• یکشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-986-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

یک متخصص مغز و اعصاب:

3 ساعت، فرصت طلایی برای کاهش مرگ و میر و عوارض سکته مغزی

مسئول مرکز مراقبت های سکته مغزی بیمارستان شفا کرمان گفت: از زمانی که فرد دچار سکته مغزی می شود تا سه ساعت فرصت طلایی وجود دارد که هم به زندگی برگردد و هم عوارض در او کاهش یابد.

 به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر،دکتر "فرهاد ایرانمنش" به مناسبت 29 اکتبر (7 آبان) روز جهانی سکته مغزی افزود: سکته مغزی یکی از شایع ترین علت های مرگ و میر در افراد است و همچنین یکی از علل شایع ناتوانی در افراد مسن به شمار می رود.

وی با بیان اینکه سکته مغزی بر اثر پاره شدن رگ و خونریزی و یا لخته شدن خون در رگ ایجاد می شود، تاکید کرد: بیمارانی که دچار سکته مغزی می شوند اگر تا سه ساعت اولیه به اورژانس ها و مراکز تخصصی مراجعه کنند شانس بهبودی بالایی دارند، مرگ و میر کمتر و  عوارض بعد از سکته نیز کاهش پیدا می کند.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه سکته مغزی علائم متفاوتی دارد، اظهار کرد: ضعف در بدن مانند دست و پا، لکنت زبان و انحراف صورت سه علامت شایع سکته مغزی در فرد است.

وی در مورد درمان بیماران سکته مغزی گفت: بیشتر از 20 سال در دنیا درمان های جدید برای این بیماران استفاده می شود که در چند سال اخیر درمان های جدید در چارت استاندارد درمان ایران هم قرار گرفته است.

مسئول مرکز مراقبت های سکته مغزی بیمارستان شفا کرمان با بیان این موضوع که درمان سکته های مغزی پرهزینه است و نیاز به زیرساخت دارد، گفت: با تدابیر وزارت بهداشت این زیرساخت ها فراهم شده و حداقل در هر شهر بزرگ کشور مرکز درمان سکته های مغزی راه اندازی شده است.

 ایرانمنش با بیان اینکه مرکز درمان سکته های مغزی در استان کرمان در بیمارستان شفا واقع شده است، اضافه کرد: این مرکز از دو سال پیش به همت مسئولان وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان و اعضای هیات علمی گروه مغز و اعصاب بیمارستان شفا راه اندازی شده و اکنون به بیماران خدمت رسانی می کند.

مسئول مرکز مراقبت های سکته مغزی بیمارستان شفا با یان اینکه ماهیانه 45 بیمار با تشخیص سکته مغزی در این مرکز بستری می شوند و تاکنون هم 35 بیمار تحت درمان قرار گرفتند، گفت: اگر فردی با 115 تماس بگیرد و احتمال سکته مغزی را در بیمار اطلاع دهد، کد 724 در مرکز سکته مغزی که در کرمان در بیمارستان شفا مستقر است فعال می شود و به این معنی است که هفت روز هفته 24 ساعت این آمادگی وجود دارد بیماران تحت درمان قرار می گیرند.

وی ادامه داد: تنها معضل ما مراجعه نکردن به موقع بیماران به این مرکز است و این باعث می شود زمان طلایی از دست برود و فاز درمانی آنها می گذرد و مجبور می شوند درمان هایی که اثر بخشی کمتری دارند استفاده کنند.

ایرانمنش رژیم غذایی مناسب، ورزش و اجتناب از مصرف سیگار و مواد مخدر را از راههای پیشگیری از سکته مغزی در افراد عنوان کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: