• جمعه ۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1984-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

استاندار کرمان خبر داد:

30 هزار میلیارد تومان هزینه طرح‌های انتقال آب شرب به استان کرمان

استاندار کرمان 30 هزار میلیارد تومان هزینه طرح های انتقال آب شرب به استان کرمان دانست و اظهار کرد: در سه سال اجرای طرح همیاران آب 1.5 میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی داشته‌ایم، قابل ذکر است راندمان آب کشاورزی بسیار پایین است به‌گونه‌ای که به ازای هر مترمکعب آب توانسته‌ایم 900 گرم محصول کشاورزی تولید کنیم این در حالی است که در برخی از کشورهای با این میزان آب حدود 2.5 کیلوگرم محصول کشاورزی تولید می‌کنند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "علیرضا رزم‌حسینی" عصر جمعه هشتم دی‌ماه در گردهمایی سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی استان کرمان با حضور معاون قوه قضائیه گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم بر این مهم اعتقاد راسخ داریم که می توانیم با اطلاع‌رسانی به‌موقع به نخبگان و راهکارهایی که آنها ارایه می‌دهند، جلوی بسیاری از تهدیدات موجود در استان و کشور را بگیریم.

وی آب را یکی از دغدغه های استان کرمان برشمرد و افزود: استان کرمان یکی از کم بارش‌ترین‌ مناطق کشور محسوب می شود که در دولت یازدهم نقشه آبی استان برای مقابله با بحران‌ها و پیامدهای ناشی از کم آب تهیه شد.

استاندار کرمان انتقال آب از دریا، خارج از حوضه استان و همچنین استفاده از سدهای داخل استان را از جمله اقدامات استان کرمان برای کاهش بحران آب استان نام‌برد و افزود: در حال حاضر 34 هزار حلقه چاه در استان کرمان وجود دارد این در حالی است که در دهه های اخیر جمعیت استان کرمان 2 برابر شده اما تعداد چاه‌های استان 7 برابر شده است.

وی با بیان این مطلب که 95 درصد آب مصرفی استان کرمان در حوزه کشاورزی و یک درصد در حوزه شرب مصرف می‌شود تصریح کرد: با ادامه روند کشاورزی فعلی و استفاده بی رویه از آب نمی توانیم دیگر آبی را برای آیندگان خود نگه داریم این در حالی است که معتقدیم اگر سطح کشاورزی استان را از 800 هکتار به 200 هکتار تبدیل کنیم، می توانیم شرایط زندگی برای 7 میلیون جمعیت در استان کرمان را مهیا کنیم.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان ادامه داد: در دولت تدبیر و امید شرایط آبرسانی به وسیله لوله در 800 روستای سطح استان کرمان مهیا شد اما هنوز برخی از روستاهای استان با تانکر آبرسانی می‌شوند که در شان مردم نجیب این استان نمی باشد.

رزم‌حسینی 30 هزار میلیارد تومان هزینه طرح های انتقال آب شرب به استان کرمان دانست و اظهار کرد: در سه سال اجرای طرح همیاران آب 1.5 میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی داشته‌ایم، قابل ذکر است راندمان آب کشاورزی بسیار پایین است به‌گونه‌ای که به ازای هر مترمکعب آب توانسته‌ایم 900 گرم محصول کشاورزی تولید کنیم این در حالی است که در برخی از کشورهای با این میزان آب حدود 2.5 کیلوگرم محصول کشاورزی تولید می‌کنند.

وی ادامه داد: 6 میلیارد و 100 میلیون مترمکعب آب مصرفی استان کرمان است که بیشتر آن را در بخش کشاورزی مصرف می کنیم، ضمن آنکه صادرات محصولات آبخواهی زیاد دارند بدان معناست که ما در بحران آبی، آب را به کشورهای دیگر از جمله حاشیه خلیج فارس صادر کرده ایم.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه با پرداخت یارانه، سرمایه سوزی برای نسل های آینده صورت می دهیم بیان کرد: کشور ما دیگر تحمل ناامنی نخواهد داشت و اگر بخواهیم در سرزمینی امن فرزندانمان زندگی کنند باید نخبگان، دانشمندان، روحانیون، کسبه و همه مردم و ارکان جامعه در حوزه های مختلف از آگاهی برخوردار باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: