• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 967-1886-5
  • خبرنگار : 22
  • منبع خبر : پوششی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان خبر داد:

چاقی و اضافه وزن گریبانگیر دو سوم جمعیت شهرستان رفسنجان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه نزدیک به دو سوم جمعیت شهرستان رفسنجان دارای چاقی یا اضافه وزن هستند، یادآور شد: چاقی و اضافه وزن زمینه ساز بیماری دیابت هستند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "علی اسماعیلی ندیمی" عصر امروز 19 مهرماه در مراسم افتتاح اتوبوس دیابت در رفسنجان اظهار کرد: پیشگیری و در صورت ابتلا تشخیص بیماری و کنترل عوارض بیماری از مواردی هستند که باید در مورد بیماران دیابتی صورت گیرد برخی افراد تصور می کنند که با مصرف انسولین اتفاق خاصی می افتد.

وی افزود: بسیاری افراد هستند که در سن نزدیک به چهل سال دچار بیماریهای قلبی عروقی دیابت و ... می شوند که باید در جامعه فرهنگ تغییر رفتار زندگی اشاعه پیدا کند.

وی ادامه داد: مردم باید از مصرف فست فود، نمک و چربی و کم تحرکی به سمت غذاهای طبیعی و کم چرب و کم نمک بروند و ورزش را در زندگی خود اضافه کنند تا تنی سالم و عاری از بیماری ها داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در ادامه تصریح کرد: در سالهای قبل، بیماریهای واگیر در جامعه شیوع زیادی داشت و از عوامل اصلی مرگ و میر به شمار ی رفت که این بیماریها کنترل شد اما در حال حاضر در جامعه با شیوع بیماریهای غیرواگیر مواجه ایم.

اسماعیلی ندیمی بیان کرد: از طرفی با افزایش طول عمر جامعه ایرانی با جامعه مسن روبرو هستیم که این افراد غذاهای فست فود، نمک و چربی مصرف می کنند و تحرکی و ورزشی نیز ندارند و از سوی دیگر استرس هم به این موارد اضافه شده که همه این عوامل باعث بروز بیماریهای غیرواگیر از جمله دیابت، پرفشاری خون, سکته های قلبی و مغزی, سرطانها، بیماریهای مزمن و ... شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای شناسایی دقیق شیوع اینگونه بیماریها دو اقدام در کشور در حال انجام است که یکی ثبت اطلاعات تمامی افراد جامعه از نظر میزان قند خون, چربی خون, فشار و ... است و دیگری در تعدادی از دانشگاههای علوم پزشکی کشور از جمله رفسنجان طرح کوهورت با هدف شناسایی عوامل بیماریهای غیرواگیر در حال اجرا است تا نتایج این طرح در جامعه اجرا و بیماریهای غیرواگیر ریشه کن شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه نزدیک به دو سوم جمعیت شهرستان رفسنجان دارای چاقی یا اضافه وزن هستند، یادآور شد: چاقی و اضافه وزن زمینه ساز بیماری دیابت هستند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: