• یکشنبه ۲۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-1786-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار کرمان خواستار شد؛

تعیین سرانه مطالعه استان کرمان

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان، ضمن قدردانی از فعالیت های کتابخانه های استان، گفت: استان کرمان از نظر مراجعه به کتابخانه های عمومی جزء سه استان برتر کشور است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر،
"محمدجواد فدائی" یکشنبه 21 آبانماه در آئین بزرگداشت روز «کتاب، کتابخوانی، کتابدار» با اشاره به رتبه پنجم استان کرمان در سرجمع امور مربوط به کتابخانه ها و کتابداری، یادآورشد: براساس آمار اعلام شده، طی یکسال گذشته بیش از 2 میلیون و 900 هزار نفر به کتابخانه های عمومی استان مراجعه کرده اند که این آمار امیدوار کننده است.

وی با تاکید براینکه در استان نباید به این آمار راضی بود بلکه باید در جهت بهتر شدن آن تلاش کرد، ادامه داد: بحث کتابخوانی و کتابداری دو موضوع مهم دنیاست و رابطه مستقیم و تنگاتنگی بین توسعه فرهنگی و اقتصادی با موضوع کتابخوانی وجود دارد.

فدائی خاطرنشان کرد: کشورهای پیشرفته به دو مطلب «تعریف آمار و شاخص هایی که وضعیت سرانه مطالعه آن کشور را نشان می دهد» و «روش های تشویق و ترغیب افراد به کتابخوانی» بیش از پیش توجه دارند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان از سرانه مطالعه به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی نام برد و گفت: در دنیا معیارهای مشخصی وجود دارد که یکی از این معیارها " متوسط میزان زمانیست که افراد جامعه صرف کتابخوانی می کنند" اما در ایران در این زمینه آمار قابل استنادی بدست نیامده است.

فدائی با اشاره به برخی از آمارهای ارائه شده مبنی بر اینکه میزان زمانی که ایرانیان صرف کتابخوانی می کنند، بین دو تا هفتاد و شش دقیقه در شبانه روز اعلام شده است، تصریح کرد: یکی از کارهایی که حداقل در سطح استان باید صورت بگیرد آن است که با مطالعه میدانی، آمار و شاخص هایی که وضعیت سرانه مطالعه استان را نشان می دهد، بدست آید.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمان با اشاره به اهمیت امر کتابداری، بکارگیری نیروهای متخصص در این حوزه را در ترویج فرهنگ کتابخوانی بسیار تاثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: کتابداری که خود کتابخوان و کتاب شناس باشد، می تواند در راهنمایی افراد در مطالعه کتاب های مناسب و همچنین آموزش روش های کتابخوانی بسیار مفید واقع شود.

وی بر لزوم راه اندازی کارگاه های آموزشی ویژه کتابداران در استان تاکید کرد و گفت: نامگذاری هفته ای به نام کتاب و کتابخوانی می تواند در ارزیابی اقدامات صورت گرفته در طول یکسال گذشته و برنامه ریزی برای سال های آتی جهت رسیدن به رشد قابل قبول سرانه مطالعه در کشور، موثر باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: