• یکشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-1590-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

ورود شرکتهای مهندسی مشاور پدافند غیرعامل در حوزه معماری و شهرسازی در استان کرمان

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان گفت: اخیرا در استان کرمان شرکتهای مهندسی مشاور پدافند غیرعامل در حوزه معماری و شهرسازی ورود کرده اند تا اقدامات آن را انجام دهند و در بقیه رشته ها نیز قرار است این کار انجام شود.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "پیمان سلاجقه" صبح امروز 7 آبان ماه در همایش پدافند غیرعامل در شهر سرچشمه اظهار کرد: پدافندغیرعامل را باید در مردم و مسئولین فرهنگ سازی کنیم و در سیستم های اداری به عنوان یک اولویت اداری در نظر گرفته شود.

وی افزود: هر دستگاه و سازمانی با توجه به تهدیداتی که دارد تمرین ها و رزمایش هایی را برگزار کرده و دانش تخصصی خود را در حوزه پدافند غیرعامل بالا ببرند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند پدافند غیرعامل مانند مصون سازی بدن انسان است، تصریح کرد: پدافندغیرعامل با تهدید دشمن آغاز می شود که در حوزه های مختلف، متفاوت است. پدافند عامل برای دورسازی تهدیدات و پدافندغیرعامل برای کاهش آسیب پذیری تاسیسات و تجهیزات و نیروی انسانی است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان قدمت پدافندغیرعامل را به اندازه زندگی بشر دانست و گفت: انسانهای اولیه یکسری چالشها داشتند و انسانهای عصر جدید چالشهایی دارند.

سلاجقه بیان کرد: پدافندغیرعامل بی اثر کردن اثر تهدید بر کشور، استان و دستگاه و تقابل جدی با تهدیدات است و مجموعه اقدامات غیرمسلحانه ای که باید پنج اصل افزایش بازندارندگی، کاهش آسیب پذیری، استمرار خدمات ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در برابر اقدامات خصمانه دشمن را دارا باشد.

وی با اشاره به وجود دو نوع تهدیدات طبیعی و انسان ساخت، خاطرنشان کرد: در تهدیدات طبیعی انسان در آنها دخالت ندارد اما در تهدیدات انسان ساخت علم و دانش و صنعت و کینه و عداوت در آنها دخالت دارد و تهدیدات گروه دوم در دسته پدافندغیرعامل قرار می گیرند.

به گفته وی باارزش ترین دارایی در پدافندغیرعامل مردم و زیرساختهایی که در حوزه مردم بیشتر فعالیت می کنند، می باشد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان یادآور شد: پدافندعامل یک نهاد تخصصی است اما پدافندغیرعامل گستره آن کل کشور و استان و بخش خصوصی و دولتی است و همه مردم را در برمی گیرد و همه شهرستانها و استانها شورای پدافندغیرعامل دارند.

سلاجقه با بیان اینکه مصون سازی کشور باید از طریق افزایش بازدارندگی و آمادگی در برابر تهدیدات باشد، تصریح کرد: فلسفه وجودی پدافندغیرعامل بحث تهدیدشناسی است که تهدید در خارج از مرزهای ما است و ما بحث آسیب پذیری را داریم، از ارتباط پدافند و تهدید مفهوم مصون سازی بدست می آید که مصون سازی در برابر تهدیدات است.

وی ادامه داد: برای مصون سازی باید به یکسری از امکانات و داشته ها مجهز باشیم و کار پدافندغیرعامل پیش بینی، پیشگیری و آمادگی در حوزه های مختلف می باشد و هر کشوری دارایی های آن بیشتر باشد تهدید بیشتر دارد و نیاز به آمادگی بیشتر دارد.

وی عنوان کرد: بر اساس فرموده مقام معظم رهبری در کشور سه نوع دارایی داریم که شامل زیرساختها، مردم و مدیران و سیستم اداری است که باید مصون سازی در آنها شکل بگیرد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کرمان با اشاره به اینکه در بحث پدافندغیرعامل هر استان باید خودگردان بوده و متکی به مرکز نباشد، خاطرنشان کرد: سازمان پدافند غیرعامل از سال 82 کار خود را آغاز کرده و در برنامه پنج ساله چهارم، پنج ساله پنجم و پنج ساله ششم آمده که کلیه طرحهای عمرانی باید پیوست پدافندغیرعامل داشته باشند.

سلاجقه گفت: اخیرا در استان کرمان شرکتهای مهندسی مشاور پدافند غیرعامل در حوزه معماری و شهرسازی ورود کرده اند تا اقدامات آن را انجام دهند و در بقیه رشته ها نیز قرار است این کار انجام شود.

وی بیان کرد: هر مدیر در حوزه فعالیتهای خود باید دارایی فیزیکی، سایبری را بشناسد و از آنسو تهدیدات نظامی، زیستی، سایبری، شیمیایی، پرتوی، کالبدی و ... که متوجه دارایی دستگاه خود می باشد را شناسایی کند


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: