• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-690-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : تولیدی

رئیس مرکز کرمان شناسی:

خدمات شرکت ملی صنایع مس ایران در گسترش فرهنگ کمتر از فعالیت در حوزه اقتصادی نیست

رئیس مرکز کرمان شناسی تصریح کرد: بر این باور هستم خدمات شرکت ملی صنایع مس ایران در گسترش فرهنگ کمتر از فعالیت در حوزه اقتصادی نیست.

محمدعلی گلابزاده در حاشیه مراسم بزرگداشت استاد باستانی پاریزی در دانشگاه تهران در گفتگو با ایسنا منطقه کویر اظهار کرد: بر این باور هستم خدماتی که شرکت ملی صنایع مس ایران در راستای گسترش فرهنگ این سرزمین انجام می دهد و ما نمونه های مختلفی از آن را شاهد هستیم، کمتر از فعالیت این شرکت در حوزه اقتصادی نیست.

وی با تأکید بر اینکه اگر زیربنابی جامعه در مقوله فرهنگ و هنر پایدار نباشد، اقتصاد نیز پایدار نخواهد بود، بیان کرد: همین قدر که شرکت صنایع مس به این اهمیت پی برده و کمر همت بسته و در این وادی گام برداشته نشانه تفکر و روشنای اندیشه این مجموعه به شمار می رود.

این محقق برجسته اظهار کرد: از همه دوستان بخصوص آقای احمد مرادعلیزاده مدیرعامل صنایع مس ایران و آقای سید علی میرافضلی مدیر روابط عمومی مس منطقه کرمان که تمامی هم و غم خود را در راستای گسترش فرهنگ و هنر بکار برده اند صمیمانه سپاسگزار و متشکر هستم.

رئیس مرکز کرمان شناسی ابراز کرد: در طول تاریخ اگر بخواهیم دو تن از مفاخر بزرگ استان را معرفی کنیم یکی ابوحامد افضل الدین کرمانی ادیب قرن هشتم بوده و بعد از ایشان استاد باستانی پاریزی در فرهنگ و تاریخ معاصر کرمان است.

گلابزاده ادامه داد: استاد باستانی پاریزی نقش اساسی تری در زمبنه معرفی تاریخ و ایجاد انس و الفت مردم و تاریخ و معرفی کرمان داشت و همیشه این جمله را بیان می کرد که جایی نبوده که چیزی بنویسم و بگویم که نامی از کرمان نباشد و این تعلق خاطر باستانی پاریزی به تاریخ و سرزمینش از موضوعاتی است که باید به آن ارزش قائل باشیم.

وی اضافه کرد: 50 سال در خدمت این مرد بزرگ بود و بسیاری چیزها از ایشان آموختم.

پدرم معلمی در همه زمینه ها بود

حمید باستانی پاریزی فرزند استاد باستانی پاریزی نیز در حاشیه این مراسم در گفتگو با ایسنا منطقه کویر اظهار کرد: شخص پدر معلم در همه زمینه های اخلاق، علم و رفتار اجتماعی برای ما بود.

وی بیان کرد: زبان و کلام استاد در کتابها برای مردم بود و می خواستند برای مردم صحبت کنند چون زبان کتابهایش خود مردم بود به دل مردم می نشست.

وی عنوان کرد: تاریخ، علم و ... بخشی از زندگی مردم است و باید به شکلی در نوشتار مطرح شود که آنها نیز بپذیرند و این از خصوصیات آثار استاد باستانی پاریزی می باشد.

فرزند استاد باستانی پاریزی با ابراز امیدواری از اینکه کاری که شرکت صنایع مس آغاز کرده به خوبی و سلامت تا انتها برساند، یادآور شد: کسانی که اهل علم و فرهنگ هستند لزوما نمی توانند در بقیه زمینه ها آدمهای موفقی باشند و نیاز است که شرکتهای بزرگ از این حرکات فرهنگی پشتیبانی کرده و به این روش اجازه دهند که آنها راحت تر رشد کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: