• پنجشنبه ۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1584-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

درآمد ناشی از حذف یارانه بگیرها باید در بخش تولید هزینه شود/افزایش قیمت حامل‌های انرژی، شوک بزرگ به اقتصاد کشور

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که هنوز مجلس هیچ یک از پیشنهادهای دولت را تصویب نکرده است، بیان کرد: حذف 40 میلیون نفر از دریافت یارانه ها در سال آینده از پیشنهادات دولت است تا درآمد حاصل آن را به بحث خرید گندم، سلامت و ... خرج کند این در حالی است که باید درآمد ناشی از حذف یارانه بگیرها در حوزه تولید هزینه شود.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، دکتر "محمدرضا پورابراهیمی" پیش از ظهر امروز هفتم دی‌ماه در نشست گرامی‌داشت سالروز تشکیل هسته گزینش به فرمان امام راحل در کرمان گفت: گزینش براساس صلاحیت‌ها، امری معقول و مبتنی بر آموزه‌های دینی ماست.

وی از اهمیت گزینش سخن به میان آورد و ادامه داد: ما باید بر روی مسئولیت‌هایی که با زندگی مردم ارتباط دارد حساسیت زیادی را نشان دهیم تا بتوانیم افرادی را برای این منصب انتخاب کنیم که صلاحیت انجام خدمات به مردم را داشته باشند.

عدم اعتماد به جایگاه مدیریتی و تخریب آن = حمله آمریکا

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی عدم اعتماد به جایگاه مدیریتی و تخریب آن را با حمله آمریکا یکسان دانست و اظهار کرد: متاسفانه فسادهای اقتصادی اخیر در کشور باعث شده که مردم نسبت به مدیران بی‌اعتماد شوند و در این میان نیز برخی آب در آسیاب دشمن می‌ریزند.

وی با تاکید برآنکه گزینش‌ها باید به‌روز باشند و با اشاره به اینکه باید حراست‌ها تحت تاثیر مدیریت‌ها قرار نگیرند و استقلال گزینش‌ها یکی از مبناهای ضروری است، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی آمادگی لازم را دارد تا بتواند هیات گزینش را تقویت کند زیرا معتقدیم این تقویت باعث سالم‌سازی سیستم‌ها خواهد شد اما به شرط آنکه گزینش به صورت سلیقه‌ای صورت نگیرد.

پورابراهیمی در ادامه با اشاره به وضعیت لایحه بودجه 97 ارسالی از سوی دولت به مجلس شورای اسامی عنوان کرد: براساس برنامه زمان بندی صبح شنبه آغاز بکار کمیسیون تلفیق مجلس در زمینه موضوعات بودجه سال آینده خواهد بود.

افزایش قیمت حامل‌های انرژی تورم تک رقمی موجود را به دو رقمی تبدیل خواهد کرد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از قیمت های حامل‌های انرژی سخن به میان آورد و بیان کرد: در پیشنهاد دولت حداقل تغییرات در بودجه سال آینده 30 درصد است؛ اما نگاه مجلس این است که افزایش قیمت حامل‌های انرژی تورم تک رقمی موجود را به دو رقمی تبدیل خواهد کرد.

وی ادامه داد: هم اکنون با کاهش قدرت خرید مردم در سال‌های اخیر مواجه هستیم و اگر قیمت حامل‌های انرژی افزایش پیدا کند قدرت خرید مردم بیش از این کاهش پیدا کرده و این موضوع باعث وارد شدن یک شوک به اقتصاد کشور خواهد شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی به صحبت‌های رییس جمهور مبنی افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سطح جهانی عنوان کرد: مجلس شورای اسلامیافزایش حامل‌های انرژی را در شرایط کنونی به صلاح کشور نمی‌داند اما در تغییرات جزیی برای مجلس مهم است که در کجا هزینه می‌خواهد شود و اگر در حوزه هزینه های جاری دولت بخواهد مصرف کند مجلس صد در صد با آن مخالف است.

وی با بیان این مطلب که هنوز مجلس هیچ یک از پیشنهادهای دولت را تصویب نکرده است، بیان کرد: حذف 40 میلیون نفر از دریافت یارانه ها در سال آینده از پیشنهادات دولت است تا درآمد حاصل آن را به بحث خرید گندم، سلامت و ... خرج کند این در حالی است که باید درآمد ناشی از حذف یارانه بگیرها در حوزه تولید هزینه شود.

دولت دلش به حال زمین‌های خودش نمی‌سوزد آیا به زمین دیگران می‌سوزد

پورابراهیمی با بیان این مطلب که دولت و مجلس در کنار یکدیگر می‌توانند مشکلات اقتصادی کشور را حل کنند، تصریح کرد: نگاه تعاملی دولت با مجلس را قابل تقدیر می‌دانیم.

وی بیان کرد: دولت دلش به حال زمین‌های خودش نمی‌سوزد آیا به زمین دیگران می‌سوزد (در خصوص سازمان تامین اجتماعی) همچنین صندوق بازنشستگی کشور نیازمند اصلاح ساختار است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تنها راه مسیر اصلاح اقتصاد کشور را شفافیت اطلاعات اقتصادی و اجرای قوانین اساسی دانست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: