• پنجشنبه ۱۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-5714-5
  • خبرنگار : 18
  • منبع خبر : تولیدی

مسئول روابط بین الملل کنفرانس تغییرات اقلیمی و نظام سلامت:

تغییر اقلیم اجتناب ناپذیر است باید برای کاهش آثار نامطلوب آن‌مهیا شد

مسئول روابط بین الملل کنفرانس تغییرات اقلیمی و نظام سلامت تغییر اقلیم و تاثیر آن بر سلامت انسان را یک امر اجتناب ناپذیر دانست.

دکتر " باقر امیر حیدری" در گفت ‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، گفت: تغییرات اقلیمی در حال تبديل شدن به یک واقعیت باور پذیر برای همه مسئولین و آحاد مردم است.

وی از تاثیر تغییر اقلیم بر زندگی مردم سخن به میان آورد و عنوان کرد: ضرورت ایجاب می کند که آمادگی لازم را در برابر این تغییر اقلیم برای کاهش آسیب های احتمالی داشته باشیم.

مسئول روابط بین الملل کنفرانس "تغییرات اقلیمی و نظام سلامت" ادامه داد: بنابراین افراد مختلف بايد بواسطه مسئولیت و دانشی که دارند، در مراکزی گرد هم بیایند تا تجربیات، نگرانی‌ها و یافته‌ها خود را به سیاست‌گذاری‌هایي تبدیل کنند تا بتوانیم آمادگی‌لازم برای مواجه شدن با تغییرات محیط زیست و مقاوم سازی جامعه را داشته باشیم.

وی افزود: بین دانشمندان اختلاف نظراتی در خصوص اینکه آنچه مشاهده می کنیم، تغییر اقلیم به معنی تغییرات دایمی یا تغییرات گذرایي است که نمی توان نام تغییر اقلیم را برآن گذاشت وجود دارد، اما تغییراتی که مشاهده می کنیم به معنای تغییرات دما، تغییر در الگوی بارش‌ها و تبعات بارزی که افراد غیر متخصص نیز آن را درک می کنند.

مسئول روابط بین الملل کنفرانس تغییرات اقلیمی و نظام سلامت جابجایی جمعیت‌ها را یکی از عوارض تغییر اقلیم برشمرد و تصریح کرد: بعنوان مثال بیماری‌ها ممکن است بر اثر تشدید دما شیوع می یابند و الگوی این بیماری‌های که در گذشته فقط در نقاط گرمسیر بوده است، گسترده‌تر شود و در نقاط جدید مشاهده شوند. بنابراین آمادگی برای مقابله با الگوی جدید بیماری نیاز به بیمارستان‌ها و تخصص‌ها و امکانات دارد.

وی از برگزاری کنفرانس بین المللی تغییرات اقلیمی و نظام سلامت در آبانماه جاری در استان کرمان خبر داد و رویکرد آن را مقاوم سازی سیستم بهداشت و درمان در مواجهه با تبعات تغییر اقلیم دانست و تصریح کرد: همایش تغییرات اقلیمی و نظام سلامت فرصتی ایجاد می کند تا دانشمندان، مدیران مرتبط  با این‌موضوع دور یکدیگر جمع شده و تبادل اطلاعات با یکدیگر در این زمینه داشته باشند تا منتهی به یک برنامه ریزی راه‌گشا برای سیاست‌گذاران باشد.

امیر حیدری با بیان این مطلب که این کنفرانس می تواند باب پژوهش‌های جدید و گسترده‌تر را باز کند، مطرح کرد: سازمان‌های جهانی بهداشت، غذا و برخی موسسات دیگر با رصد تغییرات اقلیمی اقدامات مشابه‌ای از جمله برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها، جلسات و ... انجام داده اند.

وی با بیان این مطلب که نظام سلامت باید خود را برای مقابله با تغییرات اقلیم مهیا کند، ادامه داد: با وجودیکه ایران مخصوصا" فلات مرکزی به سرعت و به شدت در حال آسیب دیدن از تغییر اقلیم می باشد، تا کنون در ایران کنفرانس یا گردهمایی همه جانبه و جامعی که مشخصا" هدف‌گذاری آن روی همه ابعاد نظام سلامت در مواجهه با تغییرات اقلیمی به این صورت باشد برگزار نشده است، اما اين کنفرانس به همه ابعاد نظام سلامت در مواجهه با تغییرات اقلیمی می پردازد که وجه بارز این کنفرانس تمرکز مشخصی روی آماده سازی نظام سلامت است.

مسئول روابط بین الملل کنفرانس تغییرات اقلیمی و نظام سلامت تشکیل دبیرخانه دائمی برای کنفرانس‌ها و مطالعات سنوات بعد را از استعدادهای این کنفرانس دانست و بیان کرد: این همایش 24 و 25 آبان ماه جاری (15 و 16 نوامبر 2017) برگزار می شود و این کنفرانس یک کنفرانس بین المللی است و سازمان‌های بین المللی برای برگزاری این کنفرانس دخیل هستند و تا کنون از این کنفرانس حمایت کرده اند و برخی از هزینه‌های مرتبط با مشارکت اعضای خود در این کنفرانس را تقبل کرده اند.

وی اضافه کرد: حدود 24 نفر از سازمان‌های مختلف بین المللی شامل WHO، فائو و فدراسیون هلال احمر و صلیب سرخ جهانی دعوت کرده ایم، ضمن آنکه نماینده سازمان بهداشت جهانی با ما همراهی کرده است، افراد دانشگاهی در کشورهای مختلف که تخصص آنها در این حوزه بوده است نیز دعوت شده اند.

امیرحیدری تعداد سخنرانان داخلی را حدود 20 نفر دانست و بیان کرد: برای این کنفرانس تا کنون 82 خلاصه مقاله دریافت شده است که داوری آنها در حال انجام شدن است که در کنفرانس به صورت سخنرانی و پوستر ارایه می شوند.

وی مطرح کرد: با توجه به اینکه برگزاری این کنفرانس مبتنی بر منویات مقام معظم رهبری و شعارهای محوری دولت تدبیر و امید می باشد بنابراین امیدواریم که در افتتاحیه و اختتامیه این کنفرانس شخصیت‌های کشوری شرکت و حمایت کنند.

مسئول روابط بین الملل کنفرانس تغییرات اقلیمی و نظام سلامت نوع برگزاری این کنفرانس را به صورت سخنرانی،  پنل، پوستر دانست و بیان کرد: اگر برخی از مهمانان موفق به حضور در این کنفرانس نشوند، پیش بینی شده است که سخنرانی آنان از قبل به صورت تصویری در فواصل برنامه‌های همایش در سالن کنفرانس پخش شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: