• چهارشنبه ۱۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-3884-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : تولیدی

مدیر راه اندازی پروژه فلش مجتمع مس سرچشمه خبر داد:

راه‌اندازی مجدد کوره فلش مجتمع مس سرچشمه/ تولید 1000 تن آند

مدیر راه اندازی پروژه فلش مجتمع مس سرچشمه با تشریح آخرین خبرها در خصوص راه اندازی مجدد کوره فلش، گفت: کوره فلش که بر اثر حادثه ای از کار افتاده بود، با تلاش مختصصان مجتمع مس سرچشمه از هفته گذشته وارد مدار شده است. در حال حاضر که بیش از یک هفته از راه اندازی مجدد کوره فلش می‌گذرد، بالغ بر 1000 تن آند تولید شده و سیستم در حال کار است.

محمدرضا دهشیری در گفت و گو با ایسنا منطقه کویر، با اعلام این خبر اظهار کرد: پروسه راه اندازی کوره فلش از خرداد تا مرداد ماه امسال انجام و در شهریورماه با شارژ اولیه، راه اندازی مقدماتی گردید.

وی در تشریح حادثه ای که منجر به توقف تولید و از کار افتادن کوره فلش شد، افزود: در این حادثه که هفدهم شهریورماه رخ داد، یکی از کوره‌های سرباره سوراخ شد و مذاب به داخل یکی از منحول‌های برق نفوذ کرد و منجر به آتش سوزی و آسیب دیدن بخشی از سیستم برقی مجموعه شد.

وی بیان کرد: پس از این حادثه، مدیریت مجموعه بلافاصله ستاد بحران تشکیل داد و وظایف گروه‌ها در این خصوص مشخص و کار شبانه روزی برای تعمیر کوره و اصلاح سیستم برق آغاز شد.

مدیر راه اندازی پروژه فلش مجتمع مس سرچشمه تصریح کرد: با همت و درایت مجموعه و افراد دخیل در این کار، ظرف 45 روز سیستم‌های برق آسیب دیده تعمیر و نهایتاً روز سه شنبه هفته گذشته راه اندازی آن آغاز شد و طی یک هفته گذشته این کوره شرایط پایداری پیدا کرد.

دهشیری خاطرنشان کرد: در حال حاضر که بیش از یک هفته از راه اندازی مجدد کوره فلش می‌گذرد، بالغ بر 1000 تن آند تولید شده و سیستم در حال کار است.

وی با بیان اینکه سیستم ریورب عملاً پاسخگوی نیازهای آتی نبود و به همین دلیل مدیریت مس  تصمیم گرفت سیستم کوره های ذوب را به‌روز کند، تصریح کرد: خوشبختانه کوره ای که هم اکنون در ذوب سرچشمه نصب شده کوره «اکسی پی یو» از نسل جدید کوره های فلش می باشد و  این کوره‌ها با سرعت ذوب بالا، مصرف انرژی پایینی نیز دارند.

مدیر راه اندازی پروژه فلش مجتمع مس سرچشمه ابراز داشت: غلظت گاز SO2 در خروجی این کوره‌ها در حدی است که صنایع پایین دستی آنها مثل تولید اسید را اقتصادی می‌کند. گازی که از کوره متصاعد می‌شود، رقیق سازی می‌شود و غلظت این دود نسبت به کوره‌های ریورب نه تنها بیشتر نیست بلکه کمتر است.

دهشیری به تولید اسید از گاز SO2 کوره های فلش اشاره و بیان کرد: پروژه کارخانه اسید کلید خورده و در حال احداث است و بنا به دلایلی عقب افتاده، قطعاً کارخانه اسید در آینده احداث می‌شود و گازی که از کوره های فلش تولید می‌شود به کارخانه اسید می ر‌ود تا به اسید تبدیل شود و عملاً گاز و دود آلاینده ای در محیط نخواهیم داشت.

وی توان متخصصان شرکت مس را در راه اندازی کوره فلش ستود و افزود: با توجه به اینکه تجربه راه اندازی کوره فلش در خاتون آباد داشتیم، این امکان برای ما فراهم بود که خودمان سیستم سرچشمه را راه اندازی کنیم. متخصصان ما چه در عملیات شارژ و چه مذاب گیری، اجرا را خود بر عهده داشتند و کار اجرا با توان مهندسان شرکت مس صورت گرفت.

مدیر راه اندازی پروژه فلش مجتمع مس سرچشمه در پایان تأکید کرد: پروژه راه اندازی مجدد کوره فلش مس سرچشمه در دوره بسیار کوتاهی انجام شد و حتی در زمان راه اندازی مجدد کوره با شارژ 96 تن بر ساعت کار خود را آغاز کرد که فراتر از انتظار ما بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: