• سه شنبه ۱۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9611-1390-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : تولیدی

ایسنا گزارش می دهد:

اشتغالزایی در عین «گمنامی»

در بحث شناسایی نیازمندان و محرومان واقعی جامعه و کمک به آنها، موسسات خیریه، همیشه به عنوان یک بازوی توانمند دستگاههای دولتی مرتبط با موضوع عمل کرده اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، موسسات خیریه در واقع، یک پل ارتباطی بین خیّرین و نیازمندان جامعه برقرار می کنند. از طرف دیگر، رویکرد آنها در بحث کمک و کمک رسانی نیز متفاوت است، به گونه ای که برخی از آنها، درمان و مسائل مرتبط با آن از جمله پرداخت تمام یا بخشی از هزینه های درمانی افراد نیازمند را سرلوحه کار خود قرار می دهند، عده ای در بحث تأمین جهیزیه افراد نیازمند ورود می کنند و رویکرد برخی از این موسسات هم، اشتغال و اشتغال زایی افراد تحت پوشش است. در هر حال، کار همه دست اندرکاران پیدا و پنهان این موسسات که سفارشات دین مبین اسلام مبنی بر دستگیری از فقرا و نیازمندان آبرومند را نصب العین خود قرار داده اند قابل تحسین و بی شک اجر و ثواب کار آنان که عزتمندانه و با هدف جلب رضایت خداوند، نان در سفره تهیدستان و نیازمندان می گذارند در نزد خداوند، محفوظ می باشد.

در سالی که از سوی مقام معظم رهببری به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید، اشتغال» نامگذاری کرده اند بد نیست به موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان که در چنین روزهایی در بهمن سال 83 کار خود را شروع کرد و اکنون چهاردهمین سال تأسیس خود را پشت سر می گذارد سری بزنیم. موسسه ای که در زمینه اشتغالزایی که یکی از دغدغه های مسئولان است بسیار خوب عمل کرده و بیش از 120 نفر اشتغالزایی به طور مستقیم داشته و در واقع الگویی برای سایر موسسات خیریه گشته و چهار سال متوالی به عنوان خیریه برتر استان در زمینه اشتغالزایی معرفی شده است.

چهارده سال خدمت به محرومان

مدیرعامل موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان به ایسنا می گوید: شب قدر سال 83 اتفاق خوبی افتاد هنگامی که تعدادی بسته بندی مواد غذایی به درب خانه ایتام و مستمندان بردیم و همین انگیزه ای بود که با توجه به ظرفیت پرسنلی خودمان در شرکت مس و صندوق قرض الحسنه مس از این ظرفیت در رفع نیازهای ایتام و نیازمندان قدم برداریم.

علی دره کردی ادامه می دهد: همین موضوع سبب شد که برگه ای را روی گیشه بانک بگذاریم به عنوان کمک به ایتام و نیازمندان و اسم خودم با یکی از همکاران را نوشتم و نقطه آغاز، از این شروع شد و این عدد در پایان آنروز به 20 نفر رسید. سرمنشأ و شروع کار ما برای کمک به نیازمندان در واقع اینجا بود و بعد به افرادی که به بانک مراجعه می کردند و وجهه ای داشتند و شناختی که داشتیم از آن برگه ها چاپ کردیم و به آنها دادیم.

وی با اشاره به اینکه در بهمن ماه امسال وارد چهاردمین سال تاسیس خود شده ایم، می افزاید: این کار به صورت گمنام آغاز شد اما به خاطر اینکه این کار را در بستری قانونی پیش ببریم و از ظرفیت خیّرین بزرگوار بیشتر استفاده کنیم لذا موسسه خیریه خیّرین گمنام را به ثبت رساندیم.

مدیرعامل موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان با تأکید بر اینکه هیچ انگیزه و غرضی جز رفع نیاز ایتام نداشتیم، ادامه می دهد: بنابراین کار به شکل خوبی پیش رفت، تا سال 86 همه فعالیتهای ما مربوط به تهیه جهیزیه، درمان، مواد غذایی و ساخت و ساز بود اما از سال 86 به این فکر افتادیم که با هر منبع مالی نمی توان نیازهای این تعداد افراد را برآورده کرد لذا به این فکر افتادیم برای ارتقاء شأن و منزلت کسانی که به آنها کمک می کنیم به فکر این باشیم که برای آنها شغل ایجاد کنیم.

نقطه آغاز ایجاد کارگاههای خیاطی

دره کردی در پاسخ به این سوال که چرا اشتغالزایی برای نیازمندان را با ایجاد کارگاه خیاطی آغاز کردید، می گوید: چیزی که به غیرتمان برخورد این بود که وقتی به مارک تولیدی پوشاک شرکت مس نگاه می کردیم مارک تولیدی های تهران، همدان و مشهد را می دیدیم در صورتی که در 50 کیلومتری مجتمع مس که آلایندگی و مشکلات زیست محیطی برای آنها بود، ایتام و نیازمندان هیچ بهره ای از آن نمی بردند.

وی بیان می کند: در این مدت لذت همه کارهای خیر را چشیده بودیم ولی هیچ لذتی را بالاتر از ایجاد شغل و ایجاد شأن و منزلت برای انسانها ندیدیم و این شد که به ایجاد شغل رو آوردیم و با دو چرخ خیاطی برای دوخت لباس کارکنان برای دو نفر کار را شروع کردیم.

دره کردی با قدردانی از مهندس کرمی شاهرخی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مس، عنوان می کند: مهندس کرمی تعدادی چرخ خیاطی که در انبارهای این شرکت بلااستفاده مانده بود به صورت امانی در اختیار خیریه گذاشت و ابتدا کار دوخت لباس آشپزها را با دو خیاط آغاز کردیم و همین شروعی برای کار بود و نهایتاً سال 92 موسسه ما با 15 خیاط که در آن مشغول به کار بودند و محیط کوچکی که داشت رتبه اول اشتغالزایی را بین موسسات خیریه کسب کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان در ادامه چنین می گوید: پس از جلسه ای که با حضور موسسات خیریه شهرستان در فرمانداری رفسنجان برگزار شد، از کارگاه خیریه بازدید شد و در این بازدید از نماینده فرماندار درخواست کردیم جای وسیع تری داشته باشیم که بتوانیم کار را رونق دهیم و این موضوع باعث شد که در آن بازدید سالنهای بلااستفاده پرورشگاه معین زاده در اختیار ما قرار داده شود و حدود 1200 متر فضای کارگاهی در آنجا ایجاد کردیم و تا سال 94 در آنجا به کار ادامه دادیم.

دره کردی ادامه می دهد: با توجه به نیازی که مسئولان پرورشگاه برای داشتن فضای بیشتر داشتند باعث شد به فکر مکان جدیدی برای موسسه بگردیم. باید بگویم با توجه به اینکه حدود 60 تا 70 درصد افرادی که در خیریه کار می کنند از روستاها و بوسیله خط واحد خودشان را به شهر می رسانند لذا بایستی در مرکز شهر فضایی را پیدا می کردیم که دسترسی کارکنان به کارگاه آسانتر باشد تا اینکه بعد از جستجویی که داشتیم ضبط پسته مرحوم حاج اکبر نظری برای کارگاه پیشنهاد شد.

وی در ادامه صحبتهای خود می افزاید: در حال حاضر 2100 متر فضای کارگاهی در ضبط پسته مرحوم حاج اکبر نظری ایجاد کردیم و 85 نفر درکارگاه مرکزی موسسه در این مکان مشغول به کار هستند و این تعداد حدود 70 درصد سرپرست خانوار هستند و با مشقات زیادی زندگی را سپری می کنند که البته در حال حاضر به سطح متوسطی از زندگی رسیده اند.

اشتغال 120 نفر به طور مستقیم در کارگاه‌های موسسه

مدیرعامل موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان از تأمین 95 درصد لباس مورد نیاز کارکنان مس منطقه کرمان خبر داده و می گوید: امسال به رکورد جالبی رسیدیم به نحوی که در دی ماه بیش از 7 هزار تکه لباس در این موسسه دوخته شد و سالیانه 30 هزار دست لباس دوخته می شود.

دره کردی می گوید: در حال حاضر علاوه بر سفارشات لباس های شرکت مس، البسه 65 شرکت صنعتی کوچک و بزرگ را دوخت می کنیم از جمله لباسهای سازمان عتبات عالیات که آن را برای خودمان افتخار نیز می دانیم.

وی با بیان اینکه 3500 خانوار تحت پوشش و حمایت موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان هستند، می افزاید: نزدیک به 120 نفر در مجموعه کارگاههای خیاطی مشغول به کار هستند. همه اینها انگیزه متولیان موسسه را که هدف آنها ایجاد شغل بوده است را بیشتر می کند و خدا را شاکریم که با توکل به خدا شروع کردیم و اکنون در این مرحله قرار داریم.

وی بیان می کند: علاوه بر کارگاه مرکزی، سه کارگاه خیاطی در کشکوئیه، صفائیه نوق و مرکز بهداشت شماره یک شهری داریم و بدون اغراق باید بگویم بزرگترین کارگاه تولید لباس صنعتی در جنوبشرق کشور چه از نظر نیروی انسانی و تجهیزات را دارا هستیم.

خرید دستگاههای دوخت لباس تمام اتومات صنعتی

مدیرعامل موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان در ادامه سخنان خود از خرید دستگاههای دوخت لباس صنعتی تمام اتومات با هزینه بیش از 500 میلیون تومان خبر داده و می گوید: به ضرس قاطع می توانم بگویم با خرید این دستگاهها با کارخانه های بزرگ قابل رقابت هستیم و این موضوع افتخاری برای استان کرمان است.

دره کردی اظهار می دارد: قریب به 90 درصد تجهیزاتی که خریداری کردیم اهدایی خیرین است و باید تأکید کنم هیچ ریالی از کمکهای دولتی نگرفتیم و همه این کارهای بزرگ که انجام شده 100 درصد از کمک خیرین بوده که از این تعداد کمک بیش از 90 درصد همکاران مان در مجتمع مس بوده است که با اعتمادشان ما را به این نقطه اوج رسانده اند.

وی آغاز کارها با قرآن، برگزاری نماز جماعت به طور روزانه و برگزاری اردوهای زیارتی به مشهد و کربلای معلی را از دیگر اقدامات موسسه برای آرامش معنوی کارکنان آن برمی شمرد.

تهیه البسه گرم، تریکو و ملزومات آن برای اولین بار

مدیرعامل موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان از تهیه البسه گرم برای کارکنان مجموعه مس توسط این موسسه نیز سخن می گوید و اضافه می کند: البسه گرم، تریکو و ملزومات آن برای اولین بار از انحصار یک شرکت درآمد و امسال به ما رسید و با نظرسنجی انجام شده در بین کارکنان درصد رضایتمندی بالایی را نیز در بین آقایان و خانم ها داشته و این کار نیز باعث اشتغالزایی حداقل 20 نفر شده است. امسال نزدیک به 20 هزار دست لباس گرم به همراه ملزومات آن را در مس منطقه کرمان توزیع کردیم.

راه اندازی کارگاه چرم دوزی و مشاغل خانگی

دره کردی در ادامه به راه اندازی کارگاه چرم دوزی توسط موسسه خیریه خیّرین گمنام نیز اشاره و بیان می کند: علاوه بر کار خیاطی و با توجه به ظرفیتهایی که داشتیم به آموزش مشاغلی رو آوردیم و نقطه آغاز این کار ابتدا از روابط عمومی مس سرچشمه شروع شد که آقای میرافضلی مدیر روابط عمومی مس سرچشمه پیشنهاد دادند که کیف هایی که استفاده می کنیم را می توانید بدوزید که ما یک نمونه دوختیم و گفتند از نمونه هایی که از تهران می گیریم بهتر است و همین انگیزه سبب شد که کیف بدوزیم.

وی ادامه می دهد: در این زمینه فراخوانی دادیم مبنی بر اینکه هر کسی تمایل دارد در زمینه دوخت کیف چرم و کیف معمولی آموزش ببیند بیاید. با توجه به اینکه آموزشهای ما رایگان بود بیش از 120 نفر ثبت نام کردند و خانه ای که در بلوار امام حسن(ع) به موسسه اهدا شده بود به مرکز آموزش مشاغل خانگی تبدیل کردیم.

وی به آموزش رایگان بیش از 220 نفر در این رابطه اشاره و خاطرنشان می کند: استقبال خوبی که از این کلاسها شده بود سبب شد که پیگیری کنیم که آیا این آموزشها به ایجاد شغل منجر شده است یا خیر که پس از بررسی متوجه شدیم که افراد رفته بودند سفارش از ادارات برای مشاغل خانگی گرفته بودند.

مدیرعامل موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان تأکید می کند: در حال حاضر توان تولید البسه گرم و لباس گرم را به هر مقدار که باشد داریم چون هم اکنون ظرفیت ما با توجه به استقرار تمام صنعتی اتومات که خریداری شده به صورت کاملاً صنعتی انجام می شود و از شکل دوخت سنتی خارج شده و می تواند به صورت انبوه تولید شود و سرعت کار ما افزایش یافته است.

دره کردی ادامه می دهد: از ابتدای تأسیس این موسسه تاکنون هیچ کدام از مدیران، هیئت مدیره، مدیرعامل و بازرسین احدی منافعی نداشته اند و 100 درصد به صورت رایگان کار کرده اند و با توجه به حسابرسی که در موسسه انجام می شود حتی یک ریال هزینه ای را هیچکس دریافت نکرده است و 100 درصد عوائد حاصل از کار به 3500 خانوار تحت پوشش موسسه برمی گردد.

ساخت 150 واحد مسکونی برای افراد بی سرپناه

وی از تحت پوشش بردن 720 فرزند یتیم تحت عنوان «فرزند معنوی» توسط خیریه خیّرین گمنام نیز سخن به میان می آورد و می گوید: ماهانه نزدیک به 11 میلیون تومان از افراد حامی به حساب این بچه ها واریز می شود که ما این پول را به حساب آتیه آنها واریز می کنیم که در آینده سرمایه ای برای آنها باشد.
جمع آوری غذاهای مازاد شرکت مس، سلف سرویس های دانشگاهها و تالارها در بین خانوارهای فقیر، جمع آوری وسایل مازاد خانواده ها و جمع آوری ماهانه 800 تا 900 کیلو گوشت از خیرین و توزیع آن بین مستمندان از دیگر اقدامات موسسه خیریه خیّرین گمنام است که دره کردی به آنها اشاره کرد.

انتخاب چهار سال متوالی به عنوان خیریه برتر استان در زمینه اشتغالزایی

مدیرعامل موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان از اعتماد مردم و خیّرین به این موسسه به نیکی یاد کرده و اظهار می دارد: چهارمین سالی است که عنوان برترین خیریه در زمینه اشتغالزایی و کارآفرینی را در استان کسب کرده ایم، رقم خوردن این همه اتفاقات خوب کار کمی نیست.

دره کردی عنوان می کند: بیش از 150 واحد مسکونی را با کمک شرکت مس که نیمی از هزینه آنها را به موسسه واگذار شد که توانستیم در شعاع انار تا کبوترخان به افرادی اهدا شود که سقف بالای سر آنها آسمان بود که این امر مهم با مشارکت شرکت ملی صنایع مس، کمیته امداد و موسسه خیریه خیّرین گمنام اتفاق افتاد که امیدواریم با رویکرد جدیدی که مدیریت مس دارد این روند را ادامه دهیم.

مدیرعامل موسسه خیریه خیّرین گمنام رفسنجان در پایان می گوید: جا دارد مدیریت، مدیران ارشد و کسانی که به اعتماد کردند که به این خودباوری برسیم تشکر و قدردانی کنم. از تک تک همکارانم در شرکت مس و سرکتهای اقماری آن که سخاوتمندانه در این راه با ما همکاری کردند و به عنوان صدقه جاریه ای مقداری از حقوق خود را در این راه صرف کردند تشکر می کنم، ذکر این مطلب لازم است که در حال حاضر  4000 نفر از همکاران مس بخشی از حقوق خود را به این خیریه کمک می کنند. شاید هیچکس باور نمی کرد با پولهای ناچیز حقوقی که همکاران مجموعه مس کمک می کردند امروز 120 نفر اشتغالزایی مستقیم و تعداد زیادی غیرمستقیم ایجاد کنیم و این را لطف خداوند می دانم.

گزارش: «حسین میرزااسدی» خبرنگار ایسنا

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: