• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-587-5
  • خبرنگار : 3
  • منبع خبر : تولیدی

برگ زرینی دیگر در دفترچه اقدامات استاندار کرمان در دولت روحانی

کرمان؛ در بلندای قله گردشگری ایران/استاندار کرمان، استاندار برتر صنعت گردشگری کشور

استاندار کرمان در آئین گرامیداشت روز جهانی «جهانگردی» در سالن اجلاس سران در تهران، به عنوان استاندار برتر  در صنعت گردشگری کشور معرفی و از خدمات وی تقدیر شد.

بزرگترین استان کشور، سرشار از منابع طبیعی و گردشگری متنوع است. با اینکه بخش اعظمی از استان، کویری و بیابانی است ولی هیچوقت نباید آثار باستانی و گردشگری کرمان را نادیده گرفت. این استان که ۳ میلیون نفر جمعیت دارد، عقبه‌ی تاریخی غنی‌ای دارد و مردمانش فرهنگ قدیمی خودشان را حفظ کرده‌اند و کمتر از سایر استان‌ها دچار غرب‌زدگی شده‌اند.

دولت تدبیر و امید در استان کرمان با همت و توجه استاندار یکی از درخشان ترین دوره ها در زمینه توجه به حفظ، بازسازی و بهینه سازی ابنیه، آثار تاریخی و میراث فرهنگی و ورود گردشگران خارجی و داخلی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، انصافا و بدون هیچ گونه اغراقی و به اذن تمامی حامیان و مخالفان دولت یازدهم، طی 4 سال گذشته شاهد بازسازی، مرمت، احیا و نجات دادن بسیاری از ابنیه های تاریخی و ارزشمند کرمان و همچنین شناساندن استان کرمان به ایران و جهان بوده ایم که بازسازی هر کدام آرزوی ما بود و مرمت هر کدام می توانست سند افتخار یک دوره مدیریتی باشد.

رشد 5 برابری گردشگر خارجی

به جرات می توان اذعان کرد یکی از مهمترین افتخارات دولت یازدهم در کشور و حتی استان کرمان استقبال گردشگران خارجی از دیار کهن کشور بود به طوری که آمار ورود گردشگران خارجی به استان کرمان در سال 91 حدود هفت هزار نفر بوده که در سال گذشته این رقم به حدود 30 هزار گردشگر خارجی رسیده که رشد پنج برابری را نشان می دهد.

براساس این گزارش در ابتدای کار دولت تدبیر و امید و در سال 92 استان کرمان با جهش صد درصدی در ورود گردشگران خارجی به استان کرمان روبرو بود که در سال های بعد نیز سالانه رشد میانگین 30 درصدی داشته است ضمن آنکه طبق اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان پیش بینی می شود ورود گردشگران خارجی به این استان تا پایان سال جاری به حدود 45 هزار نفر برسد و تا پایان امسال به رشد هفت و نیم برابری نسبت به قبل از این دولت برسیم.

مقصد اولیه گردشگران خارجی شهرهای کرمان و بافت تاریخی این شهر، ماهان، راین، شهداد، بم، شهربابک، جیرفت و قلعه گنج می باشند ضمن آنکه از سال 92 تاکنون نیز پنج قطار گردشگری خارجی وارد استان کرمان شده و تا پایان سال نیز سه قطار دیگر وارد استان کرمان خواهند شد.

بازسازی 27 اثر فرهنگی

بیش از ۲۷ اثر فرهنگی استان کرمان در دولت یازدهم با استفاده از ظرفیت های بخش غیردولتی بازسازی شده و یا در دست بازسازی است.

بازسازی و مرمت خانه حاج آقا علی رفسنجان با بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی، مرمت ساختمان کنسولگری انگلیس، بازسازی باغ فتح آباد، بازسازی باغ بیرم آباد، احیای مدرسه حیاتیه، بازسازی حمام باغ للـه، آغاز مرمت قلاع دختر و اردشیر و بازسازی میدان مشتاقیه از جمله اقدامات انجام شده در استان کرمان است.

ثبت 4 اثر استان کرمان در فهرست آثار جهانی در دولت تدبیر و امید

مواریث جهانی جاذبه هایی هستند که باعث افزایش کیفیت تورهای گردشگری می شوند و جهانگردان بیشتری را جذب می کند ضمن آنکه ثبت آثار جهانی علاوه بر بهبود مدیریت و حفاظت محوطه ها و بنا، در معرفی و ارائه آن به گردشگران بویژه گردشگران خارجی موثر است.

استان کرمان با 23 شهرستان، 700 اثر تاریخی ثبت ملی و شش اثر ثبت جهانی رکوردار کشور در ثبت آثار جهانی است که در این بین روستای تاریخی دستکند میمند، بخشی از کویر لوت و قنات های گوهرریز جوپار، اکبر آباد و قاسم آباد بم و گلیم شیرچه پیچ سیرجان در دولت یازدهم در فهرست آثار به ثبت رسیده جهانی قرار گرفتند و در کنار ارگ بم و باغ شاهزاده ماهان شش اثر جهانی استان کرمان هستند.

راه اندازی 110 اقامت بومی گردی در 30 نقطه روستایی استان

در سال های اخیر با تغییر رویکرد و نگاهی جدید در کشور شاهد بهره برداری از سایر ظرفیت ها بوده ایم؛ استفاده از منابعی که در فضاهای روستایی، تاریخی و فضاهایی که جریان زندگی به شکل سنتی و خاص در آن ها ادامه دارد، لذا بحث اقامتگاه بوم گردی مطرح شده است.

اقامت های بوم گردی در دنیا بیش از سه دهه به صورت جدی در حال فعالیت هستند و در کشور ما هم این حرکت به خوبی شروع شده است و خوشبختانه در دولت تدبیر و امید و در استان کرمان بیش از ۱۱۰ اقامت گاه بوم گردی در بیش از ۳۰ نقطه روستایی در حال راه اندازی است که همین امر سبب شده است اقامتگاه های استان کرمان به واسطه تنوع اقلیم ، فرهنگ و معماری در کشور دارای رتبه اول را به خود اختصاص دهند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: