• شنبه ۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-187-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان خبر داد:

فعالیت 120 هزار صنعتگر صنایع دستی در استان کرمان/13 هتل در حال ساخت در کرمان

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از فعالیت بیش از 120 هزارصنعتگر صنایع دستی در این استان خبر داد و گفت: از سال 1394 تا کنون 20 هزار گردشگر خارجی در  واحدهای بوم گردی استان اقامت داشته اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، "محمود وفایی" صبح امروز دوم دیماه در نشست مشترک با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید نگاه دولت به صنعت گردشگری نگاهی اقتصادی باشد، افزود: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید این نگاه پررنگ تر شده و بین صنعت گردشگری و رشد اقتصادی رابطه ای دو طرفه بوجود امده است.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر استان کرمان در توسعه صنعت گردشگری و به دنبال آن توسعه اقتصادی کشور نقش بسزایی داشته است، اظهار کرد: ثبت 4 اثر تاریخی و یک اثر طبیعی و همچنین ثبت سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم شیریکی پیچ در فهرست میراث جهانی می تواند دلیلی بر این ادعا باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بيان اينكه استان كرمان داراي بيشترين آثار ثبت جهاني در كشور است، اظهار کرد:  این استان از هفت هزار اثر شناخته شده و 700 اثر ثبت ملي بهره مي برد كه هركدام از آنها به تنهايي مي تواند گردشگران بسياري را به سوي خود جذب کند.

وفایی با تاکید بر فعالیت بیش از 120 هزار صنعتگر صنایع دستی در استان کرمان، افزود: در حال حاضر برای تعداد زیادی از این صنعتگران اشتغال ایجاد شده است.

وی به ثبت جهانی گلیم شیریکی پیچ سیرجان اشاره کرد و افزود: این اتفاق به سبب تلاشهای شبانه روزی همکاران سازمان و این اداره کل رخ داد که موجب شد بتوانیم همچنان در قله آثار ثبت جهانی کشور بمانیم.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه 40 پایگاه یگان حفاظت میراث فرهنگی در سراسر استان فعالیت دارند، بیان کرد: در حال حاضر 200 نیروی آموزش دیده به صورت شبانه روزی از بناهای تاریخی و محوطه های باستانی محافظت می کنند و یکی از منظم ترین نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی در سطح کشور محسوب می شوند.

وفایی به راه اندازی 140 واحد بوم گردی در نقاط مختلف استان اشاره و عنوان كرد: از سال 94 تاکنون قریب به 20 هزار گردشگر خارجی در اماکن بوم گردی استان اقامت داشته اند که متوسط ماندگاری آنها یک و نیم شب بوده است.

وی بیان کرد: خوشبختانه  فعالیت بازسازي و مرمت ابنيه تاريخي و توسعه خانه هاي بوم گردي و سنتي در بافت تاريخي شهرها در راستاي آماده سازي زمينه هاي لازم براي حضور گردشگران داخلي و خارجي در استان كرمان رو به رشد بوده است و همچنان ادامه دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان به 13 هتل در حال ساخت در این استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر قریب به 8 هزار تخت در واحدهای  اقامتی استان مانند هتل، مهمانپذیر و خانه مسافر  و بوم گردی وجود دارد که در اختیار گردشگران قرار می گیرد.

وی گفت: در سالهای گذشته تعامل خوب دستگاههایی مانند استانداری، میراث فرهنگی، شهرداری و اوقاف موجب شده که بیشتر بناهای شاخص کرمان مرمت  شدند و با تغییر کاربری به بهره برداری برسد.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از کسب رتبه برتر این اداره کل در زمینه شاخصهای اختصاصی ارزیابی عملکرد در بین ادارات استانی در سال 95 خبر داد و افزود: این اداره کل  توانست طی سال گذشته به رشد 35 درصدی در زمینه شاخص های عمومی و ده درصدی شاخص های اختصاصی دست یابد

وفایی همچنین از دستیابی رتبه سوم ارزیابی عملکرد شاخصهای عمومی و اختصاصی  در بین ادارات میراث فرهنگی کشور خبر داد و اظهار کرد: خوشبختانه صنعت گردشگری کرمان در مسیر اصلی خود قرار گرفته و نسبت به سالهای جهش قابل توجهی داشته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: