• شنبه ۱۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-1687-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

استاندار کرمان خبر داد:

احیای کاروانسرای حاج عبدالوهاب رفسنجان در آینده‌ای نزدیک

استاندار کرمان از بازسازی و احیای کاروانسرای حاج عبدالوهاب رفسنجان توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، "علیرضا رزم حسینی" در حاشیه بازدید از روند تجهیز و تکمیل هتل چهار ستاره مجموعه حاج آقا علی رفسنجان، از بازسازی و احیای کاروانسرای حاج عبدالوهاب رفسنجان با پنج هزار متر مربع زیربنا توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در آینده ای نزدیک خبر داد.

بر اساس این گزارش، در شهرهای مختلف ایران کاروانسراها نماد قدمت و پیشینه شهرها هستند زیرا در گذشته افراد برای استراحت در بین راه به کاروانسراها می رفتند و در آن جا استراحت می کردند تا اموال و جانشان در امان بماند و روز بعد بتوانند به سفرشان ادامه دهند.

رفسنجان نیز از وجود کاروانسراها مستثنی نبوده و چندین کاروانسرا در این شهرستان وجود دارد که کاروانسرای حاج عبدالوهاب اثر تاریخی نگینی در دل شهر رفسنجان است که در اواخر دوران صفویه ساخته شده است.

با توجه به اینکه مالک 90درصد ابنیه تاریخی استان اداره کل اوقاف و امور خیریه می باشد، کاروانسرای عبدالوهاب شهر رفسنجان نیز از این قضیه مستثنی نیست اما اداره کل اوقاف و امور خیریه سال های گذشته بخشی از این کارونسرا را در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان می گذارد تا در این مکان دفتر نمایندگی خود را دائر نماید.

در حاشیه بازدید استاندار کرمان از مجموعه خانه حاج آقا علی رفسنجان، طی نشستی با مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، نماینده مردم شهرستان های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، فرماندار رفسنجان، رئیس شورای شهر رفسنجان و جمعی از مسئولین، صورت جلسه ای تنظیم و مقرر گردید اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هر چه سریع تر نسبت به تخلیه کاروانسرا اقدام نماید و فرماندار رفسنجان نیز ملزم به استقرار دفتر نمایندگی اداره کل میراث فرهنگی در مکان دیگری شد.

در این صورتجلسه مقرر گردید اداره کل اوقاف و امور خیریه استان پس از تخلیه و تحویل کاروانسرای حاج عبدالوهاب، نسبت به تجهیز کارگاه اقدام و عملیات احیاء و بازسازی این بنای تاریخی را با نظارت کامل کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان آغاز نماید.

همچنین اداره کل اوقاف و امور خیریه استان با واگذاری زمین مجموعه اسب سواری قاسم آباد به تعاونی دهیاری ها جهت احداث مجموعه سوارکاری موافقت نمود

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: