را باید به عرضه و تقاضا واگذار کرد تا قیمت خرما را بازار تعیین کند.

رئیس انجمن ملی خرما با بیان اینکه خرید تضمینی خرما آغاز شده و مسئولان مربوطه معتقدند ابتکاراتی در این زمینه دارند که ما به عنوان بخش خصوصی در این شرایط بازار را به صورت روزانه رصد می کنیم تصریح کرد: برای افزایش کیفیت محصولات خرما و وجود نظم در تولید، فروش، بسته بندی و مصرف این محصول باید طرح جامعی تعریف و اجرایی شود.

در ادامه رئیس انجمن خرمای شرق استان کرمان گفت: امسال تولید خرما منطقه شرق استان 200 هزار تن برآورد شده بود که تاکنون 60 هزار تن از این میزان به فروش رسیده و مابقی آن در سردخانه ها مانده است.

محمدحسین اکبری یزدی افزود: مشکل فعلی خرما برای مصرف در داخل کشور، کاهش کیفیت است که گاهی اوقات محموله‌ها برگشت داده می شود و باید برای ارتقا کیفی محصولات چاره‌ای اندیشیده شود.

وی ادامه داد: تغییرات اقلیمی و عدم انجام عملیات به‌پروری توسط کشاورزان و توجه نکردن به توصیه ها و راهنمایی های کارشناسان باعث کاهش کیفیت محصول خرما می شود و به فروش نمی رسد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: