• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-3990-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

استادیار دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان:

تزریق 56 مورد داروی حل کننده لخته به بیماران سکته مغزی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان

متخصص مغز و اعصاب و استادیار دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: از یکسال و نیم گذشته تاکنون 56 مورد داروی حل کننده لخته به بیماران سکته مغزی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان تزریق شده است.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، " امیر مقدم‌احمدی" صبح امروز 23 آبان ماه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اقدامات درمانی که در رابطه با سکته مغزی در شهرستان رفسنجان انجام می شود فراتر از انتظارات است، اظهار کرد: سکته مغزی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر و ایجاد ناتوانی در سنین بالا به شمار می رود و به همین دلیل هزینه‌های زیادی روی دست بیماران و خانواده‌های آنان قرار می دهد.

وی افزود: وزارت بهداشت از سه سال پیش با پیگیری‌های انجمن سکته مغزی ایران، سکته مغزی را در اولویت کارهای پژوهشی و درمانی خود قرار داد و یکی از مهمترین اقداماتی که در این رابطه در دولت یازدهم انجام شد، داروی ترمبولیتیک یا تی پی ای، حل کننده لخته خون که برای سکته های حاد مغزی به کار می رود.

وی به بیمه شدن این دارو توسط دولت اشاره و مطرح کرد: هزینه هر یک عدد از این دارو حدود یک میلیون و 300 هزار تومان بود که با بیمه آن مقدار ناچیزی توسط بیمار پرداخت می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب تصریح کرد: بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان نیز جزء 54 بیمارستان کشور شد که به آن سهمیه داروی حل کننده لخته با توجه به بازدیدها و هماهنگی‌های زیادی که بین گروه مغز و اعصاب، اورژانس، داخلی، آزمایشگاه، سی تی اسکن، بانک خون و... انجام شد، داده شد.

مقدم‌احمدی در خصوص واحد مراقبت و درمان سکته حاد مغزی در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان اظهار کرد: با وجود اینکه رزیدنت مغز و اعصاب نداریم اما تاکنون در یکسال و نیم که این درمان در رفسنجان آغاز شده است نزدیک 56 مورد دارو تزریق شده که نتایج خوبی نیز داشته است و عوارض خونریزی مستقیم نیز نداشته ایم.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ادامه داد: بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان در سال گذشته جزو 10 بیمارستان نمونه کشور در خصوص درمان سکته‌های مغزی با داروی حل کننده لخته شناخته شد و از وزارت بهداشت لوح تقدیر دریافت کرد و آقای دکتر وکیلیان بعنوان سرپرست کارگروه درمان حاد سکته مغزی و رابط دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با وزارت بهداشت می‌باشند.

مقدم‌احمدی از راهکارهایی برای اضافه شدن درمان سکته های بزرگ مغزی از راه آنژیوگرافی در رفسنجان در آینده نزدیک خبر داد و افزود: لخته‌هایی که رگ‌های بزرگ مغز را درگیر می‌کند و داروی حل کننده لخته که به صورت وریدی و از راه سرم تزریق می‌شود نتواند این لخته را باز کند، از راه آنژیوگرافی این لخته را بیرون می‌آورند که به این عمل « مکانیکال ترومبکتومی» می‌گویند.

وی با بیان اینکه آنژیوگرافی عروق مغزی در رفسنجان انجام می‌شود، گفت: پس از انجام آنژیوگرافی تشخیصی، آنژیوپلاستی(اصلاح تنگی از راه استنت) انجام می‌شود که این عمل در شهرهای همجوار به ندرت انجام می‌شود.

وی با اشاره به علائم سکته مغزی، خاطرنشان کرد: اختلال در تکلم، کج شدن ناگهانی صورت و ضعف ناگهانی دست سه علامت مهم سکته مغزی می‌باشد که باید بیمار سریعاً به پزشک مراجعه کند، نکته پراهمیت در خصوص داروی حل کننده لخته این است که باید دارو در 3 ساعت اول پس از سکته مغزی تزریق شود لذا همه کارهای این بیماران در بیمارستان علی ابن ابیطالب(ع) رفسنجان به صورت فوق اورژانس انجام و درمان آغاز می شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان عنوان کرد: این امکان در شهر رفسنجان، امکان پیشرفته‌ای محسوب می‌شود که حتی برخی شهرهای بزرگ امکان درمان سکته‌های حاد مغزی را ندارند یا حتی اگر داشته باشند به تعداد خیلی معدودی می‌توانند استفاده کنند و این امکان در رفسنجان بدلیل نبود ترافیک و ... می‌تواند بهتر مورد استفاده قرار گیرد.

مقدم‌احمدی درباره میزان تاثیر داروی حل کننده لخته خون نیز بیان کرد: این دارو بر اساس معیارهای خاص می تواند به بیماران تزریق شود که پس از آن، حدود 30 درصد بیماران سکته مغزی خیلی بهتر می‌شوند، حدود 30 درصد تا حدی بهتر شده و 40 درصد نیز پاسخ دهی آنچنانی ندارد.

این متخصص مغز و اعصاب به تزریق موفق داروی حل کننده لخته بر روی یک بیمار در رفسنجان در هفته گذشته اشاره و مطرح کرد: بیماری که نیم ساعت پس از سکته مغزی به بیمارستان مراجعه کرده بود و یک طرف بدن وی بی‌حرکت بود، حین تزریق شروع به حرکت کرد و روز بعد در بخش مغز و اعصاب راه رفت. در حالی که اگر این بیمار درمان نمی‌شد مادام‌العمر ممکن بود روی تخت بخوابد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خاطرنشان کرد: درمان سکته مغزی با داروی حل کننده لخته توسط 4 متخصص مغز و اعصاب آقایان دکتر وکیلیان، دکتر مقدم احمدی، دکتر آذین و خانم دکتر جلالی انجام می‌گیرد و درمان آنژیوگرافی مغزی توسط دکتر مقدم احمدی انجام می‌شود که به طور میانگین هفته‌ای یک تا دو مورد به بیمار سکته مغزی تزریق داروی حل کننده لخته را داریم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: