• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-5084-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

مدیر کل هماهنگی اقتصادی و امور بین‌المللی استانداری کرمان تشریح کرد:

نگاهی اجمالی به اقدامات توسعه‌ای استان کرمان

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری کرمان به تشریح اقدامات اقتصادی- توسعه‌ای استان کرمان در دولت تدبیر و امید پرداخت.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "رضا سنجری" عصر امروز 16 دی‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در ابتدای کار دولت تدبیر و امید در استان کرمان، طرح مثلث توسعه اقتصادی با رویکرد سرمایه گذاری داخلی و خارجی با ابتکار استاندار کرمان تدوین شد.

 وی همراهی و هم فکر همه ارکان جامعه از برجسته‌ترین شاخص‌های طرح مثلث توسعه اقتصادی استان دانست و بیان کرد: مثلث توسعه اقتصادی استان دستاوردهای خیلی خوبی در راستای رونق اقتصادی و افزایش امید در استان داشته است، به‌گونه‌‌ای که ارقام سرمایه گذاری در استان کرمان بسیار بزرگ است.

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری کرمان با بیان اینکه در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی، 75 هزار میلیارد تومان تفاهمنامه سرمایه‌گذاری تبیین شد اظهار کرد: در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی 2 هزار طرح با 75 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری پیش‌بینی شد که تا کنون 31 هزار و 700 میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده و همچنین از ابتدای اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی استان یک هزار و 128 طرح آن به بهره برداری رسیده است که برای اجرای آنها 19 هزار و 260 میلیارد تومان سرمایه هزینه شده است.
 
وی از حمایت استان از بنگاه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاران سخن به میان آورد و اظهار کرد: پس از برجام تا پایان سال گذشته 9 طرح سرمایه گذاری خارجی به صورت FDI با اعتباری بالغ بر 538 میلیون دلار وبه استان کرمان ورود پیدا کرد که با حساب میزان تامین منابع مالی از بخش‌های فاینانس و ... مجموع سرمایه‌گذاری خارجی در استان 3 میلیارد دلار بوده است، ضمن آنکه در سال جاری 7 طرح با سرمایه‌گذاری خارجی 500 میلیون دلار در قالب FDI در استان کرمان پیش بینی شده است.

 میزان صادرات استان

 سنجری از میزان صادرات استان از ابتدای دولت تدبیر و امید تا پایان سال گذشته سخن گفت و افزود: در ابتدای سال 92 میزان صادرات استان یک میلیارد دلار بوده که در 4 سال فعالیت دولت تدبیر و امید ارزش صادرات استان کرمان به حدود 5 میلیارد دلار رسیده ضمن آنکه باید عنوان کرد که همواره در این دوره تراز تجاری استان مثبت بوده است.

 وی با بیان این مطلب که پسته، مغز پسته، خرما، مواد معدنی، سیمان و تولیدات دانش بنیان عمده ارقام صادراتی استان هستند، ادامه داد: میزان تورم استان کرمان در ابتدای کار دولت یازدهم 30.1 درصد بوده که در پایان سال گذشته این رقم به 4.9 درصد رسیده است، ضمن آنکه نرخ تورم استان از میانگین کشوری در این مدت پایین‌تر بوده است.

افزایش امید در میان مردم استان کرمان

 مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی و بین‌المللی استانداری کرمان به میزان اشتغال ایجاد شده در استان در دوره‌های مختلف پرداخت و بیان کرد: متوسط میزان اشتغال ایجاد شده در سال‌های 75 تا 85 حدود 23 هزار و 800 نفر و از سال 85 تا 90 این میزان متوسط اشتغال در حدود 12 هزار و 700 نفر بوده این درحالی است که تنها در سال گذشته میزان اشتغال استان 32 هزار و 802 نفر بوده است.

 وی اضافه کرد: نرح مشارکت اقتصادی در ابتدای دولت تدبیر و امید 33.5 درصد بوده که اکنون این میزان مشارکت به 37.6 درصد رسیده است و این بدان معنی است که میزان یاس در استان کاهش یافته همچنین در این دوره اشتغال ناقص استان کاهش یافته و اکنون به 9.3 درصد می‌باشد.

اجرای طرح‌های خاص در استان کرمان در راستای توسعه همه‌جانبه

 سنجری به آغاز اجرای طرح‌های خاص و تاثیرگذار در دولت یازدهم در استان کرمان اشاره کرد و افزود: در چهار سال گذشته یک هزار و 889 طرح دولتی و خصوصی با اعتباری بالغ بر  28 هزار میلیارد تومان در استان به بهره برداری رسیده است که اشتغال 83 هزار و 970 نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده‌ است.

وی در ادامه به طرح‌های بزرگی که در استان کرمان ایجاد شده اشاره و عنوان کرد: شهرک سلامت و پلاسمای انسانی، اکوتوریسم پارک ملی خبر از جمله طرح‌های بزرگ و کم‌نظیری استان در دولت یازدهم می‌باشند که در چند سال اخیر در استان کرمان کلید خورده‌اند، همچنین در این مدت شاهد مشارکت بخش خصوصی در ساخت راه آهن در استان کرمان هستیم که این امر در کشور بی نظیر بوده است.

 تبدیل استان کرمان به قطب فولاد کشور

 مدیر کل امور هماهنگی اقتصادی و بین‌المللی استانداری کرمان اظهار کرد: یک طرح در بخش ذوب و فولاد سازی منطقه سیرجان داریم که به 3 هزار و 350 میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد و با بهره‌برداری از این طرح، استان کرمان به قطب فولاد کشور تبدیل خواهد شد.

 وی اقتصاد دانش بنیاد را بسیار درآمدزا دانست و بیان کرد: 139واحد توسعه فناورآور در سطح استان کرمان در ابتدای دولت یازدهم مشغول به فعالیت بودند که در پایان سال گذشته تعداد این واحدهای فناور به 200 مورد رسیده همچنین تعداد شرکت‌های دانش بنیان از ابتدای دولت تدبیر و امید از 27 شرکت به 46 شرکت دانش بنیان افزایش پیدا کرده است ضمن آنکه در ابتدای دولت یازدهم میزان صادرات محصولات دانش بنیان استان 28 هزار دلار بوده که در سال گذشته به 340 میلیون دلار رسیده است.

وی از رشد 135 درصدی استان در تولید خودرو خبر داد و تصریح کرد: در چشم انداز برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده است که استان کرمان به قطب تولید خودروی کشور تبدیل شود.

 سنجری به افزایش تولیدات کنسانتره، گندله آهن، آهن اسفنجی، مس کاتد و افزایش استخراج معادن پرداخت و مطرح کرد: در ابتدای دولت تدبیر وامید میزان تولید فرش دست بافت استان 150 هزار متر مربع بوده که اکنون با 67 درصد افزایش رشد به 251 هزار متر مربع رسیده است.

 اقتصاد در بخش کشاورزی

وی توسعه سیستم آبیاری نوین را از اولویت‌های اقدامات بخش کشاورزی دانست و اظهار کرد: از ابتدای سال 92 تاکنون شاهد 46 درصد رشد در توسعه سیستم‌های آبیاری نوین در استان کرمان بوده ایم به طوری که هم اکنون حدود 130 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان به این سیستم مجهز می‌باشند، همچنین توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در این دوره داشته‌ایم و گلخانه‌ها را نیز از سنتی به سمت مدرنیته سوق داده‌ایم.

مدیر کل امور هماهنگی اقتصادی و بین‌المللی استانداری کرمان از رشد 126 درصدی کشت‌‌های جایگزین در این دولت خبر داد و خاطر نشان کرد: تولید گندم از 209 هزار تن در سال 1392 به 296 هزار تن در سال گذشته رسیده است، قابل ذکر است که راندمان تولید گندم افزایش یافته است، همچنین ماشین آلات کشاورزی به روز شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه کاشت دانه های روغنی که نیاز آبی آنها کم است در استان افزایش داده‌ایم، به‌گونه‌ای که از 360 هکتار در ابتدای دولت یازدهم به 3 هزار و 350 هکتار در سال گذشته رسیده است، اظهار کرد: تولید بذر از 8500 تن در سال92 به  14 هزار و 700 تن در سال گذشته رسیده است که این اقدامات نشات گرفته از طرح همیاران آب در راستای کاهش تنش آبی استان می‌باشد.

 اقدامات دولت در حوزه انرژی

 سنجری یکی دیگر از اقدامات طرح همیاران آب را نصب کنتور هوشمند ذکر کرد و افزود: در ابتدای سال 1392 حدود 280 حلقه چاه در استان کرمان مجهز به کنتور هوشمند بودند که با اجرای طرح همیاران آب اکنون بیش از 3 هزار حلقه چاه در سطح استان به این سیستم مجهز شده اند.

 وی ادامه داد: قبل از دولت تدبیر و امید دو سد در استان وجود داشت که اکنون تعداد آنها به 4 مورد رسیده و آنچه که قابل تامل است این می‌باشد که از محل اجرای طرح همیاران آب حدود 1.5 میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی شده است، همچنین درصد برخورداری استان از آب آشامیدنی سالم از 55 درصد در ابتدای سال 92 اکنون به 64 درصد رسیده است.

این مقام مسئول ادامه داد: همچنین در سال 1392 به یک هزار و 920 روستا آبرسانی شده بود که اکنون تعداد آنها به دو هزار 160 روستا رسیده است.

مدیر کل امور هماهنگی اقتصادی و بین‌المللی استانداری کرمان از اهمیت برق در توسعه هر منطقه سخن به میان آورد و مطرح کرد: استان کرمان به دلیل داشتن کارخانجات متعدد نیاز به انرژی بالا دارد، لذا نیاز بود در این خصوص تدابیری ویژه اتخاذ شود، استان برای رفع این مشکل اقدامات شایسته انجام داده است که ثمره آن از تولید 2 هزار و 290 مگا وات برق در سال 1392 به 3 هزار و 470 مگاوات در سال گذشته رسیده ایم.

وی ادامه داد: استان کرمان در سال 92 در زمان اوج مصرف 60 مگاوات کمبود برق داشت اما در سال گذشته در زمان اوج مصرف 30 مگاوات مازاد برق داشتیم، همچنین اقداماتی برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی در استان صورت پذیرفته است، ضمن آنکه در این دولت 450 روستا از نعمت برق و 383 روستا از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند.

 گردشگری استان

 سنجری به گردشگری و میراث فرهنگی استان اشاره کرد و افزود: 632 اثر استان کرمان تا سال 1392 ثبت ملی شده بودند که اکنون تعداد این آثار به 650 مورد رسیده است، همچنین آثار مرمتی از اول انقلاب تا سال 1392 ، یک هزار و 150 اثر بوده است که اکنون به 220 مورد تبدیل شده است

وی با بیان این مطلب که 4 اثر از استان کرمان در این دولت ثبت جهانی شده‌ است، تصریح کرد: در این دولت تعداد مراکز اقامتی استان از 58 اقامتگاه به 64 اقامتگاه و واحدهای بوم گردی از 7 باب به 110 باب رسیده است.

مدیر کل امور هماهنگی اقتصادی و بین‌المللی استانداری کرمان به میزان رونق گردشگری استان اشاره و عنوان کرد: در 8 سال دولت آقای احمدی نژاد، مجموعا 32 هزار گردشگر خارجی وارد استان شده‌ بودند اما در سه سال دولت دکتر روحانی و بعد از اجرایی شدن برجام 95 هزار گردشگر خارجی از استان کرمان بازدید کردند.

وی به تشریح اقدامات دولت در حوزه سلامت پرداخت و بیان کرد: تعداد تخت‌های بیمارستانی استان کرمان از 3 هزار و 900 تخت به 4 هزار و 500 تخت بیمارستانی افزایش یافته است، ضمن آنکه یک هزار و 800 تخت بیمارستانی در حال ساخت داریم.

سنجری خاطر نشان کرد: 5200 میلیارد تومان تفاهمنامه سرمایه گذاری در حوزه طرح های عمران شهری کرمان داشته‌ایم که 3 هزار میلیارد تومان آن در دست اجرا می‌باشد و همچنین 1500 میلیارد تومان تا پایان سال 95 ازجمله برای تقاطع های غیر همسطح، بدنه سازی میدان و بهسازی پاویون فرودگاه هزینه شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: