• یکشنبه ۲۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-1686-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

یک فوق تخصص ریه، آسم و آلرژی:

پایین بودن شانس ابتلا به آسم در بچه‌هایی که از شیر مادر استفاده می‌کردند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و فوق تخصص ریه، آسم و آلرژی گفت: عوامل محیطی می تواند باعث افزایش شیوع آسم شود، بچه هایی که در دوران شیرخوارگی شیر مادر استفاده می کنند، شانس ابتلا به آسم درآنها به مراتب کمتر است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، دکتر "رستم یزدانی" با بیان اینکه مادرانی که در دوران بارداری سیگار مصرف می کنند،شانس ابتلای نوزاد آنها به بیماری آسم بیشتر است، افزود: اگر کودکان در دو سال اول زندگیشان تماس با دود سیگار داشته باشند شانس ابتلای آنها به آسم بیشتر است.

وی افزود: عوامل محیطی می تواند باعث افزایش شیوع آسم شود، بچه هایی که در دوران شیرخوارگی شیر مادر استفاده می کنند، شانس ابتلا به آسم درآنها به مراتب کمتر است.

یزدانی گفت: آسم یک بیماری التهابی مجاری تنفسی است که باعث انسداد مزمن مجاری تنفسی می شود و فرد مبتلا به آسم حملات مکرری از تنگی مجاری تنفسی را تجربه می کند که باعث ایجاد علائم تنگی نفس، سرفه و خس خس  سینه می شود.

این فوق تخصص ریه، آسم و آلرژی ادامه داد: این التهاب می تواند به مرور زمان افزایش پیدا کند و باعث شود که برگشت پذیری که درانسداد مجاری تنفسی وجود دارد از بین برود و فرد دچار علائمی شود که به صورت ثابت تر برایش بوجود می آید.

 وی با بیان اینکه آسم یک بیماری شایع است که در حال حاضر در بین جوامع مختلف تقریبا در اطفال بین 7 تا 15 درصد و در بالغان 7 تا 10 درصد شیوع دارد، گفت: آسم یکی از شایع ترین بیماری هایی است که باعث می شود افراد به پزشکان متخصص ریه مراجعه داشته باشند و یکی از بیماری هایی است که باعث تحمیل هزینه زیاد به بخش بهداشت و درمان جامعه و افراد می شود.

وی بیان کرد: آسم بیماری غیر قابل برگشت است و اگر فردی مبتلا به آسم شد تا پایان عمر این بیماری را دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه بعضی از عوامل هستند که باعث ایجاد حملات یا بروز حملات در افراد مبتلا به آسم می شود، گفت: آب و هوا نقش زیادی می تواند در ایجاد علائم در یک فرد مبتلا به آسم داشته باشد؛ هر چه زندگی شهری تر و صنعتی تر شود، شانس بروز آسم به مراتب بیشتر خواهد شد.

این فوق تخصص ریه، آسم و آلرژی با تاکید بر کنترل بیماری آسم در اطفال و اینکه آسم درمان نشده در کودکان بسیار خطرناک است، گفت: اگرآسم در کودکان درمان نشود تبدیل به آسم بالغین می شود و تا پایان عمر همراه اوست، همچنین آسم در کودکان باعث می شود که آنها رشد و یا تغذیه مناسبی نداشته باشند.

یزدانی خاطر نشان کرد: شایع ترین علتی که فرد را مستعد به بیماری های حساسیتی می کند که آسم هم یک نوع آن است، سابقه خانوادگی و زمینه ژنتیکی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: