• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-1186-5
  • خبرنگار : 5
  • منبع خبر : پوششی

رییس سابق مرکز زمین شناسی جنوب خاوری عنوان کرد:

تبدیل سازمان زمین شناسی کرمان به پیتزافروشی در دهه 70!!/ساخت یکی از دانشگاه‌های استان بر روی گسل

رییس سابق مرکز زمین شناسی جنوب خاوری( کرمان) گفت: سازمان زمین شناسی در تمام کشور پنج مرکز دارد که یکی از آنها در استان کرمان بود که چهار استان را پوشش می داد اما مسوولان استان در دهه 70 ترجیح دادند با بر هم زدن آن، مکان آن را به یک پیتزا فروشی تبدیل کنند!.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "مسعود ناظم زاده" شامگاه دوشنبه 4 دی ماه در نشست بررسی پدیده زمین لرزه با تاکید بر گسل های کرمان اظهار کرد: زمین لرزه می تواند تاثیر خیلی جدی در توسعه منطقه از جمله در سرمایه گذاری داشته باشد و از سوی دیگر باید صداقت داشت و واقعیات منطقه، ریسک زمین لرزه و واقعیت گسل ها گفته شود.

وی افزود: کرمان از نظر توسعه با چالش های زیادی روبه رو است و زلزله که از حوادث طبیعی است می تواند مزید بر علت باشد.

ناظم زاده با بیان اینکه باید نگران بود، تصریح کرد: متاسفانه عدم توجه کلان مملکت به مبحث زمین شناسی را داریم و بارها گفته ایم چهار چالش اصلی کشور یعنی نفت، آب، مخاطرات و در سرفصل آن زمین لرزه و مسائل هسته ای(رادیواکتیو) مبنای زمین شناسی دارد.

وی بیان کرد: سازمان زمین شناسی در تمام کشور پنج مرکز دارد که یکی از آنها در استان کرمان بود که چهار استان را پوشش می داد اما مسوولان استان در دهه 70 ترجیح دادند با بر هم زدن آن، مکان آن را به یک پیتزا فروشی تبدیل کنند!


رییس سابق مرکز زمین شناسی جنوب خاوری( کرمان) گفت: نتیجه این بی توجهی ها در فقر اطلاعات منعکس می شود و متاسفانه متخصصان زمین لرزه که در سطح بین المللی اظهار نظر کنند به تعداد انگشتان دست داریم و متاسفانه شاهد هستیم بی توجهی زیادی به زمین شناسی در کشور می شود.

ناظم زاده با بیان اینکه چرا از نقشه های زمین شناسی استفاده نمی شود؟ گفت: دانشگاه یکی از شهرهای استان دقیقا بر روی گسل آن شهر ساخته شده و این نتیجه بی توجهی ها به زمین شناسی است.

به گزارش ایسنا، دکتر"شفیعی" دکترای زمین شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز در این نشست اظهار کرد: گسل صفحه ای است که زون شکستگی و گسیخته شدن سنگ ها را ایجاد می کند و در مقیاس های مختلف قابل مشاهده است و در علم زمین شناسی، گسل ساختار رده یک دارای اهمیت شناخته شده است.

وی افزود: گسل بر روی واحدهای زمین شناسی تاثیر می گذارد و گسل ها موجب ایجاد پرتگاه ها می شوند و در خیلی از دشت های ایران مرز بین کوه و دشت، گسل است.

شفیعی تصریح کرد: یکی از رخدادهایی که در ارتباط با زلزله ها مطرح است، جابه جایی پوسته زمین است.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: گسل لکرکوه مسبب زلزله هجدک بوده و فاصله مرکز زلزله تا هجدک 30 کیلومتر و تا روستای گزک در بخش کوهساران 15 کیلومتر است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: