• یکشنبه ۲۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-4884-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان:

طلسم عدم بهره‌وری را خواهیم شکست/پیش بینی رشد اقتصادی 2.8 درصدی کرمان از محل بهره وری، دور از انتظار نیست

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان اعلام کرد: به دنبال آن هستیم که بتوانیم طلسم عدم بهره‌وری را در استان بشکنیم و شاهد ارتقای بهره‌وری در سطح استان کرمان باشیم.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، دکتر "جعفر رودری" پیش از ظهر امروز 21 آبان‌ماه در کمیته بهره‌وری ستاد برنامه ششم توسعه استان کرمان درباره روند تدوین و نحوه اجرای برنامه ششم توسعه در حوزه بهره وری گفت: برنامه ششم توسعه استان کرمان از 7 کارگروه و 20 کمیته تشکیل شده است.

وی با بیان این مطلب که برنامه ششم توسعه متشکل از حوزه‌های بخشی و فرابخشی است، اظهار کرد: تهیه سند راهبردی، تبیین برنامه عملیاتی استان و تهیه سند توسعه شهرستان‌ها و برنامه‌های عملیاتی سه گام برنامه ششم توسعه می‌باشند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان بهره‌وری را در هوشمندی، تولید کردن و مصرف کردن دانست و بیان کرد: تقویت عوامل تولید با تاکید بر دانش و فناوری؛ ایجاد، انتقال و جذب دانش، بهبود محیط کسب و کار و تقویت رقابت‌پذیری از جمله راهبردهای ارتقای بهره‌وری در برنامه ششم توسعه می‌باشند.

وی ادامه داد:برنامه‌ها نقش راهبری توسعه را دارند که سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان متولی این امر می‌باشد و امیدواریم بتوانیم حداکثر ظرف سه ماه آینده نقشه راه پنج ساله آینده استان را تدوین کنیم، .

رودری از فاصله استان کرمان با متوسط درآمد سرانه کشور سخن به میان آورد و عنوان کرد: با توجه به اینکه استان کرمان دارای پتانسیل‌های زیادی می باشد این انتقاد وجود دارد که چرا رتبه این استان از درآمد سرانه کشور سی‌ام است؟ اما باید سوال کرد که چه میزان این پتانسیل‌ها را به بالفعل تبدیل کرده‌ایم؟

وی با بیان اینکه 2.8 درصد از رشد هشت و نیم درصدی اقتصاد استان باید از محل بهره وری تامین شود اظهار کرد: این رشد بهره‌وری دور از انتظار نیست و بسیاری از کشورها این تجربه را داشته‌اند به‌طور مثال در سال های 1980 تا 2000 دو سوم رشد اقتصادی کشور مالزی از محل بهره‌وری بوده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان به نرخ بهره‌وری کشور در سال‌های مختلف اشاره کرد و افزود: در ایران و در بازه زمانی بین سال های 90 تا 92 با نرخ بهره وری نیروی کار منفی 4.2 درصد و نرخ بهره‌وری سرمایه منفی 6.9 درصد روبرو بوده این در حالی است که در بین سال های 92 تا 95، مجموع بهره وری نیروی کار و سرمایه در کشور 2.1 درصد شده، بنابراین بهره‌وری 2.8 درصدی پیش بینی شده برای استان کرمان در برنامه ششم توسعه دور از انتظار نیست.

وی با تاکید برآنکه در برنامه ششم توسعه یک سوم رشد اقتصادی استان از محل بهره‌وری در نظر گرفته شده است، بیان کرد: انرژی و آب از موضوعات مهم در بحث ارتقای بهره‌وری است که باید به این بخش‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

رودری با اعلام اینکه ما دنبال آن هستیم که بتوانیم طلسم عدم بهره‌وری را در استان کرمان بشکنیم و شاهد ارتقای بهره‌وری باشیم، تصریح کرد: پیش بینی شده است که برای برنامه‌های عملیاتی هدف گذاری‌های کمی تدوین و سپس به دستگاه‌ها اجرایی ابلاغ خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: