• سه شنبه ۱۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-4384-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : تولیدی

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان خبر داد

افزایش 1.2 درصدی نرخ شهرنشینی استان کرمان/10 درصد خانوارهای استان کرمان یک نفره می‌باشند

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان از رشد 1.2 درصدی نرخ شهرنشینی در استان خبر داد و تصریح کرد: میزان شهرنشینی در استان کرمان از 57.5 درصد در سال 90 به بعد 58.7 درصد افزایش یافته که نشان از رشد 1.2 درصدی نرخ شهرنشینی در سطح استان است.

دکتر "جعفر رودری" در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، به برخی از نتایج حاصل از سرشماری نفوس و مسکن استان در سال 95 اشاره وتصریح کرد: هم اکنون استان کرمان رتبه بیست و پنجم نرخ شهرنشینی کشور را به خود اختصاص داده به طوری که از 3 میلیون و 164 هزار نفر جمعیت استان بالغ بر یک میلیون 858 هزار نفر در نقاط شهری استان ساکن هستند که نشان می دهد بیش از نیمی از جمعیت استان کرمان شهرنشین می باشند.

وی با اشاره به رشد 1.2 درصدی نرخ شهرنشینی استان کرمان نسبت به سال 90 تصریح کرد: هم اکنون میزان شهرنشینی در استان کرمان به 58.7 درصد افزایش یافته است که پس از استان کرمان، استان های خراسان شمالی، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، مازندران، هرمزگان و سیستان وبلوچستان دارای کمترین نرخ شهرنشینی را در کشور دارا می باشند.

رودری در ادامه به نسبت جنسیتی استان کرمان براساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 95 اشاره و ادامه داد: هم اکنون نسبت جنسیتی موجود در استان کرمان 105 (نسبت جنسی ۱۰۵ پسر به ۱۰۰ دختر ) می باشد  این در حالی است که این نسبت در سال 90  برابر با 102 بوده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با بیان اینکه استان کرمان بعد از استان‌های بوشهر با نسبت جنسیتی 114،  یزد با نسبت 106، اردبیل با نسبت جنسیتی 105  بالاترین میزان نسبت جنسیتی را در کشور به خود اختصاص داده است تصریح کرد: از دلایل عمده این افزایش جسنیتی در استان کرمان را می توان به افزایش حضور اتباع بیگانه خارجی در استان و همچنین ساختار اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و نیازمندی نیروی انسانی در استان اشاره کرد.

وی در ادامه به نرخ باسوادی در استان کرمان اشاره و افزود: براساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 95 نرخ باسوادی استان به 26/89 درصد افزایش یافته این در حالی است که این نرخ در سال 90 در حدود 85.44 درصد بوده است.

رودری با اشاره به افزایش 4 درصدی نرخ باسوادی استان کرمان اظهار کرد: بر این اساس آمار به دست آمده در سطح کشور، استان کرمان رتبه بیست و یکم استان های باسواد کشور را به خود اختصاص داده که در این بین نرخ با سوادی در نقاط شهری استان با 89.26  درصد و در نقاط روستایی برابر با 79.93  درصد می باشد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در ادامه با بیان اینکه 10درصد خانوارهای استان کرمان یک نفره می باشند اظهار کرد. براساس نتایج سرشماری سال 95، از کل932 هزار و 283 خانوار استان، تعداد 94 هزار و 455 خانوار یک نفره می باشند که نشان می دهد 10.13 درصد کل خانوارهای استان تک نفره هستند این درحالی است که این نسبت در کل کشور  8.46 درصد است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد خانوارهای استان مربوط به خانوارهای چهار نفره می باشد افزود: از کل خانوارهای استان کرمان، 26.4 درصد یعنی 246 هزار و 430 خانوار دارای جمعیت چهار نفره بوده ضمن آنکه 19 درصد خانوارهای سطح استان نیز 5 نفره می باشند.

رودری با بیان اینکه متوسط بعد خانوار در استان 3.4 نفر است، خاطر نشان کرد: این نسبت در سال 90 برابر با 3.7 نفر بوده که دلیل کاهش متوسط این بعد به دلیل افزایش خانوارهای یک نفره استان است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: