• دوشنبه ۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 9610-490-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رییس دانشگاه تهران:

«مورخ مردم ایران» برازنده استاد باستانی پاریزی است

رییس دانشگاه تهران گفت: استاد پاریزی تاریخ را از برج عاج به عرصه اجتماع کشاند و نشان داد هدف از نبش قبر مردگان تنها ساختن صحیفه های قطور برای تاج داران و شمردن جباران نیست، او پای مردم عادی را به تاریخ باز کرد و نشان داد سهم مردم عادی در ساختن میراث فرهنگ بیشتر از وزرا، سلاطین و وکلا است لذا عنوان مورخ مردم ایران به شایستگی برازنده استاد است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، دکتر نیلی احمدآبادی عصر امروز 4 دی ماه در ویژه برنامه «آیینه دار دوران» در دانشگاه تهران با گرامیداشت یاد استاد باستانی پاریزی به عنوان استاد دانشگاه تهران، اظهار کرد: نام و افتخار دانشگاه تهران با اساتید و دانش آموختگان و مشاهیر برجسته این دانشگاه گره خورده است.

وی افزود: دکتر باستانی پاریزی هم دانشجوی دانگشگاه تهران بود و هم استاد دانشگاه و همه خوبی های یک دانشجو و استاد فرهیخته را با خود داشت.

وی به برداشت خود از استاد باستانی پاریزی پرداخت و گفت: امروز دانشگاهها در کنار آموزش و پژوهش ماموریت سومی دارند و آن مسئولیت اجتماعی است، در کنار آموزش و تولید علم باید نسبت به جامعه و آنچه اطراف ما می گذرد حساس باشیم.

رییس دانشگاه تهران ابراز کرد: اثر وجودی دانشگاهها در جامعه باید فراتر از اثربخشی علم باشد و در زندگی استاد باستانی پاریزی که مرور کردم مشاهده کردم ایشان در حوزه مسئولیتهای اجتماعی یکی از دانشمندان بزرگ کشور می باشد.

نیلی احمدآبادی از طرح شهر دانش در دانشگاه تهران خبر داد و افزود: با اجرای این طرح تحول بزرگی برای دانشگاه و شهر تهران رخ خواهد داد و نمونه عملی نسل سوم و چهارم دانشگاه خواهد بود. در این طرح، قرار است اطراف پردیس مرکزی خریداری و برای طرح توسعه دانشگاه مورد استفاده قرار بگیرد.

وی ادامه داد: این طرح متوقف شده بود تا اینکه استاد باستانی پاریزی مقاله ای در روزنامه اطلاعات تحت عنوان «طرحهای بزرگ و مردان بزرگ» نوشتند و این مقاله علمی و عمیق باعث شد که این طرح به جریان بیفتد و شاید بخش بزرگی از نتایج این طرح را مدیون این استاد بزرگ باشیم.

وی خاطرنشان کرد: استاد پاریزی تاریخ را از برج عاج به عرصه اجتماع کشاند و نشان داد هدف از نبش قبر مردگان تنها ساختن صحیفه های قطور برای تاج داران و شمردن جباران نیست، او پای مردم عادی را به تاریخ باز کرد و نشان داد سهم مردم عادی در ساختن میراث فرهنگ بیشتر از وزرا، سلاطین و وکلا است لذا عنوان مورخ مردم ایران به شایستگی برازنده استاد است.

رییس دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشکده ادبیات دانشگاه تهران در حوزه ادبیات فارسی در دنیا باید منحصر به فرد باشد و بزرگترین مروج زبان فارسی باید ایران و دانشگاه تهران باشد، یادآور شد: اگر بخواهیم زبان فارسی زبانی زنده باشد باید تولید محتوا کند و تا زمانی تولید محتوا نداشته باشد نمی تواند مخاطب داشته باشد لذا باید در همه حوزه ها تولید محتوا داشته باشیم.

نیلی احمدآبادی تأکید کرد: یکی از بزرگترین خدماتی که استاد باستانی به ادبیات فارسی کرد نوشتن تاریخ به زبان شیوای ادبیات فارسی بود و هر چه دانشمندانی داشته باشیم که محتوای پرمغزتری به فارسی بنویسند به گسترده شدن زبان فارسی کمک خواهیم کرد.

رییس دانشگاه تهران همچنین از بورسیه دانشجویان رشته ادبیات خبر داد و بیان داشت: دانشگاه تهران برای تقویت زبان فارسی بورسیه ای را برای زبان و ادبیات فارسی تعریف کرده و نخبگانی که رشته تحصیلی خود را زبان و ادبیات فارسی انتخاب کنند می توانند از بورس دانشگاه تهران استفاده کنند. بورس تاریخ نیز امیدواریم به نام استاد باستانی منظور شود تا بخش دیگری از علوم انسانی که تاریخ می باشد بیش از گذشته توسعه دهیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: