• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-486-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

آیا می‌دانید استفاده تنباکو به هر شکلی با 12 نوع سرطان ارتباط مستقیم دارد؟

معاون بهداشتی دانشکاه علوم پزشکی کرمان گفت: یک عامل خطر شناخته شده در خصوص ابتلا به سرطان ها استفاده از تنباکوست که 30 درصد تمام موارد سرطان به دلیل مصرف تنباکو است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر،
دکتر "سید وحیداحمدی طباطبایی" در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: استفاده تنباکو به هر شکلی شامل سیگار بدون فیلتر، با فیلتر، پیپ، قلیان، تنباکوی جویدنی و غیره حداقل با 12 نوع سرطان ارتباط مستقیم دارد.

 وی با تاکید بر اینکه این عامل نه تنها در مصرف کنندگان مستقیم بلکه در افرادی که در معرض دود آن قرار دارند نیز احتمال ایجاد سرطان را ایجاد می کند، ادامه داد: واژه دود دسته دوم به همین دلیل در دنیا ایجاد شده و مورد استفاده قرار می گیرد و به همین دلیل است که مصرف سیگار و قلیان در محل هایی مثل ادارات، رستوران ها، قهوه خانه ها، منازل و غیره خطرهای جدی برای دیگران هم در پی دارد.

 طباطبایی با بیان اینکه تحقیقات جدید تریاک را نیز یک عامل خطرساز برای سرطان معرفی می کنند، گفت: عوامل خطر ساز اینگونه نیست که یک عامل بلافاصله منجر به سرطان شود بلکه ممکن است مدت ها وجود داشته باشد و بعد از سال ها منجر به سرطان شود و  به همین دلیل است که بعضی افراد می گویند مثلا فلانی سالهاست که سیگار می کشد ولی هنوز سرطان نگرفته است.

 معاون بهداشتی دانشکاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه بعضی از سرطان ها ممکن است زودتر اتفاق بیفتند و بعضی ممکن است رشد زمانبر داشته باشند که خیلی خطرناک و بدخیم هستند، گفت: یک سری از ریسک فاکتورها قابل تغییر نیستند مثل سن و جنس اما یک سری عوامل خطرساز را می توان کنترل کرد که چند عامل آن شناخته شده و اثبات شده هستند.

 وی دومین عامل خطرساز بیماری های سرطان را عوامل عفونی دانست و گفت: بعضی عفونت ها مثل عفونت دهانه رحم که با سرطان دهانه رحم مرتبط است و یا عفونت های معده که می تواند منجر به سرطان معده شود و غیره با سرطان ها ارتباط مستقیم دارند.

 وی با بیان اینکه سومین عامل مصرف مشروبات الکلی است اظهار کرد: یک باور غلط وجود دارد که فکر می کنند مشروبات الکلی حالت محافظت کننده دارند درصورتی که تحقیقات رابطه مستقیم آن با سرطان هایی همچون روده بزرگ، حنجره، دهان و غیره را نشان داده است.

طباطبایی گفت: عامل چهارم رژیم غذایی ناسالم است که داخل آن از میوه و سبزی کم استفاده شده است و یکی از راه های پیشگیری از سرطان مصرف میوه و سبزیجات است که سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند ضمن آنکه رژیم های غذایی سرشار از نمک و چربی و غذاهای سرخ شده و یا نمک سودشده و حتی غذاهایی که خیلی کبابی شده باشند نیز ارتباط مستقیم با سرطان دارند.

 معاون بهداشتی دانشکاه علوم پزشکی کرمان گفت: عامل پنجم عدم تحرک بدنی است که ارتباط آن با سرطان هایی مثل روده بزرگ و پستان به اثبات رسیده است.

 وی عامل دیگر را پرتو های یون ساز معرفی کرده و گفت: یک عامل دیگر مواجهه با پرتوهای یون ساز مثل رادون و ترکیبات اورانیم که ممکن است در بعضی نقاط طبیعت باشند و یا حاصل پرتونگاری های بیش از حد باشند.

طباطبایی گفت: پرتوهای غیر یون ساز مثل امواج رادیویی، ماکروویو، مادون قرمز، ماوراء بنفش و غیره نیز اگر طولانی مدت در معرض آن قرار گیریم ممکن است احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

 معاون بهداشتی دانشکاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: همچنین اگر طولانی مدت در معرض نور خورشید قرار گیریم نیز به دلیل امواج ماوراءبنفش آن می تواند عامل خطر باشد و نورهای مصنوعی که برای برنزه شدن استفاده می شوند نیز سرطان زا هستند.

 این مقام بهداشتی گفت: شغل و حرفه نیز می تواند عامل خطری باشد مثلا مشاغلی مثل، صنایع پلاستیک سازی، ساخت کفش و پوتین، لوله بخاری پاک کنی، زغال سنگ، کار در معدن، ذوب آهن، آسفالت سازی، رنگ سازی، شیشه گری، صنایع نفت و حتی آرایشگری در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و بهداشت می توانند عامل خطر باشند.

وی آلودگی هوا را عامل دیگری دانست که در محیط های بسته ناشی از دودهایی مثل دود سیگار و قلیان و در محیط های باز ناشی از سوخت است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: