• یکشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-1984-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : پوششی

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان:

برنامه ششم توسعه، برنامه‌ای واقع بینانه‌ است/ پایین بودن عمر مفید پروژه های عمرانی استان

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه برنامه ششم توسعه، برنامه ای واقع بینانه‌ است که خلاهای برنامه‌های قبلی را نیز مرتفع کرده تصریح کرد: مهمترین وجه تمایز برنامه ششم توسعه با سایر برنامه های قبلی، مشارکت مردمی و تعیین نقش بخش خصوصی در توسعه استان است که در این راستا و در گام اول شاهد حضور معین های اقتصادی در مناطق هشتگانه استان هستیم.
 
به گزارش ایسنا منطقه کویر، دکتر "جعفر رودری" صبح امروز هفتم آبانماه در جلسه نظارت فراگیر پروژه های عمرانی شهرستان کرمان با اشاره به الگوی اقتصاد مقاومتی استان کرمان گفت: با ابلاغ رییس جمهور الگوی اقتصاد مقاومتی استان کرمان به همه استان های کشور ابلاغ شده است.
 
وی با بیان اینکه این موضوع با خلاقیت و ابتکار استاندار کرمان و پیشتیبانی، همدلی و همت مدیران استان اجرایی شده است تصریح کرد: در مقوله برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه ظرف پیاده سازی برای اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است و در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز این موضوع مطرح شده است.
 
رودری با بیان اینکه طرح ها و برنامه های اجرایی استان از دل برنامه های اقتصاد مقاومتی بیرون می آید تصریح کرد: برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی از یکدیگر جدا نیستند.
 
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه نرخ رشد 8.5 درصدی اقتصادی برای استان در نظر گرفته شده است تصریح کرد: هفته آینده دستور العمل اجرایی برش های اقتصاد مقاومتی شهرستانی و مرکز استان کرمان از کل استان معین خواهد شد.
 
این مقام مسئول نیاز مالی سالانه استان برای رسیدن به نرخ 8.5 درصدی اقتصادی را 24.5 هزار میلیارد تومان دانست و اظهار کرد: 5.7 درصد تامین منابع این برنامه از محل سرمایه گذاری جدید و 2.8 درصد از محل بهره وری پروژه ها خواهد بود.
 
رودری با اشاره به 8 الگوی تامین منابع مالی برای رسیدن به نرخ رشد 8.5 درصدی اقتصادی در استان کرمان گفت: 13 درصد تامین منابع این الگوها از طریق اعتبارات دولتی و 87 درصد از محل منابع غیردولتی خواهد بود که در این راستا باید سالانه 35 هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم تا به اهداف پیش بینی شده دست پیدا کنیم.
 
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه برنامه ششم توسعه، برنامه ای واقع بینانه‌ای است که خلاهای برنامه‌های قبلی را نیز مرتفع خواهد کرد تصریح کرد: مهمترین وجه تمایز برنامه ششم توسعه با سایر برنامه های قبلی، مشارکت مردمی و تعیین نقش بخش خصوصی در توسعه استان است که در این راستا و در گام اول شاهد حضور معین های اقتصادی در مناطق هشتگانه استان هستیم.
 
وی در ادامه به نقش نظارتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در اجرای پروژه های استان اشاره و افزود: نطارت فراگیر یکی از شرح وظایف سازمان مدیریت و برنامه ریزی است که در کنار 2 دستگاه نظارتی دیگر در قوه مقننه و قوه قضاییه  بحث های نظارتی پروژه ها را پیش می برند.
 
رودری با تاکید بر اینکه به دنبال مچ گیری نبوده و اقدامات پیشگیرانه را از قبل از وقوع هرگونه تخلفی پیگیری می کنیم اظهار کرد: به دنبال افزایش کیفیت و همچنین افزایش عمر پروژه ها در سطح استان هستیم زیرا متاسفانه امروز یکی از معضلات پروژه های عمرانی در سطح استان، پایین بودن عمر مفید پروژه های استان است به طوری که هم اکنون شاهد پروژه های با کمتر از 50 درصد  و در برخی حتی پایین تر از یک سوم حد استاندارد در استان هستیم.
 
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با بیان اینکه به دنبال افزایش 2 برابری کیفیت پروژه های اجرایی در استان کرمان هستیم تصریح کرد: افزایش بهره‌وری یکی دیگر از برنامه های نظارتی استان در سال جاری است.
 
وی با بیان اینکه 1100 پروژه در سال گذشته در استان کرمان داشتیم که بیش از 8 درصد به صورت امانی و 4 درصد به صورت امانی – پیمانی اجرا شده بودند تصریح کرد: متوسط نرخ پروژه های امانی استان در سال گذشته بالاتر از متوسط کشوری و 2 برابر استاندارد سازمان برنامه و بودجه کشور بود که در سال جاری به دنبال آن هستیم که واگذاری پروژه ها را به سمت و سوی پیمانی سوق دهیم.
 
رودری با اشاره به نظارت های صورت گرفته از پروژه های عمرانی استان در سال گذشته ادامه داد: 18 درصد پروژه های استان در سال گذشته خاتمه یافته، 5 درصد نیمه کاره مانده و 72 درصد از برنامه زمان بندی عقب مانده بودند که طبق بررسی های صورت گرفته، 51 درصد علل این تاخیر در برنامه زمان بندی، مربوط به مباحث مالی بوده است.
 
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با بیان اینکه 40 درصد این علل تاخیر نیز به موارد دستگاه های اجرایی مربوطه بر می گشت، تصریح کرد: کیفیت اجرا نیز یکی از برنامه های نظارتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در سال جاری است که در این راستا گزارش های نظارتی از پروژه های سال گذشته نشان می دهد 41 درصد پروژه ها خوب و مطابق با استاندارد، 50 درصد متوسط و  9 درصد ضعیف ارزیابی شده اند.
 
وی با اشاره به وجود 3144 پروژه در سطح استان کرمان در سال جاری گفت: 1600 پروژه سال جاری احداثی و توسعه‌ای و 1500 پروژه مستمری هستند که باید با یک برنامه ریزی مناسب بتوانیم به مرحله و پیشرفت خوبی برسانیم.
 
رودری با تاکید بر اینکه بحث نظارت یکی از مباحث مهمی است که باید نهادینه تر شود اظهار کرد: ابتکار استان کرمان در بحث نظارت بر پروژه ها این است که با حضور دستگاههای نظارتی در سه مقطع قبل، حین و پس از انجام کار ارزیابی پروژه ها صورت گیرد و نظارت را صرف به پس از انجام کار واگذار نکند.
 
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بیان اینکه به دنبال مباحث برخوردی با پروژه ها نیستیم افزود: به دنبال آن هستیم که در حین انجام کار در پروژه ها حضور داشته و آسیب ها را در حین انجام کار شناسایی کنیم.
 
وی با بیان اینکه کیفیت مصالح یکی از مباحث مهم و اساسی مطرح شده در شورای فنی استان کرمان بوده است اظهار کرد: در بین مصالح عمرانی، بحث آسفالت و بتن بسیار مهم بوده که خوشبختانه اقدامات خوبی در راستای تولید استاندارد سازی این دو محصول در استان کرمان صورت گرفت به طوری که هم اکنون تمامی مراکز تولید بتن در سطح استان کرمان تحت نظارت ویژه می باشند و همین امر سبب شده که کیفیت این محصول به طور قابل ملاحظه ای بهتر شده و این موضوع به گواه انجمن های پیمانکاری خارج از استان کرمان بوده است.
 
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در ادامه به وضعیت بودجه ای استان کرمان اشاره و ادامه داد: متوسط کل ردیف های بودجه ای اختصاص داده شده به استان کرمان تاکنون 37 درصد بوده که از این میان، 46.7 درصد مربوطه به سه درصد بودجه نفت و گاز، 50.9 درصد بودجه استانی، 20 درصد بودجه بیست و هفت صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده در حوزه ورزش، 30 درصد بودجه ماده 180، 22.2 درصد ماده 12، 18.4 درصد طرح های ملی استانی شده و 77 درصد مربوط به ماده 10 بودجه بوده است.
 
وی با تاکید بر اینکه عمده این تخصیص اعتبارات به صورت اسناد خزانه است اظهار کرد: عمده نقدینگی بودجه استان بابت بیمه، مالیات و پرداخت حقوق نیروهای طرحی بوده پس باید فرهنگ استفاده از اسناد خزانه، بعنوان چک خزانه دولت در بین پیمانکاران نهادینه شود.
 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: