• یکشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5584-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان:

به دلیل عدم همکاری بانک‌ها، طرح رونق تولید موفق نبوده است

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت:  طرح رونق تولید خیلی طرح موفقی نبود. صرف اینکه سیستم بانکی تمایل ندارد به واحدی که بدهی معوق و چک برگشتی دارد تسهیلات بدهد و ما انتظار بیشتری از بانک ها داشتیم.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "امین غفاری نژاد" صبح امروز 17 دی ماه در نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی استان کرمان با ارائه گزارش عملکرد کارگروه رفع موانع تولید صنعت شمال استان اظهار کرد: طرح رونق تولید ادامه طرحی است که سال گذشته یکی از طرح های موفق اقتصاد مقاومتی دولت بود و امسال بحث بازسازی و نوسازی برای بازسازی ماشین آلات واحدهایی که نیاز داشتند به این طرح اضافه شد.

وی افزود: براساس موافقت بانک ها با دولت قرار شد اگر واحد تولیدی زیر 100 نفر دارای چک برگشتی و معوقه بانکی، در صورتی که بازار داشته باشد، بتواند تسهیلات دریافت کند و این مسائل مانعی برای دریافت تسهیلات نباشد.

غفاری نژاد تصریح کرد: این مسئله از خردادماه در استان عملیاتی شد و 415 واحد در سامانه مربوطه با مبلغ 19 هزار میلیارد ریال ثبت نام کردند و در نهایت 175 مورد معرفی به بانک با مبلغ 410 میلیارد تومان داشتیم که بعد از 6 ماه پیگیری فقط 37 مورد پرداختی با 179 میلیارد تومان انجام شده است.

وی بیان کرد: بانک ها در این زمینه خیلی با دولت و بخش خصوصی همراهی نکردند و فقط به طرح ها و واحدهایی که فکر می کردند مشتری آنها هستند، تسهیلات دادند.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: لذا این طرح خیلی طرح موفقی نبود. صرف اینکه سیستم بانکی تمایل ندارد به واحدی که بدهی معوق و چک برگشتی دارد تسهیلات بدهد و ما انتظار بیشتری از بانک ها داشتیم.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 35 درصد پرداختی در تسهیلات رونق تولید داشته ایم، افزود: البته برخی بانک ها تا حدودی با ما همراهی کرده اند.

غفاری نژاد اظهار کرد: دنبال یارانه تسهیلات هستیم بتوانیم تا براساس توافقنامه ای که با سازمان مدیریت داریم، رقمی حدود 12 میلیارد تومان از طریق اسناد خزانه به واحدها پرداخت کنیم و اگر بانک ها لطف کرده و پای قرارداد بیایند می توانیم این مبلغ را یارانه سود به بنگاه هایی بدهیم که تسهیلات گرفته اند و به آنها کمک شود اما تا این لحظه بعد از دو ماه پیگیری هیچ بانکی پای کار نیامده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در 9 ماه گذشته سال جاری در شمال استان 152 طرح و واحد صنعتی به بانک برای دریاست تسهیلات رونق تولید با 371 میلیارد تومان معرفی شده و 34 واحد توانسته اند 176 میلیارد تومان وام دریافت کنند.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان افزود: در جنوب استان نیز 35 طرح و واحد صنعتی با مبلغ بیش از 51 میلیارد تومان معرفی و هفت مورد توانسته اند 4 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند.

وی گفت: در شمال استان 22 درصد از واحدهای معرفی شده و در جنوب 20 درصد توانسته اند وام جمعا به مبلغ 180 میلیارد تومان دریافت کنند و نزدیک به 43 درصد از مبلغی که معرفی شده دریافت تسهیلات داشته اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: