• یکشنبه ۲۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-1787-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : ----

معاون ميراث فرهنگى استان كرمان خبر داد:

برگزاری جشن جهانی گلیم در آذرماه/معرفی مادر صنايع دستى جهان

معاون صنايع دستى اداره كل ميراث فرهنگى، صنايع دستى و گردشگرى استان کرمان تاريخ جشن جهانى گليم را در آذر ماه اعلام كرد وگفت: اين جشن با حضور معاونين رئيس جمهور، سفرا كشورهاى ديگر، جمعى از نمايندگان مجلس، مسئولين استانى و شهرستان برگزار خواهد شد.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر،
"غلامرضا فرخى" امروز 23 مهرماه در نشست كارگروه گليم سيرجان با بیان اینکه ثبت جهانى گليم يك امتياز براى سيرجان، كرمان و ايران است كه اتفاق افتاده و باید از اين فرصت نهایت استفاده كنيم افزود: نگاه ها به استان كرمان با اين ثبت تغيير كرده است و استان از رتبه ٣٠ در بين٣١ استان در صنايع دستى بود به برترين ها تبديل شده است.

معاون صنايع دستى اداره ميراث با اشاره به زحمات هنرمندان سيرجان گفت: ما در بحث آموزش، توليد، صادرات فعاليت هاى خوبى داشته ايم.كه اين ها همه نتيجه فعاليت هنرمندان سيرجان است.

فرخى تاريخ جشن جهانى گليم را در آذر ماه اعلام كرد وگفت: اين جشن با حضور معاونين رئيس جمهور، سفرا كشورهاى ديگر، جمعى از نمايندگان مجلس، مسئولين استانى و شهرستان برگزار خواهد شد.

وى معرفى «ماه نساء شهسوارى» را به عنوان مادر صنايع دستى در جهان يك اتفاق خوب دانست و گفت: خانم شهسوارى با داشتن بيش از ١٠٠سال و هنر اين رشته به عنوان مادر صنايع دستى ايران معرفى و انتخاب شد و مسئولين كشورى تصميم گرفتند او را به عنوان مادر صنايع دستى جهان معرفى كنند.

معاون صنايع دستى اداره كل ميراث فرهنگى، صنايع دستى و گردشگرى استان کرمان تغيير ديدگاه ها نسبت به استان را مثبت ارزيابى كرد و گفت: طى ١٥روز تمامى رسانه هاى خارجى و داخلى ثبت جهانى گليم را به خوبى پوشش دادند.

وى ارزيابى از شهر جهانى را هر ساله دانست و گفت: بايد تمامى نواقص رفع و در اين خصوص رشد داشته باشيم. اگر آيتم ها رعايت نشود ثبت جهانى از ليست خارج مى شود.

فرخى در پايان ياد آور شد لوح شهر جهانى تقديم شهردار آن شهر مى شود كه در اين خصوص فعاليت بيشتر شهردار را مى خواهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: