• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-590-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:

تاریخ اجتماعی ایران بیش از همه وامدار آثار باستانی پاریزی است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تأکید کرد: استاد باستانی پاریزی در عین حال که یاد و نام زادگاه خود را جاودانی کرد، تاریخ اجتماعی ایران بیش از همه وامدار آثار ایشان است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، احمد مزادعلیزاده عصر امروز 4 دی ماه در ویژه برنامه «آیینه دار دوران» گرامیداشت استاد باستانی پاریزی در دانشگاه تهران با قرائت بخشی از کتاب حماسه کویر زنده یاد استاد باستانی پاریزی، اظهار کرد: بخش عمده ای از ذخایر مس در دل سرزمین های کویری است و از این جهت تاریخ مس با تاریخ کویر هبستگی دیرینه دارد.

وی افزود: روستای پاریز زادگاه استاد پرآوازه تاریخ نگاران ایران همسایه یکی از پرآوازه ترین معادن ایران و جهان یعنی مس سرچشمه است، پاریز و سرچشمه در گوهر وجودی خود با آب این گوهر گرانیهای سرزمینهای کویری پیوند ناگسستنی دارند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کرد: آنها که این صنعت یگانه و بزرگ(مس) را در دل یکی از کویری ترین مناطق ایران بنا دادند کاری کمتر از حماسه انجام ندادند و آنها هم عضوی از آیینه داران دورانند.

وی با گرامیداشت یاد مرحوم سید رضا نیازمند، یادآور شد: چهل سال پیش که استاد باستانی پاریزی در حال آماده کردن کتاب حماسه کویر بود مسئله آب برای او یکی از مسائل مهم ایران به شمار می رفت. آنقدر که این تاریخ نویس در آن دوران به اهمیت آب تکیه داشت متخصصین و جغرافیدانان ما هنوز درگیر این مسئله مهم نبودند.

مرادعلیزاده بیان کرد: استاد باستانی پاریزی معادن و منابع مس و نفت را موهبتی یزدانی خوانده اند که نصیب ایران شده و معتقد بودند روزی این منابع تمام خواهد شد و باید آب باریکه هزار ساله را دریابیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کرد: استاد باستانی پاریزی معتقد بودند که درآمدهای نفت و مس باید صرف کارهای بزرگ در حوزه حفظ و تامین آب شود چرا که اهمیت آب برای مس همچون اهمیت آب برای درخت و اهمیت درخت برای ما کم از اهمیت آب نیست.

مرادعلیزاده با بیان اینکه ما نصیحت زنده یاد باستانی پاریزی را چه در حوزه آب و چه در انجام مسئولیت های اجتماعی جدی گرفتیم، تصریح کرد: اینجا جمع شده ایم تا از هوشمندی و آینده نگری استاد یاد کنیم، استاد باستانی پاریزی در عین حال که یاد و نام زادگاه خود را جاودانی کرد، تاریخ اجتماعی ایران بیش از همه وامدار آثار ایشان است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران  تصریح کرد: وجه ورود ما به این موضوع نه تنها بر رعایت حق همسایگی بلکه از بعد مسئولیت اجتماعی است و یکی از عرصه های حفظ حدود شهروندی است و استاد یکی از افرادی است که آیینه تمام نمای حوزه کاری ما و تاریخ و آیندگان است.

مرادعلیزاده در پایان گفت: ما به عنوان آیینه داران مانند علم داران در شناساندن و زنده نگاه داشتن این شعارها مسئولیت داریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: