• چهارشنبه ۲۹ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-2287-5
  • خبرنگار : 8
  • منبع خبر : پوششی

از سوی میراث فرهنگی استان تشریح شد؛

دلیل ریزش رواق های میدان ارگ کرمان/مسئولان شهرداری اول نظرات کارشناسان را بشنوند بعد اظهارنظر کنند

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، گفت: عدم توجه پیمانکار شهرداری به تذکرات کارشناسان این اداره کل و لاغر کردن غیر اصولی ستونها سبب بروز حادثه در ضلع جنوبی رواق های میدان ارگ کرمان شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، "حميد روحی" با اشاره  به درج مطالب منتشر شده از سوی یکی از مسئولان شهرداری کرمان در رسانه ها و فضاهای مجازی مبنی برسهل انگاری پیمانکار اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان و تخریب ستون بواسطه فعالیت این پیمانکار، افزود: این موضوع خلاف واقع است و حادثه ای که در تاریخ 28 آذرماه سالجاری در ضلع جنوبی میدان ارگ رخ داد، صرفا بدلیل لاغر نمودن غیر اصولی یکی از ستونهای رواق در این بخش از میدان توسط پیمانکار شهرداری بوده است.

 وی با بیان اینکه مقایسه و بررسی عکس های  قبل و بعد از وقوع این حادثه به خوبی این موضوع را روشن می سازد، اظهار کرد: در پی بازدیدهای کارشناسان فنی این اداره کل در روزهای قبل از وقوع حادثه مکررا تذکرات لازم به پیمانکار و شهرداری کرمان ابلاغ شد اما به دلیل عدم توجه به تذکرات، متاسفانه شاهد فرو ریختن یک ستون و سقف بین دو رواق واقع در ضلع جنوبی میدان ارگ بودیم، البته وقوع زلزله ها و پس لرزه های متعدد نیز در بروز این حادثه بی تاثیر نبوده است.

روحی با اشاره به اینکه مرمت ستونها و نصب سنگهای ازاره بر عهده پيمانكار طرف قرارداد شهردارى بوده است ، افزود: پيمانكار رعایت ضوابط و شرايط ايمنى كارگاه را انجام نداده و، شمع كوبى مناسب نداشته است.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه کوتاهی برخی از پیمانکاران منجر به اتفاقاتی از این دست می شود، بیان کرد: شایسته بود که مسئولان شهرداری کرمان قبل از هر گونه اظهار نظر و انتشار مطالبی که می تواند دو دستگاه و نهاد را در مقابل یکدیگر قرار دهد، نظرات کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان را نیز جویا می شدند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان اظهار کرد: در حال حاضر تمامی اسناد، مدارک و عکسهای قبل و بعد از حادثه آماده شده است تا در اختیار معاونت عمرانی استانداری کرمان قرار گیرد.

روحی خاطرنشان کرد: مطمئنا کارشناسان معاونت عمرانی استانداری کرمان می توانند با رجوع به این مستندات و انجام تحقیقات لازم عامل اصلی بروز حادثه را مشخص کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: