• دوشنبه ۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-1990-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

ابتلای 36 رفسنجانی به بیماری سل

پزشک هماهنگ کننده سل شهرستان رفسنجان بیان کرد: از سال گذشته تاکنون 36 نفر در شهرستان رفسنجان به بیماری سل مبتلا هستند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، " مهدیه صالحی" ظهر امروز هشتم آبان ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سل بیماری عفونی واگیردار است که در تمامی سنین امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد و این بیماری می تواند از طریق سرفه و صحبت کردن انتقال یابد.

وی افزود: تب و لرز، سرفه بیش از دو هفته، خلط همراه یا بدون خون و کاهش وزن از جمله علایم این بیماری به شمار می روند.

وی با بیان اینکه این بیماری قادر است تمامی اعضای بدن را مبتلا کند، تصریح کرد: بیشترین عضوی که در بدن در این بیماری مبتلا می شود ریه‌ها هستند لذا سل ریوی شایع‌ترین نوع سل است. در صورتی که سل اعضای دیگر بدن را به جز ریه ها درگیر کند به آن سل خارج ریوی گفته می شود که تحت همان نام عضو درگیر نامیده می شود نظیر سل غدد، سل استخوانی، سل لنفاوی و ... نام برده می شود.

پزشک هماهنگ کننده سل شهرستان رفسنجان توضیح داد: از 21 بیمار مبتلا به سل در سال گذشته 17 بیمار سل ریوی و 4 بیمار سل خارج ریوی داشتند و امسال نیز تاکنون از 15 بیمار، 7 نفر ریوی و 8 مورد خارج ریوی هستند.

صالحی افزود: از سال های 92 تا 94 بین 35 تا 45 نفر هر ساله در این شهرستان به این بیماری مبتلا می شدند که سال گذشته 21 نفر و امسال هم 15 نفر مبتلا داشتیم و این آمار روز به روز در حال کاهش است.

پزشک هماهنگ کننده سل شهرستان رفسنجان اضافه کرد: کلیه خدمات مبارزه با این بیماری اعم از تشخیص، آزمایش، رادیوگرافی، ویزیت پزشک، پیگیری و کنترل اطرافیان بیمار از طریق مراکز بهداشتی به طور رایگان ارایه می شود لذا کسانی که با علایم اولیه مواجه شدند با مراجعه هرچه سریعتر به مراکز درمانی نسبت به درمان سریع اقدام نماید و اجازه ندهند این بیماری پیشرفت داشته باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: