• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9610-3085-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

استاد حوزه و دانشگاه:

عمده مردم از شخصیت قرآنی و تفسیری آیت الله هاشمی اطلاع ندارند

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: عمده مردم از شخصیت قرآنی و تفسیری آیت الله هاشمی اطلاع ندارند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، حجت الاسلام"سیدمحمدعلی ایازی" صبح امروز 16 دی ماه در آیین ملی بزرگداشت شخصیت علمی تربیتی آیت الله هاشمی رفسنجانی در کرمان با اشاره به اینکه عمده مردم از شخصیت قرآنی و تفسیری آیت الله هاشمی اطلاع ندارند، اظهار کرد: ایشان هم دغدغه بازگشت به قرآن را از دوران های خیلی دور قبل از انقلاب داشت و هم، دانشی که باید در این حوزه فراهم کند، به وجود آورده بود.

وی با اشاره به اینکه تفسیر راهنما از بدیع ترین تفاسیر دوره معاصر فریقِین است، افزود: یکی از دغدغه های جدی دین ما مسائل اخلاقی است و کاری را که آقای هاشمی انجام داد، این است که در کنار نگرش به مباحث فردیِ اخلاق، توجه اساسی به اخلاق اجتماعی داشته است.

ایازی تصریح کرد: سه جلد از تفسیر راهنما درباره مفاهیم اجتماعی منتشر شده که یک و نیم جلد آن درباره اخلاق اجتماعی است.

همکار مرحوم هاشمی در تالیف تفسیر راهنما در ادامه بیان کرد: علاوه بر تفسیر راهنما، از سخنرانی های آقای هاشمی به عنوان خطیب جمعه که بخشی از آن مباحث نظری بوده، یک جلد فقط درمورد مباحث و مفاهیم اخلاقی تدوین شده و نشان می دهد جدای از اینکه ایشان را به عنوان شخصیت سیاسی می شناسیم، مباحث اخلاقی برای وی اهمیت داشته است.

وی افزود: مرحوم هاشمی طبعا اخلاق اجتماعی را جدا از تحولات اجتماعی نمی داند و معتقد است نیازهای اساسی انسان با شیوه های اصلاح اخلاقی و تربیتی یک رابطه تنگاتنگ دارد.

ایازی گفت: هر نوع توصیه و موعظه ای که بخواهیم برای جامعه داشته باشیم، در صورتی مفید است که بتوانیم زمینه های اجتماعی آن اخلاق را درست کنیم. حتی حوزه مباحث اخلاق فردی.

وی تصریح کرد: امروز یکی از مشکلات اساسی کشور آسیب های اجتماعی است که حل آن فقط با موعظه و نصیحت عملی نمی شود و در فرهنگ دینی خودمان حدیث داریم که فقر انسان ها را به کفر می کشاند. ممکن است فقر کسی را به جاسوسی بکشاند و باید ببینیم چه شده که وضعیت به این صورت در آمده است؟

وی تصریح کرد: مرحوم هاشمی در بخشی از تفسیر راهنما می گوید«زندگی اقتصادی سالم در یک جامعه سالم این است که افراد کار داشته و به اندازه نیاز درآمد داشته باشند و حالت اعتدال آن است که جامعه ای بسازیم که اعضای آن جامعه وقتی نیاز به کار دارند، بتوانند کار کنند و بازده آن کار آنقدر باشد که سطح زندگی آن جامعه را تامین کند».

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: باید با فهم درست نظام اجتماعی سالم در اخلاق بتوانیم براساس واقعیات افراد را به سمت ارزش های اخلاقی سوق بدهیم. از سوی دیگر مسلما در جامعه ای که احساس ناامیدی باشد و یا فرهنگی ترویج بشود که زمینه های ناامیدی را در جامعه به وجود آورد، از مسائل اساسی این خواهد بود که آن جامعه دچار بحران می شود.

وی با بیان اینکه مرحوم هاشمی مطرح می کند که ناامیدی در جامعه و کسانی که ایجاد ناامیدی می کنند برای جامعه بسیار خطرناک هستند، تصریح کرد: اگر بخواهیم جامعه ای خودنگهدار داشته باشیم راهش این است که باید آن جامعه امیدش به اصلاح و امید به آینده را حفظ بکند و یکی از ویژگی هایی که شاید با شخصیت آیت الله هاشمی سازگاری داشت، درک درستشان از واقعیات و شرایط اجتماعی بود و سخنان و موضع گیری های ایشان براساس درک از واقعیات بود.

وی درباره جایگاه تربیت در تفسیر راهنما گفت: مطالب بسیاری درباره آسیب شناسی تربیت، الگوی تربیت، اهمیت تربیت در جامعه، روش های تربیتی، جایگاه و نقش مربیان و ... در این تفسیر مطرح شده است.

ایازی با اشاره به اصالت و تقدُم اخلاق بر شریعت در اندیشه آیت الله هاشمی اظهار کرد: متاسفانه در مدارس و امور تربیتی به مسائل ظاهری و شریعت خیلی تکیه می کنند و این آفت بوده و هست و آقای هاشمی بیان می کند یکی از بزرگ ترین اهداف رسالت و مظلوم ترین بحث هایی که در این زمینه هست، تزکیه، فلاح و سعادت انسان است که به آن بی توجهی می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: