• شنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-386-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان کرمان عنوان کرد:

شایع‌ترین سرطان‌های شناخته شده در استان کرمان/شیوع سرطان کبد در استان 2.5 برابر کشور

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان کرمان شایع ترین سرطان های شناخته شده در استان کرمان را شامل مثانه، حنجره و کبد عنوان کرد و گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی کرمان در شهرهای شمال استان سرطان های دستگاه های فوقانی گوارشی شایع تر است ضمن آنکه شایع ترین سرطان در شهرهای غربی استان، سرطان پستان بوده و  در جنوب نیز سرطان خون در کودکان به دلیل استفاده زیاد از سموم کشاورزی شایع تر است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، دکتر "ارسلان اسکندری" با اعلام این خبر افزود: سرطان ترسناک نیست و با وجود اینکه حدود 30 هزار نفر در سال در کشور مبتلا به سرطان می شوند بیشتر این سرطان ها قابل پیشگیری هستند.

وی شایع ترین سرطان های شناخته شده در استان کرمان را شامل مثانه، حنجره و کبد عنوان کرد و گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی کرمان در شهرهای شمال استان سرطان های دستگاه های فوقانی گوارشی شایع تر است ضمن آنکه شایع ترین سرطان در شهرهای غربی استان، سرطان پستان بوده و  در جنوب نیز سرطان خون در کودکان به دلیل استفاده زیاد از سموم کشاورزی شایع تر است.

اسکندری با بیان اینکه استفاده از سیگار و قلیان علت شیوع سرطان حنجره و مثانه است، بیان کرد: شیوع سرطان کبد در استان 2.5 برابر کشور است و این زنگ خطری برای استان کرمان به شمار می رود.

 سرپرست مرکز بهداشت کرمان با بیان این موضوع که دلایل بروز بیشتر سرطان های مشخص است، گفت: اگر در زندگی رفتار و عادات صحیحی داشته باشیم و خودمراقبتی را جدی بگیریم می توانیم از بروز این بیماری ها جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اجرای برنامه های خود مراقبتی و غربالگری در مراکز بهداشتی درمانی گفت: توصیه می کنم اگر سن افراد بالای 50 سال است در برنامه غربالگری شرکت کنید.

وی در مورد 10 گام برای پیشگیری از سرطان، گفت: سیگار و قلیان نکشیم و یا در معرض دود آن قرار نگیریم، روزانه حداقل 30 دقیقه پیاده روی تند داشته باشیم، روزانه 5 وعده میوه و سبزی مصرف کنیم، نمک، قند، شکر و روغن روزانه خود را کاهش دهیم، وزن خود را مدیریت کنیم، اگر در معرض آفتاب قرار داریم از ضد آفتاب و پوشش مناسب استفاده کنیم، الکل و مواد مخدر استفاده نکنیم، آلاینده های سرطان زا را بشناسیم، با خود و دیگران و محیط زیست مهربان باشید و  علائم هشدار دهنده سرطان بشناسید و به موقع مراجعه کنید.

 سرپرست مرکز بهداشت کرمان گفت: بر اساس تحقیق انجام شده مصرف زیتون 70 درصد سرطان ها را کاهش می دهد و مصرف میوه ها 50 درصد و سبزی ها 40 درصد از بروز این بیماری ها جلوگیری می کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: