• پنجشنبه ۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-1284-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : پوششی

استاندار کرمان عنوان کرد:

در حوزه برنامه ششم توسعه به دنبال «شو» بازی نیستیم/اتاق بازرگانی کجای اقتصاد استان است؟

استاندار کرمان گفت: در حوزه برنامه ششم توسعه به دنبال «شو» بازی نیستیم بلکه معتقدیم می توانیم با اجماع بین دولت و بخش خصوصی به یک برنامه عملیاتی دست پیدا کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر،"علیرضا رزم‌حسینی" صبح امروز چهارم آبان ماه در اولین جلسه ستاد راهبردی و هماهنگی برنامه ششم گفت: باید احکام برنامه ششم را بشناسیم تا از دولت سالاری بیرون رفته، ضمن آنکه به اهداف استان کرمان دست پیدا کنیم.

وی با بیان این مطلب که مسئولین استان باید از احکام قانونی در جهت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های استان بهره بگیرند، اظهار کرد: اگر در برنامه ششم توسعه تمرکززدایی را انجام داده و اختیارات استان‌ها را برگشت دهیم، بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد، شایان ذکر است که این موضوع را مسئولین ارشد کشور آن را پیگیری می کنند.

عالی ترین مقام دولت در استان کرمان به دارایی های کشور اشاره کرد و ادامه داد: کل دارایی های بانک های ایران 100 میلیارد دلار می باشد که حدود 50 درصد این منابع یخ زده هستند، همچنین کل دارایی بورس ایران حدود 100 میلیارد دلار می‌باشد.

 باید از فضای بین المللی و بانک های بین المللی برای تامین مالی استان استفاده کنیم

رزم‌حسینی با اشاره به نحوه تامین مالی در دنیا، گفت: 500 بانک بزرگ در دنیا داریم که 75 هزار میلیارد دلار سرمایه این بانک‌ها می باشد که 25 درصد این دارایی در چین می باشد.

وی 64 هزار میلیارد دلار سرمایه‌های 20 بورس بزرگ جهان دانست و بیان کرد: کل فروش نفت ایران از زمان دارسی تا کنون یک هزار و 200 میلیارد دلار بوده است، که نشان می دهد باید از منابع خارجی برای تامین مالی پروژه‌های خود استفاده کنیم ضمن آنکه برای اینکه بتوانیم تامین مالی در استان داشته باشیم باید از فضای بین المللی و بانک های بین المللی تامین مالی استفاده کنیم

استاندار کرمان به 3 هزار میلیارد دلار منابع خارجی که در استان کرمان رسوب کرده است، سخن به میان آورد و عنوان کرد: به تدریج این منابع وارد استان خواهند شد اما حال جای سوال است که نقش اتاق بازرگانی در این این ورود سرمایه ها چقدر بوده است؟ این در حالی است که اتاق بازرگانی باید دنبال متولی تامین منابع مالی استان باشد اما امروز شاهد چنین اتفاقی نیستیم و معتقدم در استان کرمان بخش دولتی جلوتر از بخش خصوصی در حال حرکت است

وی خطاب به مسئولین مبنی براینکه باید مسئولیت پذیر باشید، اظهار کرد: چشم انداز تامین مالی ایران برای رسیدن به رشد اقتصادی پایدار در برون زایی اقتصاد می باشد که باید در این راستا جذب سرمایه گذاری خارجی را مورد گام برداریم.

رزم‌حسینی ادامه داد: دستگاه های اجرایی کمیت و کیفیت برنامه های را مدنظر قرار دهند، امیدواریم که 13 درصد منابعی که برای رسیدن به اهداف کلان استان برنامه ریزی کرده ایم، دولت تامین کند و همچنین بخش دیگر آن از طریق بخش غیردولتی بتوانیم تامین کنیم.

وی با بیان این مطلب که قوانین موجود از نگاه دولت سالاری تدوین شده است، مطرح کرد: بهره‌وری و چابک سازی باید در کشور ایجاد کنیم تا مقداری از منابع مورد نیاز از این محل تامین شود.

استاندار کرمان با تاکید برآنکه بخش عمده منابع کشورهای توسعه یافته از محل بهره‌وری تامین می‌شود، انتقاد کرد: اتاق کرمان متاسفانه مدتی است تعطیل شده است.

وی با طرح سوالاتی از مسئولین اتاق بازرگانی استان کرمان اظهار کرد: چه میزان آموزش‌های مبنی بر کارآفرینی داده اید؟ چه میزان کالا و سرمایه از بندر جاسک وارد استان کرمان شده است؟ چه مقدار سرمایه‌گذاری خارجی وارد استان کرده‌اید؟ و ...

رزم‌حسینی با انتقاد از فعالیت اتاق بازرگانی کرمان در جذب سرمایه گذار و ورود سرمایه به استان کرمان تصریح کرد: رسانه ها باید مطالبه گری کنند و منتحبین مردم را باید زیر ذره بین قرار دهند و از کسی یا چیزی نیز نترسند و از همه مدیران پاسخ بخواهند و مدیران موظف هستند که پاسخگوی اذهان عمومی باشند.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان با بیان اینکه پیپدگی خاصی در سیستم اداری کشور وجود دارد اظهار کرد: بهره وری در کشور با سیستم ناامیدانه ای درحال پیش روی است و باید به دنبال یک سیستم جایگرین در کنار آن باشیم  و برنامه های اقتصاد مقاومتی باید جایگزین بروکراسی های اداری کشور قرار گیرد همانطور که در کشورهای در حال توسعه همچون سنگاپور نیز چنین روشهایی وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به طرح آمایش سرزمین تصریح کرد: آمایش باید به طرح‌ها و پروژه‌های توسعه ای استان متصل شوند، همچنین مدیران باید انحرافات بخش‌های مختلف را شناسایی کنند تا در جهت رفع مشکل و تقویت بخش ها گام برداریم.

استاندار کرمان خاطر نشان کرد: مطمئنا شرایط حال نسبت به دوران جنگ، دولت‌ بعد از جنگ و دولت‌های قبل بهتر است، شایان ذکر است که در دولت جاری خردگرایی و همدلی بین همه ارکان جاری است.

رزم حسینی اظهار کرد: طبق آمار از سال 52 تا 93، تولید ناخالصی ایران به صورت واقعی دو برابر و رشد نقدینگی کشور 15103 برابر شده یعنی هر سه سال رشد نقدینگی ایران دو برابر شده است تصریح کرد: سطح قیمت ها در 41 سال گذشته در کشور 1000 برابر افزایش پیدا کرده ضمن آنکه در این مدت تولید کشور 2 برابر اما آمار جمعیتی کشور 2.5 برابر شده است که نشان می دهد دیگر باید تصدی گری و هزینه های جاری دولت را کم کنیم تا بتوانیم اقتصاد مردمی را تقویت کنیم.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه با ارایه چنین آمارهایی به دنبال سیاهی نمایی و زیر سوال بردن اقدامات دولت های گذشته نیستیم تصریح کرد: این آمار نشان می دهد که پول هایی در اقتصاد کشور وجود دارد که در دست بخش خصوصی است و باید کاری کنیم که این پول ها وارد اقتصاد کشور شود و این مهم باید در برنامه ششم توسعه مدنظر قرار گیرد.

رزم حسینی در پایان خاطر نشان کرد: در حوزه برنامه ششم توسعه به دنبال «شو» بازی نیستیم بلکه معتقدیم می توانیم با اجماع بین دولت و بخش خصوصی به یک برنامه عملیاتی دست پیدا کنیم

استاندار کرمان در ادامه از تشکیل شورای پیشگیری در دولت یازدهم در استان کرمان سخن به میان آورد و گفت: این شورای برای از مبارزه با مفاسد تشکیل شده و همچنان نیز به فعالیت خود ادامه می دهد.

وی از همکاری دستگاه‌های نظارتی با استان خبر داد و مطرح کرد: همکاری خیلی خوبی بین دستگاه های نظارتی با ما در این دولت صورت گرفته است اما در برخی موارد قوانین مزاحم وجود دارد.

رزم‌حسینی با بیان اینکه دستگاه های نظارتی خواستار کارآمدی در حوزه اقتصادی و فرهنگی می‌باشند، خطاب به مسئولین گفت: بروید نحوه توسعه کشورهای توسعه یافته را مطالعه کنید تا شاید راهکاری به نظر مدیران بیاید.

باید ترکش‌های دستگاه‌های نظارتی را همچون دوران جنگ تحمل کنیم

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری توصیه، ابلاغ و دستور را در خصوص توسعه کشور صادر کرده اند، اظهار کرد: مشکل ما این است که داد نمی زنیم و به مردم آگاهی نمی دهیم اما از آن سو از مردم می خواهیم مشارکت اقتصادی داشته باشند.

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه به مدیران با حریت و آزاده نیازمندیم، تصریح کرد: اگر مسئولین با حریت رفتار کنند، مردم، مسئولین و شهدا از آنها راضی خواهند بود، مسئولین جرات را از خود نگیرند، باید ترکش‌های دستگاه‌های نظارتی را همچون دوران جنگ تحمل کنیم.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان با بیان این مطلب که متاسفانه امروز فرهنگ ما فرهنگ کار، تلاش و از خودگذشتگی نیست، تصریح کرد: باید اختیارات استان‌ها را بازپس بگیریم.

رزم‌حسینی با بیان این مطلب که چه کسی خشت‌های فرو ریخته میراث فرهنگی را پاسخ می دهد؟ تصریح کرد: معین اقتصادی یعنی واگذاری اقتصادی ناکارآمد به عهده شرکت‌های توانمند و کارآمد می باشد.

وی با بیان این مطلب که فرمانده‌هان دوران جنگ چند سال داشتند؟ تصریح کرد: تجهیرات مورد نیاز در دوران دفاع مقدس بر پایه اراده آهنین ساخته می شد.

رزم‌حسینی با بیان این مطلب که برای خدا وقف کنید، مطرح کرد: ما به دنبال نهاد اقتصادی هستیم و معنای نهاد اقتصادی یعنی دولت کارآمد، سالم، چابک، پاک دست و پاسخگو است.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان عدم باور در بین برخی از مسئولین را یکی از مشکلات استان کرمان عنوان و اظهار کرد: اگر باورهای خود را تغییر دهیم بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.

استاندار کرمان با بیان این مطلب که نفت ما را بدبخت کرده است، تصریح کرد: ما را با نفت تحقیر کردند و استعمار، استثمار ما را با نفت تحقیر کرد، این در حالی است که باید از خود سوال کنیم که آیا همه کشورها نفت دارند؟ و اقتصادخود را چگونه تامین می کنند؟


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: