• دوشنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-1287-5
  • خبرنگار : 8
  • منبع خبر : پوششی

آیین کهن باران خواهی در انار برگزار شد

مسئول نمایندگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در شهرستان انار گفت: آیین کهن باران‌خواهی توسط زنان  روستای قربان‌آباد  شهرستان انار برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "محسن منصورآبادی" با اشاره به اینکه آیین باران خواهی در مواقع کاهش نزولات آسمانی مرسوم بوده است، افزود: به گفته کهنسالان این روستا، این مراسم از قدیم الایام در کنار مزرعه ای خشکیده به دلیل بی‌آبی برگزار می‌شده است.

 وی اظهار کرد: آش ویژه این آیین پس از جمع‌آوری نذورات توسط سر آشپز پخته می شود و زنان اطراف دیگ آش ایستاده و یک نفر شروع به خواندن دعای طلب باران می‌کند و بقیه دست‌ها را بالا برده و الهی آمین می‌گویند.

منصورآبادی با بیان اینکه پس از پخت آش و صرف کردن آن، مقداری از این آش توسط زنان جوان‌تر به درب خانه‌های افرادی که در مراسم نبودند برده می شود ، تصریح کرد: کودکان نیز در آب حوض موتور خانه یا جوی آب غلتو (شنا)می کنند و یا آب را به هوا پاشیده و با درست کردن باران مصنوعی به زیر این قطرات رفته و بازی و برای بارش باران دعا می کنند.

وی با اشاره به اینکه هر ساله این مراسم از سوی انجمن میراث فرهنگی روستای قربان‌آباد شهرستان رفسنجان برگزار می شود، افزود: روستای قربان آباد از معدود مناطق شهرستان انار محسوب می شود که دارای انجمن میراث فرهنگی است، این انجمن در سال ۹۵ با ۱۰ عضو تشکیل شده است.

منصورآبادی در پایان خاطرنشان کرد: اعضای شورا،  دهیار و شش نفر از زنان فعال در زمینه صنایع دستی و پخت نان‌ها و غذاهای سنتی، از اعضای این انجمن هستند و حفظ آداب و رسوم قدیم این شهرستان جزو تعهدات اعضا است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: