• پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9611-3385-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

رییس جمهور در جلسه شورای ادارای استان کرمان:

نمی‌توان با فناوری‌های گذشته، کشور را در مسیر پیشرفت قرار دهیم/عزت کشور در عمل است نه کلام

رییس جمهور وضعیت استان کرمان در این دولت و تلاش های صورت گرفته را بسیار حایز اهمیت و امیدوار کننده عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، دکتر "حسمن روحانی" شامگاه پنجشنبه 12 بهمن ماه در جلسه شورای اداری استان کرمان با گرامیداشت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی اظهار کرد: این روزها برای همه مردم ما خاطرات بسیار فراوانی را به همراه دارد و آن آرزویی که مردم 14 سال در انتظار آن بودند که امام به کشورش بازگردد و به تعبیر روایتی که شهید مطهری تیبیین می کرد، خورشیدی که از مغرب طلوع می کند و به سمت شرق آمد، آمدن امام به معنای آمدن سرافرازی، استقلال، عزت و عظمت برای این کشور بزرگ بود.

وی ادامه داد: مردم توانستند در یک انقلاب دینی و مردمی به آن هدف بلندی که قرن ها در انتظار آن بودند که سرلوحه آن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود، برسند.

روحانی با اشاره به اینکه افتخار می کنم در این ایام مبارک توانستم در استان کرمان حضور پیدا کنم، تصریح کرد: اساس این سفر برای افتتاح پروژه ها بود و بخش زیادی از پروژه ها در شهرستان سیرجان بود که سفر از این شهرستان آغاز شد و این اشکالی ندارد سفرهای ریاست جمهوری از شهرستان ها شروع کنیم، زیرا نعتقدیم همه بخش های کشور یکی هستند و افتخار ما این است که مسلمان و ایرانی هستیم و زیر پرچم اسلام هستیم و پرچم سه رنگ ایران با شعار الله اکبر به آن افتخار می کنیم.

رییس جمهور بیان کرد: در پی فرصتی بودم که خدمت مردم عزیز کرمان برسم که در سختی و فشار در زلزله ها قرار گرفته اند و در کرمانشاه حادثه سخت تر بود زیرا مردم عزیزانشان را از دست دادند و بحمدلله در استان کرمان عزیزی از دست نرفت گرچه مردم صدمات جسمی و مالی دیده اند.

وی ادامه داد: وقتی خانه ای خراب می شود و امن نیست و هوا سرد است، مردم در فشار و سختی قرار می گیرند و اینگونه حوادث و بلایا در واقع برای ما آزمایش و امتحان است و همه در پیشگاه خداوند اعم از دولت و مردم امتحان پس می دهیم و امیدواریم همه ما به کمک هم بتوانیم این مشکلات را جبران کرده و برای آینده کاری بکنیم که با توجه به حادثه خیزی کشور ساختمان ها را به گونه ای مقاوم کنیم که حداقل خسارت را در زلزله ببینیم.

وی با تاکید بر اینکه حتما مردم نیازهای به حق و توقعاتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود اظهار کرد: فردا در مناطق زلزله زده حضور خواهیم داشت و امیدوارم برای مسکن دائمی مردم بتوانم قولی بدهم که این مهم نیز وظیفه انسانی، شرعی و قانونی ماست و همه ما در مقابل مردم مسوول هستیم.

روحانی با تشکر از همه مسوولان استان کرمان اظهار کرد: نزدیکی و همکاری است که استان را می سازد و خوشبختانه در استان کرمان همفکری و همدلی بسیار خوبی بین نمایندگان مجلس و مسوولان استان کرمان برخوردار است.

رییس جمهور با اشاره تسلط نمایندگان مجلس به منابع و محدودیت های کشور اظهار کرد: نمایندگان همیشه یاری دولت بوده اند و با همکاری نمایندگان مردم در خانه ملت توانسته ایم کارهای بسیار خوبی در سطح کشور انجام دهیم و اگر قوای سه گانه و نیروهای مسلح زیر نظر مقام معظم رهبری هماهنگ نباشیم، مسلما کارهای ما با مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه همه چیز در دنیا نسبی است، اظهار کرد: در مجموع وضع استان کرمان بسیار امیدوارکننده است و این امیدواری نیز نتیجه تلاش مردم، دولت و بخش خصوصی است.

وی با اشاره به کلنگ زنی  بیش از 10 هزار میلیارد تومان پروژه در این سفر در استان کرمان اظهار کرد: این حجم از پروژه در استان کرمان به معنای این است که مردم استان کرمان مردمی امیدوار هستند که تحرک فراوان و مردم تلاشگری دارد.

رییس جمهور ادامه داد: استان کرمان هم در دوران انقلاب، جنگ و مسائل دیگر همیشه سهم بسیار حائز اهمیتی داشته و یکی از استان هایی است که قبل از انقلاب  و همچنین در دوران جنگ تحمیلی رشادت ها و فداکاری های بسیاری داشته و لشکر 41 ثارالله این استان نمونه بارز این حضور همیشه در صحنه مردم دیار کریمان در صحنه های مختلف انقلاب بوده و امروز نیز برای آبادانی و سرافرازی ایران و استان کرمان تلاشی که صورت می گیرد بسیار قابل تقدیر است.

روحانی با تاکید بر اینکه هیچ راهی برای ما وجود ندارد جز اینکه از همه امکانات برای آبادانی کشور استفاده کنیم اظهار کرد: منابع، توان و امکانات دولت به تنهایی برای دستیابی به پیشرفت کشور کافی نبوده و امکانپذیر نیست و باید از توانمندی کل کشور و ایرانیان و منابع جهانی استفاده کرده و نباید به منابع خودمان اتکاء کنیم، زیرا کافی نیست به طوری که حتی اگر همه منابع نفت و گاز و اینکه در نفت و پتروشیمی 200 میلیارد دلار طرح آماده بهره برداری دارد، کافی نیست.

وی با تاکید بر اینکه نمی توانیم با فناوری های گذشته کشور را در مسیر پیشرفت قرار بدهیم  اظهار کرد: باید جذب سرمایه گذاری با استفاده از روش های جدید صورت گیرد و دیگر نباید سرمایه گذار بیاید و در تک تک وزارتخانه ها پشت در بایستد تا نوبتش برسد و این همه مشکلات و پیچ و خم های اداری را شاهد باشد.

رییس جمور با بیان اینکه اگر نتوانیم از فناوری های نوین به ویژه در زمینه ارتباطات استفاده کرده و نتوانیم به دنیا متصل باشیم، از دنیا عقب خواهیم ماند اظهار کرد: دیگر زمان آنکه سرمایه گذار بخواهد در کشور بیاید و هفته ها معطل بماند، گذشته است زیرا رقیب زیاد داریم و سرمایه گذار در کشورهای مختلف به سود، اعتماد و امنیت نگاه می کند و کشور ما دارای امنیت بسیار بالا و با مردمانی با فرهنگ بالایی است که دارای منابع غنی و اقلیم جغرافیایی متنوعی است.

روحانی با بیان اینکه اگر وحدت در استان نباشد و کلام ما یکی نباشد، سرمایه گذار جذب نمی شود تصریح کرد: اختلافات سیاسی مشکلی نیست، بلکه اهداف پیشرفت و تعالی کشور است.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه دنیا دارد با هم رقابت می کند و مگر می توانیم از فناوری محروم بمانیم و در ارتباطات عقب بمانیم؟ اظهار کرد: همه آرزوی امام، رهبری، مسوولان و مردم ما پیشرفت ایران است و وقتی می بینیم می توانیم به نقطه ای برسیم که در انرژی خودکفا بشویم، پس تلاش کنیم.

وی ادامه داد: در سال های قبل که گاز را از یکی از کشورهای همسایه تامین می کردیم، با سرد شدن هوا، قیمت گاز بالا می رفت و در ادامه با مشکل مواجه می شدیم و خطوط لوله در شمال کشور مشکل داشت که هم با افزایش تولید گاز و هم بحث خطوط لوله گاز مشکل را حل کردیم و اکنون به آن کشور نیازی نداریم و در این روزها دیدیم که با افزایش زیاد مصرف گاز، نگذاشتیم قطعی گاز رخ بدهد.

روحانی با تاکید بر اینکه مهم است که کشور روی پای خود بایستد اظهار کرد: این عزتی که می گوییم اینجاست. عزت با کلام درست نمی شود بلکه عزت در عمل است و برای ما مهم است که چگونه بتوانیم از همه توانمان استفاده کنیم و معتقدیم بخشی از عزت در سایه خوداتکائی و خودکفایی است.

روحانی با بیان اینکه کرمان و ایران تشنه است که بخشی از آن بستگی به رحمت الهی دارد و بخش دیگر به دست خود ماست تصریح کرد: نزولات آسمانی ما نسبت به متوسط جهانی 10 سال کمتر است و باید راه را پیدا کرده و صرفه جویی کرده و راه و الگوی کشت را عوض کرده و صادرات و واردات مواد غذایی ما تغییر پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه باید معیار را عوض کرده و ببینیم در یک هکتار کشت چقدر تولید داریم، اظهار کرد: باید نحوه آبیاری تغییر یابد در این راستا، استان کرمان جزء استان های سرافراز در این زمینه است.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید شرکت های ما در این زمینه فعال بشوند، عنوان کرد: اگر جایی معدنی فعال می شود، باید برای مردم آنجا فکری بشود و مردم آثار آن معدن را ببینند و زندگی مردم تحول بشود.

روحانی با بیان اینکه خشکسالی، معدن و زلزله برای ما پیام دارد، افزود: یکی از بحث هایی که در دولت دنبال می کنیم و در بافت فرسوده باید بخشی که تاریخی است، مرمت و حفظ شود و منازل مردم باید مقاوم سازی بشود و محله ها باید تغییر پیدا کند.

وی ادامه داد: دولت می خواهد اقداماتی در این زمینه آغاز بکند و می توانیم قدم های جدیدی را برداریم و مداوم باید فکر کنیم که چگونه باید تحول ایجاد بکنیم که در این راستا در گام اول تصمیم گرفتیم در جاهایی که امکان دارد، زمین مجانی در اختیار توسعه گران قرار دهیم که ساختمان سازی کرده و مردم خانه های فرسوده را تحویل بدهند و ساختمان جدید را مجانی دریافت کنند.

وی با بیان اینکه باید برای خانه اولی ها خانه با شرایط سهل تری در اختیار قرار بدهیم اظهار کرد: دولت و شهرداری می تواند جاهایی که زمین دارد، در اختیار این افراد قرار دهد و جایی که قانون و مقررات اجازه می دهد، زمین دولت به وزارت مسکن واگذار شود و کمک کنیم که در سال آینده اولین گام را برداریم.

روحانی در ادامه با اشاره به اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: باید بخشی از اختیارات را از مرکز به استان ها منتقل کنیم و نمی شود همه تصمیمات در تهران اتخاذ بشود و باید بخشی از آن به استان ها منتقل شود و قرار شد کمیته ای در این زمینه تشکیل و موارد را بررسی کند تا گام به گام در این زمینه قدم های جدیدی برداشته شود.

رییس جمهور با بیان اینکه همه تلاش و فکر ما به این است که به کشور و استان ها خدمت بشود تصریح کرد: آنچه از اوایل سفر قبل به استان کرمان قول داده شده بود، 74 درصد اجرایی و عملیاتی شده و امیدواریم مابقی نیز تا پایان سال اجرایی شود و به مردم استان قول می دهیم تلاش می کنیم طرح های 29 گانه این سفر نیز با یک هزار و 188 میلیارد تومان انشاء الله در سه سال آینده اجرایی شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: