• پنجشنبه ۱۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-5614-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : پوششی

رییس کل دادگستری کرمان اعلام کرد:

صدور احکام مجازات‌های جایگزین حبس برای مجرمان بدون سابقه در کرمان

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: دستگاه قضایی استان کرمان درصدد است در سطح وسیعی احکام مجازات‌های جایگزین حبس را اجرا کند.

به گزارش ایسنا منطقه کویر، "یدالله موحد" امروز در جلسه بررسی مجازات‌های جایگزین حبس(آیین نامه 79قانون مجازات اسلامی) دادگستری کرمان اظهار کرد: جرم در تاریخ همواره امنیت، آرامش، آسایش و نظم جامعه بشری را تهدید کرده و می‌کند.

وی افزود: جامعه بشری متناسب با آثار مخرب جرم همواره در برابر جرم واکنش نشان داده و این واکنش‌ها سیر تاریخی را دارد و جامعه انسانی طی قرون متفاوت واکنش‌های متناسب با فرهنگ و وضعیت عمومی جامعه نشان داده و متحول شده است و به عنوان مثال در اروپا در قرون وسطی به مجازات‌های بدنی بسیار سخت متوسل می‌شده است.

این مقام ارشد قضایی استان کرمان تصریح کرد: زندان از قرن 18 به عنوان جایگزین مجازات بدنی مشخص شد و زندان در جامعه ما رواج پیدا کرد .

وی بیان کرد: نگاه مردم، مدیران و قضات هم زندان‌محور شد و همه به مجازات زندان متوسل شدند و انبوهی از آدم‌ها به زندان روانه شدند و امروز 8 میلیون زندانی در دنیا داریم و این درحالی است طبق آمار ها هر 56 ثانیه یک نفر وارد زندان می شود.

رییس کل دادگستری استان کرمان از ناکارآمدی زندان در اصلاح افراد سخن به میان آورد و متذکر شد: زندان به مدرسه آموزش جرم تبدیل شده به طوری که فردی با جرم سبک به زندان وارد شده و با مجرمان حرفه‌ای آشنا می‌شود و جرایم جدید را فرا می‌گیرد و به عنوان مجرم حرفه‌ای وارد جامعه می‌شود.

وی با بیان اینکه جمعیت قابل توجهی بازگشت مجدد به زندان داریم، اضافه کرد: دولت هزینه‌های هنگفتی را برای نگهداری زندانیان پرداخت می‌کند و خانواده زندانیان هم دچار آسیب های فراوانی می‌شوند و مشکلات زندانی نیز روز‌به‌روز بیشتر می‌شود.

موحد یادآور شد: امروز تئوری جدیدی با عنوان جایگزین‌های مجازات حبس برای مجرمانی به وجود آمده که خطرناک نیستند و ضرر و زیان به جامعه وارد کرده‌اند و هدف دستگاه قضائی این است که این زیان جبران شود.

وی در همین زمینه عنوان کرد: خدمات عمومی رایگان یا خدمات عام‌المنفعه در قانون جدید دادرسی پیش‌بینی شده و نگاه و نگرش جامعه باید به جایگزین‌های مجازات حبس تغییر کند.

رییس شورای قضایی استان کرمان اظهار کرد: بعضی از مجازات‌های جایگزین حبس مانند حکم حفاظت از محیط زیست برای شکارچیان غیرمجاز و یا رسیدگی به کهنسالان برای فرد اهانت کننده به یک پیرمرد وسایر احکام از این قبیل مورد استقبال مردم قرار گرفته و این در حالیست که این نوع مجازات‌ها نیازمند نظارت و همکاری سازمان‌های مرتبط است و دولت باید با دستگاه قضایی همکاری کند.

وی افزود: دستگاه قضایی استان کرمان درصدد است در سطح وسیعی احکام مجازات‌های جایگزین حبس را اجرا کند که نیازمند همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط هستیم و این احکام برای افراد بدون سابقه‌ای به مرحله اجرا درمی‌آید که جرم سنگینی را انجام نداده‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: